Polacy walczą o niższe ceny drewna opałowego
Agencja Face It
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/
Ponad 40% polskich gospodarstw (dane CEEB z 2021/2022) ogrzewa domy drewnem opałowym. Biomasa wyróżnia się stabilniejszymi cenami niż inne surowce energetyczne. Wysokie ceny węgla sprawiły, że drewno kawałkowe stało się alternatywą dla osób, które korzystają z pieców i kotłów. Niestety wzrost zainteresowania przełożył się na wzrost cen również surowca pozyskiwanego z drzew. Eksperci z Grupy Drewno Pozytywna Energia przekonują, że warto walczyć o obniżenie podatku VAT na drewno, które obecnie objęte jest największą stawką, jeśli chodzi o źródła energii.
Biomasa to dziś najważniejszą technologią OZE w Polsce. Jest atrakcyjna pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. W wielu polskich domach pali się drewnem naprzemiennie z węglem w tym samym piecu lub osobno w kominku. Obecnie drewno wzbudza zaufanie społeczeństwa ze względu na nowoczesne urządzenia spełniające standardy zrównoważonego rozwoju, w których można spalać biomasę. Zapewnia również bezpieczeństwo energetyczne dla uboższych obywateli.
Niestety wzmożona zainteresowanie drewnem opałowym wynika również z kryzysu na rynku węgla. Z powodu jego braku i bardzo wysokich cen oraz z obawy o dostawy gazu wielu właścicieli posesji interesuje się surowcami OZE. Przełożyło się to na większą sprzedaż drewna opałowego. Wytoczyła się ogólnopolska dyskusja, czy drewna nie zabraknie i czy sytuacja cen nie rozwinie się tak jak w przypadku węgla.
Specjaliści z Grupy Drewno Pozytywna Energia podkreślają fakt, że mimo że, drewno jest tańsze od innych surowców energetycznych to objęte zostało najwyższą stawką podatku VAT, co dyskredytuje je jako OZE.
Obecnie gaz objęty jest stawką VAT 0%, natomiast energia elektryczna 5%. W tej sytuacji 23% stawki VAT na drewno jest nieproporcjonalnie wysoka i niczym nieuzasadniona. Zgodnie z naszymi prognozami, drewno opałowe stanowi koło ratunkowe, szczególnie dla najuboższych obywateli, dla których jest jedyną osiągalną alternatywą. – mówi Piotr Batura z Grupy Drewno Pozytywna Energia.
Ceny za drewno szybują w górę. Warto obserwować cenniki Lasów Państwowych i składów opałowych. Podwyżki wynikają głównie z rosnących kosztów, które muszą ponieść obecnie przedsiębiorcy. Także brak importu surowca z innych krajów. Do czynników rosnących cen należy również dodać zablokowaną przez dyrektywny unijne wycinkę lasów. To naturalne, że w takiej sytuacji ceny drewna opałowego będą nadal rosnąć – mówi Konrad Jaskulski, zielonekominkowe.pl, członek Grupy Pozytywna Energia.
Wyjściem z trudnej sytuacji rosnących kosztów zakupu drewna jest zmniejszenie stawki VAT do 0%. Eksperci z Grupy Pozytywna Energia zachęcają do podpisania petycji w sprawie wprowadzenia zerowej stawki VAT na drewno opałowe. Po zebraniu podpisów petycja zostanie skierowana do Premiera, Prezydenta oraz do właściwych ministerstw.
Link do petycji: https://www.openpetition.eu/pl/petition/online/apel-o-wprowadzenie-stawki-0-vat-na-drewno-opalowe
Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest
Rollercoaster cen ropy naftowej
Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.