Komunikaty PR

Nowoczesność, ekologia czy luksus? – Drewno niejedno ma imię

2022-01-24  |  10:46
Biuro prasowe

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/35856e5bbb3df751d5f0bd4f68a6101420220120084811/ec49ed60b52f9523fe903ee38f79dd5b20220120084845/c867ec

 

Zastosowanie naturalnych materiałów w aranżacji wnętrz jest architektoniczną odpowiedzią na typowo biologiczną potrzebę regularnego obcowania z naturą. Kamień i drewno to surowce pozwalające zaprojektować wnętrza ponadczasowe, świadczące o klasie i dobrym smaku inwestora, ale jednocześnie emanujące ciepłem i sprawiające, że przebywanie w nich jest po prostu przyjemne. Czy wobec tego natura już na stałe wpisała się w powszechną koncepcję nowoczesnych wnętrz, czy może jest ona synonimem luksusu dostępnego dla nielicznych?

 

Dane liczbowe

 

Utrzymujący się na wysokim poziomie popyt na produkty drewniane od lat generuje stały wzrost cen tego surowca. Według danych opublikowanych w najnowszym raporcie GUS, bazującym na wynikach sprzedaży Lasów Państwowych, średnia cena surowca drzewnego po raz pierwszy przekroczyła próg 200zł za m3. Wzrost rzędu 7,83% w stosunku do roku ubiegłego ostatecznie uplasował jego cenę w wysokości 212,26 zł za m3 na koniec 2021 roku. Taka sytuacja w naturalny sposób spowodowała wzrost kosztów produkcji wszystkich produktów drzewnych, przekładając się finalnie na podwyżki cen detalicznych w polskich sklepach. Warto jednak zaznaczyć, że wzrost cen wcale nie spowodował zmniejszenia popytu, co w połączeniu z rosnącymi kosztami produkcji najprawdopodobniej już w niedalekiej przyszłości poskutkuje kolejnymi podwyżkami.

 

Bez względu na panujące na rynku trendy, zastosowanie litego drewna przy wykańczaniu wnętrz zawsze podnosi ich prestiż, niezależnie od tego, czy są to mieszkania prywatne, czy wnętrza komercyjne – mówi Daniel Ochońko, prezes zarządu spółki Trust Us, działającej w sektorze mebli kontraktowych. Wśród najbardziej popularnych gatunków można wyróżnić wiecznie modny orzech, aczkolwiek w ostatnich latach na polskim rynku zdecydowanie dominuje dąb, który często łączony jest z różnorodnymi metalami. W tym momencie 80% realizowanych przez nas projektów wykorzystuje właśnie lity dąb, zwłaszcza w częściach wspólnych obiektów hotelowych, ponieważ to właśnie one są najbardziej reprezentacyjne i pozwalają wyróżnić dany obiekt na tle konkurencji. Jeżeli chodzi o pozostałe przestrzenie, to tu niejako z konieczności ekonomicznych, często wybór pada na okleiny naturalne lub modyfikowane w wersji szczotkowanej lub olejowanej, lakierowanej, nierzadko są to również laminaty HPL. Obecnie jest to spowodowane przede wszystkim znacznym wzrostem cen litego drewna oraz problemem z jego dostępnością – dodaje.

 

Drewno niejedno ma imię

 

Obecnie drewno jest jednym z najchętniej stosowanych materiałów przez architektów ze względu na bardzo zróżnicowaną strukturę i kolorystykę. Nie chodzi tu wyłącznie o wnętrza w stylu klasycznym, ale również w tak popularnych obecnie stylach jak mid-century modern, vintage  czy minimalizm skandynawski.

 

Uniwersalność i różnorodność drewna jako materiału wykończeniowego sprawia, że z łatwością można zaaranżować jego użycie niemal w każdej realizacji – mówi Wojciech Witek, założyciel biura projektowego Iliard Architecture & Interior Design. – W projektach wnętrz hotelowych, które realizujemy w Iliard, drewno – jako jeden z ważniejszych materiałów wykończeniowych – pojawia się praktycznie za każdym razem.

