Komunikaty PR

Branża drzewna wizytówką Warmii i Mazur

2023-01-31  |  12:00
Do pobrania docx ( 0.04 MB )

Branża drzewna wizytówką Warmii i Mazur

Drewno i meblarstwo to jedna z inteligentnych specjalizacji Warmii i Mazur. Region koncentruje się na jej rozwoju, aby wspierać przewagę konkurencyjną firm działających na terenie województwa zajmujących się obróbką drewna. Wyodrębnienie tej dynamicznie rozwijającej się branży ma wpływ na  zatrudnienie mieszkańców w tym sektorze oraz umacnia pozycjonowanie województwa na rynkach krajowych i zagranicznych. Władze regionu od lat wspierają przedsiębiorców działających w ramach gałęzi przemysłu zajmującej się obróbką drzewa m.in. organizując specjalistyczne konferencje. Biorą w nich udział eksperci, przedstawiciele świata biznesu oraz naukowcy polscy i zagraniczni, a także przedstawiciele przedsiębiorców z regionu.

Region ma doskonałe warunki naturalne by rozwijać tę specjalizacje. Lasy pokrywają aż 30 proc. powierzchni województwa, a drzewa są tu nie tylko elementem krajobrazu, ale też wysokiej jakości źródłem surowca dla producentów z branży drzewnej i meblarskiej. Władze Warmii i Mazur doceniają ten potencjał, dlatego regionalna gospodarka leśna jest prowadzona w proekologiczny i zrównoważony sposób, a przedsiębiorcy prowadzący interesy związane z tym surowcem mają tutaj ku temu doskonałe warunki .

Aby zwiększać konkurencyjność i innowacyjność firm wpisujących się w inteligentne specjalizacje, władze województwa pomagają w budowaniu zaangażowania i współpracy przedsiębiorstw z Warmii i Mazur. Jak wynika z danych zebranych przez Urząd Marszałkowski, mimo ostatnich trudnych z powodu pandemii lat sytuacja specjalizacji „Drewno i meblarstwo” była dość stabilna: w porównaniu z rokiem 2020, w 2021 roku odnotowano duży wzrost eksportu – ponad 25%, znaczny wzrost zatrudnienia – ponad 4,7%, co w naszym regionie ma kolosalne znacznie, oraz umiarkowany wzrost wartości dodanej brutto – +1,7 p.p. – mówi Miron Sycz, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Siła i potencjał branży

Obraz branży drzewnej w regionie jest różnorodny. Tworzą go nie tylko duże koncerny, ale przede wszystkim małe i średnie firmy rodzinne – producenci tarcicy, podłóg drewnianych, palet i płyt wiórowych i pilśniowych, wyposażenia ogrodów, tartaki, firmy papiernicze i stolarskie oraz zakłady meblarskie. Małe i średnie przedsiębiorstwa z dużą łatwością mogą dostosowywać swoje oferty do potrzeb różnych podmiotów przy zachowaniu konkurencyjności cenowej, a przede wszystkim przy zachowaniu wysokiej jakości. Te firmy cechuje wyjątkowe zaangażowanie w pracę i dbałość o każdy szczegół. W rodzinnych biznesach wiedza i tradycja metod wytwarzania jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Warmia i Mazury posiadają najwyższy wskaźnik koncentracji producentów mebli w Europie. Wytwórcy korzystający z zasobów drzewnych województwa mają znaczący udział w krajowej gospodarce. Region nie tylko dostarcza surowców i półproduktów – zlokalizowane są tu także fabryki wytwarzające produkty finalne – meble. Na terenie województwa działa około 1,1 tys. firm, zatrudniających ponad 12,6 tys. osób, a roczna wartość produkcji to aż 4 mld złotych[1].

Przedsiębiorców z regionu cechuje ogromne doświadczenie i poszanowanie dla tradycyjnych metod produkcyjnych, przy jednoczesnej modernizacji i optymalizacji technik przerobu. Ich wiedza łączy się z wykorzystaniem innowacyjnych technologii. Nie bez znaczenia pozostaje także poszanowanie środowiska naturalnego na wszystkich etapach produkcji, które jest możliwe dzięki wsparciu instytucji naukowych. Dodatkowo specjaliści są nastawieni na ciągłe doskonalenie umiejętności –  stale podnoszą swoje kwalifikacje, dostosowując się do najwyższych wymagań w zakresie jakości i efektywności. Zaletą regionu jest również wykfalifikowana kadra pracownicza. Jeśli przedsiębiorca jest zainteresowany rozpoczęciem swojej działalności w branży drzewnej czy meblarskiej, to na Warmii i Mazurach ma do tego wyjątkowo sprzyjające okoliczności.

Flagowy towar eksportowy

Wielu producentów z sektora drzewnego i meblarskiego zwraca uwagę na świetną jakość samego surowca, która jest atutem nie tylko dla krajowych, ale też zagranicznych kontrahentów. Czynnikami potwierdzającymi sukcesywny wzrost tej branży są: wysokie wartości eksportowanych towarów, polepszające się obroty sprzedaży oraz coraz częstsze wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań. Meble i wyroby z drewna z Warmii i Mazur są wysyłane do ponad 60 krajów świata – od Chin, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Dubaju, przez Unię Europejską aż po USA.

