Komunikaty PR

Nowoczesność, ekologia czy luksus? – Drewno niejedno ma imię

2022-01-24  |  10:46
Biuro prasowe

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/35856e5bbb3df751d5f0bd4f68a6101420220120084811/ec49ed60b52f9523fe903ee38f79dd5b20220120084845/c867ec

 

Zastosowanie naturalnych materiałów w aranżacji wnętrz jest architektoniczną odpowiedzią na typowo biologiczną potrzebę regularnego obcowania z naturą. Kamień i drewno to surowce pozwalające zaprojektować wnętrza ponadczasowe, świadczące o klasie i dobrym smaku inwestora, ale jednocześnie emanujące ciepłem i sprawiające, że przebywanie w nich jest po prostu przyjemne. Czy wobec tego natura już na stałe wpisała się w powszechną koncepcję nowoczesnych wnętrz, czy może jest ona synonimem luksusu dostępnego dla nielicznych?

 

Dane liczbowe

 

Utrzymujący się na wysokim poziomie popyt na produkty drewniane od lat generuje stały wzrost cen tego surowca. Według danych opublikowanych w najnowszym raporcie GUS, bazującym na wynikach sprzedaży Lasów Państwowych, średnia cena surowca drzewnego po raz pierwszy przekroczyła próg 200zł za m3. Wzrost rzędu 7,83% w stosunku do roku ubiegłego ostatecznie uplasował jego cenę w wysokości 212,26 zł za m3 na koniec 2021 roku. Taka sytuacja w naturalny sposób spowodowała wzrost kosztów produkcji wszystkich produktów drzewnych, przekładając się finalnie na podwyżki cen detalicznych w polskich sklepach. Warto jednak zaznaczyć, że wzrost cen wcale nie spowodował zmniejszenia popytu, co w połączeniu z rosnącymi kosztami produkcji najprawdopodobniej już w niedalekiej przyszłości poskutkuje kolejnymi podwyżkami.

 

Bez względu na panujące na rynku trendy, zastosowanie litego drewna przy wykańczaniu wnętrz zawsze podnosi ich prestiż, niezależnie od tego, czy są to mieszkania prywatne, czy wnętrza komercyjne – mówi Daniel Ochońko, prezes zarządu spółki Trust Us, działającej w sektorze mebli kontraktowych. Wśród najbardziej popularnych gatunków można wyróżnić wiecznie modny orzech, aczkolwiek w ostatnich latach na polskim rynku zdecydowanie dominuje dąb, który często łączony jest z różnorodnymi metalami. W tym momencie 80% realizowanych przez nas projektów wykorzystuje właśnie lity dąb, zwłaszcza w częściach wspólnych obiektów hotelowych, ponieważ to właśnie one są najbardziej reprezentacyjne i pozwalają wyróżnić dany obiekt na tle konkurencji. Jeżeli chodzi o pozostałe przestrzenie, to tu niejako z konieczności ekonomicznych, często wybór pada na okleiny naturalne lub modyfikowane w wersji szczotkowanej lub olejowanej, lakierowanej, nierzadko są to również laminaty HPL. Obecnie jest to spowodowane przede wszystkim znacznym wzrostem cen litego drewna oraz problemem z jego dostępnością – dodaje.

 

Drewno niejedno ma imię

 

Obecnie drewno jest jednym z najchętniej stosowanych materiałów przez architektów ze względu na bardzo zróżnicowaną strukturę i kolorystykę. Nie chodzi tu wyłącznie o wnętrza w stylu klasycznym, ale również w tak popularnych obecnie stylach jak mid-century modern, vintage  czy minimalizm skandynawski.

 

Uniwersalność i różnorodność drewna jako materiału wykończeniowego sprawia, że z łatwością można zaaranżować jego użycie niemal w każdej realizacji – mówi Wojciech Witek, założyciel biura projektowego Iliard Architecture & Interior Design. – W projektach wnętrz hotelowych, które realizujemy w Iliard, drewno – jako jeden z ważniejszych materiałów wykończeniowych – pojawia się praktycznie za każdym razem.

