Komunikaty PR

Bawełna Fairtrade na Dzień Dziecka

2021-06-01  |  01:00
Biuro prasowe

Bawełnę uprawia się w ponad 60 krajach świata. To najważniejsza roślina w przemyśle włókienniczym, a rynek jej sprzedaży sięga już 38 miliardów dolarów. Mimo to, uprawiający ją rolnicy codziennie walczą o przetrwanie i godne życie. Tegoroczny Dzień Dziecka to dobra okazja, by nie tylko wesprzeć rolników i ich rodziny w najbiedniejszych regionach świata, ale także pomóc dzieciom w Polsce.

 

Szacuje się, że w produkcji bawełny uczestniczy 100 milionów rodzin rolniczych. 90% z nich to drobni rolnicy w krajach rozwijających się, żyjący w skrajnym ubóstwie. Rolnicy uprawiający bawełnę zmagają się ze zmianami klimatu, niskimi cenami skupu ziaren, nierówną konkurencją ze strony producentów w zamożnych krajach. Mimo, że ich praca jest kluczowa w budowaniu przemysłu odzieżowego, pozostają na samym końcu łańcucha dostaw, codziennie walcząc o godne życie dla swoich rodzin.

 

 

– Z potrzeby dbałości o rolników powstał system certyfikacji Fairtradeotwiera się w nowej karcie. Dzięki pracy lokalnych przedstawicieli organizacji, wprowadzaniu audytów i standardów, tysiące pracowników rolnych w Azji czy Afryce, otrzymuje szansę na lepszą, zawodową rzeczywistość. Dzięki Fairtrade spółdzielnie producentów działają sprawniej, produkcja rolna staje się bardziej wydajna, a kobiety zyskują równe prawa. Zrzeszeni w spółdzielniach, czyli działając w grupie, rolnicy są w stanie negocjować o wiele lepsze warunki z pośrednikami i dystrybutorami – tłumaczy Maria Huma, ekspertka ds. bawełny i tekstyliów Fundacji Fairtrade Polska. – To, czy drobni rolnicy w Indiach, Senegalu czy w Ugandzie mają zapewnione bezpieczne źródło dochodu, nie są narażeni na kontakt z toksycznymi chemikaliami a ich dzieci mogą chodzić do szkoły, to nasza wspólna odpowiedzialność. Bo każdy z nas, zakładając koszulkę czy spodnie, korzysta z ciężkiej pracy drobnych rolników pracujących na polach bawełny – dodaje Huma.

 

Charytatywne koszulki z bawełny Fairtrade dostępne w TK Maxx

Dla konsumentów w Europie, wyraźnym sygnałem, że produkt powstał w odpowiedzialny sposób jest znak Fairtrade umieszczony na metce lub opakowaniu. Od 1 czerwca we wszystkich sklepach TK Maxx w Polsce pojawi się nowa kolekcja charytatywnych koszulek powstała we współpracy z Disney. Z okazji Dnia Dziecka sieć wprowadza do sprzedaży koszulki damskie, dziecięce oraz unisex z nadrukiem Myszki Mickey lub Minnie. Zysk z ich sprzedaży zostanie przekazany Akademii Przyszłości, Stowarzyszenia WIOSNA.

Program wspiera dzieci w lokalnych społecznościach w Polsce. Charytatywne koszulki zostały wyprodukowane z bawełny Fairtrade uprawianej przy użyciu wody deszczowej przez rolników z Rwenzori Farmers Marketing Co-operative Society w Ugandzie. Spółdzielnia powstała jako efekt działania stowarzyszenia rodziców walczących o lepszą przyszłość dla swoich dzieci. Obecnie zrzesza około 600 rolników i rolniczek. Wsparcie edukacji dzieci pozostaje głównym priorytetem spółdzielni do dziś. Jest to kontynuacja Programu Zrównoważonego Handlu TK Maxx, który umożliwia zwiększenie zarobków rolników, tak by mogli zapewnić dzieciom odpowiednią edukację oraz perspektywy na lepszą przyszłość.

Więcej o sytuacji pracowników plantacji bawełny oraz produktach ze znakiem Fairtrade znajduje się na stronie www.fairtrade.org.plotwiera się w nowej karcie.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Surowce Rollercoaster cen ropy naftowej Biuro prasowe
2024-05-27 | 12:00

Rollercoaster cen ropy naftowej

W skrócie: • Zbliżające się spotkanie OPEC+ w dniu 1 czerwca prawdopodobnie nie przyniesie większych niespodzianek, ponieważ Allianz Trade spodziewa się utrzymania obecnych
Surowce Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
2024-02-14 | 01:00

Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko

Posiadanie w domu kuchenki gazowej może mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie – tak wynika z badań przeprowadzanych przez ośrodki naukowe na całym
Surowce Jak impregnować kamień naturalny?
2024-01-03 | 14:00

Jak impregnować kamień naturalny?

Kamień naturalny jest szeroko stosowanym materiałem w budownictwie i dekoracji, który dodaje wnętrzom, bądź elewacji elegancji i trwałości. Jednak, aby utrzymać kamień w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.