 

W ostatnio zrewitalizowanych przez nasze biuro wnętrzach zabytkowego hotelu The Queens w angielskim Leeds, drewno odegrało bardzo ważną rolę. Podłogi wykładane parkietem, drewniane panele ścienne czy sztukaterie i meble wykonane z ciemnego, egzotycznego drewna pozwoliły na uzyskanie eleganckich przestrzeni nawiązujących do historycznego rodowodu tego miejsca. Oczekując wnętrz, które mają świadczyć o klasie i dobrym smaku inwestora, trudno pominąć ten fantastyczny materiał, jakim jest drewno właśnie.

 

Podobnego zdania jest Aleksandra Jakóbiak – trójmiejska projektantka wnętrz:

 

Pracując nad projektem domu czy apartamentu, staram się zachęcić inwestora do użycia we wnętrzu naturalnego drewna, które zawsze świadczy o dobrym smaku, dodaje wnętrzu elegancji i efektu solidności. Nie bez powodu można je znaleźć w najbardziej prestiżowych wnętrzach apartamentów, hoteli czy gabinetach i biurach. Doskonale dobrane drewno podkreśla klasę przestrzeni i świadczy o bezkompromisowym podejściu gospodarza do doboru materiałów. Ponadczasowość drewna wynika również z faktu, że materiał ten ulega naturalnym zmianom i nadaje wnętrzu jeszcze więcej klasy po nawet po latach użytkowania.

 

Nie tylko meble

 

Drewno należy do materiałów, których nigdy nie jest za wiele, a obecnie drewniane obudowy całych pomieszczeń, łącznie ze ścianami, świętują swój wielki powrót. Są synonimem elegancji i bezkompromisowego podejścia właściciela wnętrza do jakości. Ścienne panele drewniane i solidna drewniana podłoga potrafią doskonale nadać wnętrzu charakter luksusu i klasy.

 

Drewniana, unikalna podłoga jest synonimem ponadczasowej elegancji. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale jest również bardzo trwałe. Obecnie silnym trendem są również drewniane lamele, które świetnie sprawdzają się na ścianach i sufitach. Z kolei w apartamentach mogą pełnić rolę wyjątkowego dekoru jako zagłówek łóżka, czy unikalna i oryginalna obudowa wyspy kuchennej – podkreśla Aleksandra Jakóbiak.

 

Co warte podkreślenia, jednym z najbardziej preferowanych połączeń w projektowaniu wnętrz jest mix drewna z naturalnym kamieniem. Pojawia się on w restauracjach, apartamentach czy hotelach. Architekci wiedzą bowiem, że w miejscu, które ma być kojarzone z prestiżem i utrzymać klasę przez wiele lat, nie może być mowy o stosowaniu nietrwałych materiałów.

 

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że dostępne obecnie metody impregnacji drewna pozwalają na użycie go także w miejscach, w których wcześniej unikano używania naturalnych materiałów. W aktualnie powstających projektach coraz częściej można znaleźć drewniane akcenty również w kuchniach i łazienkach, a więc w miejscach o zdecydowanie wyższym poziomie wilgotności. Obecnie z drewna tworzone są też całe zabudowy, odpowiednio zaimpregnowane blaty robocze oraz konsole pod umywalki.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Surowce Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko Biuro prasowe
2024-02-14 | 01:00

Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko

Posiadanie w domu kuchenki gazowej może mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie – tak wynika z badań przeprowadzanych przez ośrodki naukowe na całym
Surowce Jak impregnować kamień naturalny?
2024-01-03 | 14:00

Jak impregnować kamień naturalny?

Kamień naturalny jest szeroko stosowanym materiałem w budownictwie i dekoracji, który dodaje wnętrzom, bądź elewacji elegancji i trwałości. Jednak, aby utrzymać kamień w
Surowce BRAK ZDJĘCIA
2023-12-05 | 12:02

BRUTALNA PRAWDA O KOSZTACH OGRZEWANIA DOMU – JAK PRZETRWAĆ ZIMĘ?

W ostatnim czasie bardzo dużo słyszymy o wzroście cen energii czy paliw, co rodzi poważne obawy dotyczące kosztów ogrzewania budynków. Eksperci* szacują, że w kolejnym roku ceny mogą być nawet o 70% wyższe, o ile nowy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.