 

W ostatnio zrewitalizowanych przez nasze biuro wnętrzach zabytkowego hotelu The Queens w angielskim Leeds, drewno odegrało bardzo ważną rolę. Podłogi wykładane parkietem, drewniane panele ścienne czy sztukaterie i meble wykonane z ciemnego, egzotycznego drewna pozwoliły na uzyskanie eleganckich przestrzeni nawiązujących do historycznego rodowodu tego miejsca. Oczekując wnętrz, które mają świadczyć o klasie i dobrym smaku inwestora, trudno pominąć ten fantastyczny materiał, jakim jest drewno właśnie.

 

Podobnego zdania jest Aleksandra Jakóbiak – trójmiejska projektantka wnętrz:

 

Pracując nad projektem domu czy apartamentu, staram się zachęcić inwestora do użycia we wnętrzu naturalnego drewna, które zawsze świadczy o dobrym smaku, dodaje wnętrzu elegancji i efektu solidności. Nie bez powodu można je znaleźć w najbardziej prestiżowych wnętrzach apartamentów, hoteli czy gabinetach i biurach. Doskonale dobrane drewno podkreśla klasę przestrzeni i świadczy o bezkompromisowym podejściu gospodarza do doboru materiałów. Ponadczasowość drewna wynika również z faktu, że materiał ten ulega naturalnym zmianom i nadaje wnętrzu jeszcze więcej klasy po nawet po latach użytkowania.

 

Nie tylko meble

 

Drewno należy do materiałów, których nigdy nie jest za wiele, a obecnie drewniane obudowy całych pomieszczeń, łącznie ze ścianami, świętują swój wielki powrót. Są synonimem elegancji i bezkompromisowego podejścia właściciela wnętrza do jakości. Ścienne panele drewniane i solidna drewniana podłoga potrafią doskonale nadać wnętrzu charakter luksusu i klasy.

 

Drewniana, unikalna podłoga jest synonimem ponadczasowej elegancji. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale jest również bardzo trwałe. Obecnie silnym trendem są również drewniane lamele, które świetnie sprawdzają się na ścianach i sufitach. Z kolei w apartamentach mogą pełnić rolę wyjątkowego dekoru jako zagłówek łóżka, czy unikalna i oryginalna obudowa wyspy kuchennej – podkreśla Aleksandra Jakóbiak.

 

Co warte podkreślenia, jednym z najbardziej preferowanych połączeń w projektowaniu wnętrz jest mix drewna z naturalnym kamieniem. Pojawia się on w restauracjach, apartamentach czy hotelach. Architekci wiedzą bowiem, że w miejscu, które ma być kojarzone z prestiżem i utrzymać klasę przez wiele lat, nie może być mowy o stosowaniu nietrwałych materiałów.

 

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że dostępne obecnie metody impregnacji drewna pozwalają na użycie go także w miejscach, w których wcześniej unikano używania naturalnych materiałów. W aktualnie powstających projektach coraz częściej można znaleźć drewniane akcenty również w kuchniach i łazienkach, a więc w miejscach o zdecydowanie wyższym poziomie wilgotności. Obecnie z drewna tworzone są też całe zabudowy, odpowiednio zaimpregnowane blaty robocze oraz konsole pod umywalki.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Surowce Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest Biuro prasowe
2024-11-27 | 10:25

Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest

Ukraiński Metinvest – grupa firm stalowych i wydobywczych – wybuduje we Włoszech jedną z najnowocześniejszych zielonych hut stali w Europie. Wydajność zakładu produkującego
Surowce Rollercoaster cen ropy naftowej
2024-05-27 | 12:00

Rollercoaster cen ropy naftowej

W skrócie: • Zbliżające się spotkanie OPEC+ w dniu 1 czerwca prawdopodobnie nie przyniesie większych niespodzianek, ponieważ Allianz Trade spodziewa się utrzymania obecnych
Surowce Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
2024-02-14 | 01:00

Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko

Posiadanie w domu kuchenki gazowej może mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie – tak wynika z badań przeprowadzanych przez ośrodki naukowe na całym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.