Komunikaty PR

Polacy walczą o niższe ceny drewna opałowego

2022-08-18  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Ponad 40% polskich gospodarstw (dane CEEB z 2021/2022) ogrzewa domy drewnem opałowym. Biomasa wyróżnia się stabilniejszymi cenami niż inne surowce energetyczne. Wysokie ceny węgla sprawiły, że drewno kawałkowe stało się alternatywą dla osób, które korzystają z pieców i kotłów. Niestety wzrost zainteresowania przełożył się na wzrost cen również surowca pozyskiwanego z drzew. Eksperci z Grupy Drewno Pozytywna Energia przekonują, że warto walczyć o obniżenie podatku VAT na drewno, które obecnie objęte jest największą stawką, jeśli chodzi o źródła energii.

Biomasa to dziś najważniejszą technologią OZE w Polsce. Jest atrakcyjna pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. W wielu polskich domach pali się drewnem naprzemiennie z węglem w tym samym piecu lub osobno w kominku. Obecnie drewno wzbudza zaufanie społeczeństwa ze względu na nowoczesne urządzenia spełniające standardy zrównoważonego rozwoju, w których można spalać biomasę. Zapewnia również bezpieczeństwo energetyczne dla uboższych obywateli.

Niestety wzmożona zainteresowanie drewnem opałowym wynika również z kryzysu na rynku węgla. Z powodu jego braku i bardzo wysokich cen oraz z obawy o dostawy gazu wielu właścicieli posesji interesuje się surowcami OZE. Przełożyło się to na większą sprzedaż drewna opałowego. Wytoczyła się ogólnopolska dyskusja, czy drewna nie zabraknie i czy sytuacja cen nie rozwinie się tak jak w przypadku węgla.

Specjaliści z Grupy Drewno Pozytywna Energia podkreślają fakt, że mimo że, drewno jest tańsze od innych surowców energetycznych to objęte zostało najwyższą stawką podatku VAT, co dyskredytuje je jako OZE.

Obecnie gaz objęty jest stawką VAT 0%, natomiast energia elektryczna 5%. W tej sytuacji 23% stawki VAT na drewno jest nieproporcjonalnie wysoka i niczym nieuzasadniona. Zgodnie z naszymi prognozami, drewno opałowe stanowi koło ratunkowe, szczególnie dla najuboższych obywateli, dla których jest jedyną osiągalną alternatywą. – mówi Piotr Batura z Grupy Drewno Pozytywna Energia.

Ceny za drewno szybują w górę. Warto obserwować cenniki Lasów Państwowych i składów opałowych. Podwyżki wynikają głównie z rosnących kosztów, które muszą ponieść obecnie przedsiębiorcy. Także brak importu surowca z innych krajów. Do czynników rosnących cen należy również dodać zablokowaną przez dyrektywny unijne wycinkę lasów. To naturalne, że w takiej sytuacji ceny drewna opałowego będą nadal rosnąć – mówi Konrad Jaskulski, zielonekominkowe.pl, członek Grupy Pozytywna Energia.

Wyjściem z trudnej sytuacji rosnących kosztów zakupu drewna jest zmniejszenie stawki VAT do 0%. Eksperci z Grupy Pozytywna Energia zachęcają do podpisania petycji w sprawie wprowadzenia zerowej stawki VAT na drewno opałowe. Po zebraniu podpisów petycja zostanie skierowana do Premiera, Prezydenta oraz do właściwych ministerstw.

Link do petycji: https://www.openpetition.eu/pl/petition/online/apel-o-wprowadzenie-stawki-0-vat-na-drewno-opalowe 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face It
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Surowce Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest Biuro prasowe
2024-11-27 | 10:25

Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest

Ukraiński Metinvest – grupa firm stalowych i wydobywczych – wybuduje we Włoszech jedną z najnowocześniejszych zielonych hut stali w Europie. Wydajność zakładu produkującego
Surowce Rollercoaster cen ropy naftowej
2024-05-27 | 12:00

Rollercoaster cen ropy naftowej

W skrócie: • Zbliżające się spotkanie OPEC+ w dniu 1 czerwca prawdopodobnie nie przyniesie większych niespodzianek, ponieważ Allianz Trade spodziewa się utrzymania obecnych
Surowce Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
2024-02-14 | 01:00

Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko

Posiadanie w domu kuchenki gazowej może mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie – tak wynika z badań przeprowadzanych przez ośrodki naukowe na całym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.