Osoby zainteresowane sprzedażą swoich towarów za granice mogą liczyć na wsparcie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów działającego przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Rolą specjalistów z COIE jest zapewnienie profesjonalnej obsługi poprzez doradztwo w przygotowaniu inwestycji oraz nawiązywaniu kontaktów z partnerami gospodarczymi. Eksperci z COIE ściśle współpracują z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz zagranicznymi biurami handlowymi na całym świecie.

Dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego z biznesem przedsiębiorcy mogą aktualizować swoje informacje o narzędziach eksportowych dla branży drzewnej oraz metodach pozyskiwania zagranicznych kontrahentów, a także liczyć na pomoc w interpretacji międzynarodowych i krajowych przepisów prawnych  związanych z eksportem towarów.

Przede wszystkim jakość

Produkty wykonywane na Warmii i Mazurach cechuje wysoka jakość. Charakteryzuje je nie tylko solidność, ale też design dopasowany do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Wyroby drzewne z województwa warmińsko-mazurskiego nie ustępują jakością swojej zachodniej konkurencji.

Obecnie panuje trend na zindywidualizowany wystrój wnętrz, a od firm zajmujących się drewnem wymaga się dużej elastyczności i możliwości dostosowania się do wymagań klienta, a zapewnić to mogą właśnie przedsiębiorstwa pochodzące z Warmii i Mazur. Ci, którym zależy na tym, żeby się wyróżnić chętnie wybierają meble, które można określić mianem sztuki użytkowej projektowanej i wykonywanej przez lokalne przedsiębiorstwa. Pomimo, że wyposażenie wnętrz produktami z sieciowych gigantów jest wciąż popularne, wiele osób starannie dobiera meble, którymi urządza swoją przestrzeń – domy, biura, gabinety. Nie bez znaczenia pozostaje również moda na produkty regionalne, wykonane z duszą i pomysłem lokalnych stolarzy i rzemieślników. Rynkiem zbytu dla branży drzewnej i meblarskiej są również szkutnie i firmy zajmujące się wyposażeniem jachtów oraz łodzi motorowerowych.

Perspektywy przedsiębiorstw zajmujących się drewnem na Warmii i Mazurach są bardzo szerokie, nie tylko w kontekście pozyskiwania i obrabiania surowca, ale też eksportu. Poza silnymi i ugruntowanymi w regionie firmami, które od lat osiągają świetne wyniki sprzedażowe, istnieje przestrzeń na powstawanie kolejnych przedsiębiorstw. Popyt na drewno i wyroby z drewna stale rośnie, co sprawia, że surowiec ten staje się coraz cenniejszy. Stała współpraca biznesu z władzami województwa przy udziale przedstawicieli świata nauki oraz otoczenia biznesu może okazać się wyjątkowo atrakcyjną perspektywą dla osób chcących rozwinąć swoją firmę z branży drzewnej w regionie słynącym z doskonałego otoczenia przyrodniczego, które sprawia, że praca płynnie przeplata się z satysfakcjonującym życiem prywatnym.

 

O autorze:

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego jest organem pomocniczym, którego zadaniem jest realizowanie zadań zarządu województwa określonych w prawie. Urząd prowadzi działania samorządu województwa, należące do kompetencji marszałka i zarządu województwa, w szczególności związane z: edukacją publiczną, w tym szkolnictwem wyższym; promocją i ochroną zdrowia; kulturą oraz ochroną zabytków i opieką nad nimi; pomocą społeczną; polityką prorodzinną; modernizacją terenów wiejskich; zagospodarowaniem przestrzennym; ochroną środowiska; transportem zbiorowym i drogami publicznymi; sportem i turystyką; ochroną praw konsumentów; obronnością; bezpieczeństwem publicznym; przeciwdziałaniem bezrobociu i aktywizacją lokalnego rynku pracy oraz działalnością w zakresie telekomunikacji.

 

Przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego funkcjonuje m.in. Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE), które zajmuje się też wspieraniem inwestorów przy poszukiwaniu terenów i obiektów inwestycyjnych, przejściu przez ścieżkę inwestycyjną oraz pozyskaniu dofinansowania.

 

Kontakt dla mediów:

Marta Dąbkowska-Wilczek

Departament Koordynacji Promocji

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

E: m.dabkowska@warmia.mazury.pl

E: PR@mastermind.pl

 

 


[1] https://invest.warmia.mazury.pl/specjalizacje-regionu/drewno-i-meblarstwo/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Surowce Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest Biuro prasowe
2024-11-27 | 10:25

Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest

Ukraiński Metinvest – grupa firm stalowych i wydobywczych – wybuduje we Włoszech jedną z najnowocześniejszych zielonych hut stali w Europie. Wydajność zakładu produkującego
Surowce Rollercoaster cen ropy naftowej
2024-05-27 | 12:00

Rollercoaster cen ropy naftowej

W skrócie: • Zbliżające się spotkanie OPEC+ w dniu 1 czerwca prawdopodobnie nie przyniesie większych niespodzianek, ponieważ Allianz Trade spodziewa się utrzymania obecnych
Surowce Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
2024-02-14 | 01:00

Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko

Posiadanie w domu kuchenki gazowej może mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie – tak wynika z badań przeprowadzanych przez ośrodki naukowe na całym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.