Branża drzewna wizytówką Warmii i Mazur
Branża drzewna wizytówką Warmii i Mazur
Drewno i meblarstwo to jedna z inteligentnych specjalizacji Warmii i Mazur. Region koncentruje się na jej rozwoju, aby wspierać przewagę konkurencyjną firm działających na terenie województwa zajmujących się obróbką drewna. Wyodrębnienie tej dynamicznie rozwijającej się branży ma wpływ na zatrudnienie mieszkańców w tym sektorze oraz umacnia pozycjonowanie województwa na rynkach krajowych i zagranicznych. Władze regionu od lat wspierają przedsiębiorców działających w ramach gałęzi przemysłu zajmującej się obróbką drzewa m.in. organizując specjalistyczne konferencje. Biorą w nich udział eksperci, przedstawiciele świata biznesu oraz naukowcy polscy i zagraniczni, a także przedstawiciele przedsiębiorców z regionu.
Region ma doskonałe warunki naturalne by rozwijać tę specjalizacje. Lasy pokrywają aż 30 proc. powierzchni województwa, a drzewa są tu nie tylko elementem krajobrazu, ale też wysokiej jakości źródłem surowca dla producentów z branży drzewnej i meblarskiej. Władze Warmii i Mazur doceniają ten potencjał, dlatego regionalna gospodarka leśna jest prowadzona w proekologiczny i zrównoważony sposób, a przedsiębiorcy prowadzący interesy związane z tym surowcem mają tutaj ku temu doskonałe warunki .
Aby zwiększać konkurencyjność i innowacyjność firm wpisujących się w inteligentne specjalizacje, władze województwa pomagają w budowaniu zaangażowania i współpracy przedsiębiorstw z Warmii i Mazur. Jak wynika z danych zebranych przez Urząd Marszałkowski, mimo ostatnich trudnych z powodu pandemii lat sytuacja specjalizacji „Drewno i meblarstwo” była dość stabilna: w porównaniu z rokiem 2020, w 2021 roku odnotowano duży wzrost eksportu – ponad 25%, znaczny wzrost zatrudnienia – ponad 4,7%, co w naszym regionie ma kolosalne znacznie, oraz umiarkowany wzrost wartości dodanej brutto – +1,7 p.p. – mówi Miron Sycz, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Siła i potencjał branży
Obraz branży drzewnej w regionie jest różnorodny. Tworzą go nie tylko duże koncerny, ale przede wszystkim małe i średnie firmy rodzinne – producenci tarcicy, podłóg drewnianych, palet i płyt wiórowych i pilśniowych, wyposażenia ogrodów, tartaki, firmy papiernicze i stolarskie oraz zakłady meblarskie. Małe i średnie przedsiębiorstwa z dużą łatwością mogą dostosowywać swoje oferty do potrzeb różnych podmiotów przy zachowaniu konkurencyjności cenowej, a przede wszystkim przy zachowaniu wysokiej jakości. Te firmy cechuje wyjątkowe zaangażowanie w pracę i dbałość o każdy szczegół. W rodzinnych biznesach wiedza i tradycja metod wytwarzania jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Warmia i Mazury posiadają najwyższy wskaźnik koncentracji producentów mebli w Europie. Wytwórcy korzystający z zasobów drzewnych województwa mają znaczący udział w krajowej gospodarce. Region nie tylko dostarcza surowców i półproduktów – zlokalizowane są tu także fabryki wytwarzające produkty finalne – meble. Na terenie województwa działa około 1,1 tys. firm, zatrudniających ponad 12,6 tys. osób, a roczna wartość produkcji to aż 4 mld złotych[1].
Przedsiębiorców z regionu cechuje ogromne doświadczenie i poszanowanie dla tradycyjnych metod produkcyjnych, przy jednoczesnej modernizacji i optymalizacji technik przerobu. Ich wiedza łączy się z wykorzystaniem innowacyjnych technologii. Nie bez znaczenia pozostaje także poszanowanie środowiska naturalnego na wszystkich etapach produkcji, które jest możliwe dzięki wsparciu instytucji naukowych. Dodatkowo specjaliści są nastawieni na ciągłe doskonalenie umiejętności – stale podnoszą swoje kwalifikacje, dostosowując się do najwyższych wymagań w zakresie jakości i efektywności. Zaletą regionu jest również wykfalifikowana kadra pracownicza. Jeśli przedsiębiorca jest zainteresowany rozpoczęciem swojej działalności w branży drzewnej czy meblarskiej, to na Warmii i Mazurach ma do tego wyjątkowo sprzyjające okoliczności.
