Bawełna Fairtrade na Dzień Dziecka
Bawełnę uprawia się w ponad 60 krajach świata. To najważniejsza roślina w przemyśle włókienniczym, a rynek jej sprzedaży sięga już 38 miliardów dolarów. Mimo to, uprawiający ją rolnicy codziennie walczą o przetrwanie i godne życie. Tegoroczny Dzień Dziecka to dobra okazja, by nie tylko wesprzeć rolników i ich rodziny w najbiedniejszych regionach świata, ale także pomóc dzieciom w Polsce.
Szacuje się, że w produkcji bawełny uczestniczy 100 milionów rodzin rolniczych. 90% z nich to drobni rolnicy w krajach rozwijających się, żyjący w skrajnym ubóstwie. Rolnicy uprawiający bawełnę zmagają się ze zmianami klimatu, niskimi cenami skupu ziaren, nierówną konkurencją ze strony producentów w zamożnych krajach. Mimo, że ich praca jest kluczowa w budowaniu przemysłu odzieżowego, pozostają na samym końcu łańcucha dostaw, codziennie walcząc o godne życie dla swoich rodzin.
– Z potrzeby dbałości o rolników powstał system certyfikacji Fairtrade. Dzięki pracy lokalnych przedstawicieli organizacji, wprowadzaniu audytów i standardów, tysiące pracowników rolnych w Azji czy Afryce, otrzymuje szansę na lepszą, zawodową rzeczywistość. Dzięki Fairtrade spółdzielnie producentów działają sprawniej, produkcja rolna staje się bardziej wydajna, a kobiety zyskują równe prawa. Zrzeszeni w spółdzielniach, czyli działając w grupie, rolnicy są w stanie negocjować o wiele lepsze warunki z pośrednikami i dystrybutorami – tłumaczy Maria Huma, ekspertka ds. bawełny i tekstyliów Fundacji Fairtrade Polska. – To, czy drobni rolnicy w Indiach, Senegalu czy w Ugandzie mają zapewnione bezpieczne źródło dochodu, nie są narażeni na kontakt z toksycznymi chemikaliami a ich dzieci mogą chodzić do szkoły, to nasza wspólna odpowiedzialność. Bo każdy z nas, zakładając koszulkę czy spodnie, korzysta z ciężkiej pracy drobnych rolników pracujących na polach bawełny – dodaje Huma.
Charytatywne koszulki z bawełny Fairtrade dostępne w TK Maxx
Dla konsumentów w Europie, wyraźnym sygnałem, że produkt powstał w odpowiedzialny sposób jest znak Fairtrade umieszczony na metce lub opakowaniu. Od 1 czerwca we wszystkich sklepach TK Maxx w Polsce pojawi się nowa kolekcja charytatywnych koszulek powstała we współpracy z Disney. Z okazji Dnia Dziecka sieć wprowadza do sprzedaży koszulki damskie, dziecięce oraz unisex z nadrukiem Myszki Mickey lub Minnie. Zysk z ich sprzedaży zostanie przekazany Akademii Przyszłości, Stowarzyszenia WIOSNA.
Program wspiera dzieci w lokalnych społecznościach w Polsce. Charytatywne koszulki zostały wyprodukowane z bawełny Fairtrade uprawianej przy użyciu wody deszczowej przez rolników z Rwenzori Farmers Marketing Co-operative Society w Ugandzie. Spółdzielnia powstała jako efekt działania stowarzyszenia rodziców walczących o lepszą przyszłość dla swoich dzieci. Obecnie zrzesza około 600 rolników i rolniczek. Wsparcie edukacji dzieci pozostaje głównym priorytetem spółdzielni do dziś. Jest to kontynuacja Programu Zrównoważonego Handlu TK Maxx, który umożliwia zwiększenie zarobków rolników, tak by mogli zapewnić dzieciom odpowiednią edukację oraz perspektywy na lepszą przyszłość.
Więcej o sytuacji pracowników plantacji bawełny oraz produktach ze znakiem Fairtrade znajduje się na stronie www.fairtrade.org.pl.

Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest

Rollercoaster cen ropy naftowej

Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.