Flagowy towar eksportowy
Wielu producentów z sektora drzewnego i meblarskiego zwraca uwagę na świetną jakość samego surowca, która jest atutem nie tylko dla krajowych, ale też zagranicznych kontrahentów. Czynnikami potwierdzającymi sukcesywny wzrost tej branży są: wysokie wartości eksportowanych towarów, polepszające się obroty sprzedaży oraz coraz częstsze wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań. Meble i wyroby z drewna z Warmii i Mazur są wysyłane do ponad 60 krajów świata – od Chin, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Dubaju, przez Unię Europejską aż po USA.
Osoby zainteresowane sprzedażą swoich towarów za granice mogą liczyć na wsparcie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów działającego przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Rolą specjalistów z COIE jest zapewnienie profesjonalnej obsługi poprzez doradztwo w przygotowaniu inwestycji oraz nawiązywaniu kontaktów z partnerami gospodarczymi. Eksperci z COIE ściśle współpracują z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz zagranicznymi biurami handlowymi na całym świecie.
Dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego z biznesem przedsiębiorcy mogą aktualizować swoje informacje o narzędziach eksportowych dla branży drzewnej oraz metodach pozyskiwania zagranicznych kontrahentów, a także liczyć na pomoc w interpretacji międzynarodowych i krajowych przepisów prawnych związanych z eksportem towarów.
Przede wszystkim jakość
Produkty wykonywane na Warmii i Mazurach cechuje wysoka jakość. Charakteryzuje je nie tylko solidność, ale też design dopasowany do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Wyroby drzewne z województwa warmińsko-mazurskiego nie ustępują jakością swojej zachodniej konkurencji.
Obecnie panuje trend na zindywidualizowany wystrój wnętrz, a od firm zajmujących się drewnem wymaga się dużej elastyczności i możliwości dostosowania się do wymagań klienta, a zapewnić to mogą właśnie przedsiębiorstwa pochodzące z Warmii i Mazur. Ci, którym zależy na tym, żeby się wyróżnić chętnie wybierają meble, które można określić mianem sztuki użytkowej projektowanej i wykonywanej przez lokalne przedsiębiorstwa. Pomimo, że wyposażenie wnętrz produktami z sieciowych gigantów jest wciąż popularne, wiele osób starannie dobiera meble, którymi urządza swoją przestrzeń – domy, biura, gabinety. Nie bez znaczenia pozostaje również moda na produkty regionalne, wykonane z duszą i pomysłem lokalnych stolarzy i rzemieślników. Rynkiem zbytu dla branży drzewnej i meblarskiej są również szkutnie i firmy zajmujące się wyposażeniem jachtów oraz łodzi motorowerowych.
Perspektywy przedsiębiorstw zajmujących się drewnem na Warmii i Mazurach są bardzo szerokie, nie tylko w kontekście pozyskiwania i obrabiania surowca, ale też eksportu. Poza silnymi i ugruntowanymi w regionie firmami, które od lat osiągają świetne wyniki sprzedażowe, istnieje przestrzeń na powstawanie kolejnych przedsiębiorstw. Popyt na drewno i wyroby z drewna stale rośnie, co sprawia, że surowiec ten staje się coraz cenniejszy. Stała współpraca biznesu z władzami województwa przy udziale przedstawicieli świata nauki oraz otoczenia biznesu może okazać się wyjątkowo atrakcyjną perspektywą dla osób chcących rozwinąć swoją firmę z branży drzewnej w regionie słynącym z doskonałego otoczenia przyrodniczego, które sprawia, że praca płynnie przeplata się z satysfakcjonującym życiem prywatnym.
O autorze:
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego jest organem pomocniczym, którego zadaniem jest realizowanie zadań zarządu województwa określonych w prawie. Urząd prowadzi działania samorządu województwa, należące do kompetencji marszałka i zarządu województwa, w szczególności związane z: edukacją publiczną, w tym szkolnictwem wyższym; promocją i ochroną zdrowia; kulturą oraz ochroną zabytków i opieką nad nimi; pomocą społeczną; polityką prorodzinną; modernizacją terenów wiejskich; zagospodarowaniem przestrzennym; ochroną środowiska; transportem zbiorowym i drogami publicznymi; sportem i turystyką; ochroną praw konsumentów; obronnością; bezpieczeństwem publicznym; przeciwdziałaniem bezrobociu i aktywizacją lokalnego rynku pracy oraz działalnością w zakresie telekomunikacji.
Przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego funkcjonuje m.in. Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE), które zajmuje się też wspieraniem inwestorów przy poszukiwaniu terenów i obiektów inwestycyjnych, przejściu przez ścieżkę inwestycyjną oraz pozyskaniu dofinansowania.
Kontakt dla mediów:
Marta Dąbkowska-Wilczek
Departament Koordynacji Promocji
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
E: m.dabkowska@warmia.mazury.pl
E: PR@mastermind.pl
[1] https://invest.warmia.mazury.pl/specjalizacje-regionu/drewno-i-meblarstwo/
Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest
Rollercoaster cen ropy naftowej
Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.