Stora Enso i Tetra Pak planują budowę linii do recyklingu
Stora Enso i Tetra Pak łączą siły, aby zbadać możliwości budowy nowej linii do recyklingu zużytych opakowań kartonowych po napojach. Celem jest znaczące zwiększenie poziomu recyklingu tego typu opakowań w Europie Środkowej i Wschodniej.
W ramach prac nad studium wykonalności projektu partnerzy przenalizują rentowność i wydajność budowy wielkoskalowej linii recyklingu zużytych kartonów po napojach w zakładzie Stora Enso w Ostrołęce.
Projekt przewiduje, że zakład Stora Enso w Ostrołęce zajmie się rozwłóknianiem zużytych opakowań kartonowych po napojach, a odseparowane w procesie włókna celulozowe będą wykorzystywane jako surowiec do produkcji papieru. Natomiast firma Tetra Pak byłaby odpowiedzialna za recykling i ponowne wykorzystanie polimerów i aluminium, które będą przetwarzane przez dedykowanego partnera.
W przypadku realizacji roczna wydajność nowej linii do recyklingu wynosiłaby 50 000 ton zużytych kartonów do płynnej żywności (UBC), co znacząco podniosłoby zdolność do recyklingu tego typu opakowań w całej Europie. Obecnie w Europie współczynnik odzysku kartonów po płynnej żywności wynosi ok. 51%. W początkowej fazie zużyte opakowania kartonowe po napojach pochodziłyby z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Nowa linia byłaby kolejnym krokiem w obiegu materiałów opakowaniowych, pomagającym uczynić marki naszych klientów cyrkularnymi. Zużyte opakowania kartonowe po napojach są obecnie przetwarzane na szeroką skalę w Europie. Chcemy wykorzystać naszą wiedzę na temat włókien i kartonu, aby promować ideę recyklingu i selektywnej zbiórki kartonowych opakowań po napojach. W chwili obecnej nasz zakład w Ostrołęce poddaje recyklingowi odpady opakowaniowe z tektury falistej (OCC). Jesteśmy zainteresowani rozwojem obecnego, dobrze funkcjonującego systemu recyklingu i wykorzystywaniem do produkcji wysokiej jakości włókna z UBC – mówi Markku Luoto, Dyrektor Business Line Aseptic LPB & CKB w Stora Enso.
Naszym priorytetem jest współpraca z partnerami w zgodzie z całym łańcuchem wartości w zakresie zbiórki i recyklingu opakowań kartonowych do płynnej żywności. Jesteśmy przekonani, że to partnerstwo pozwoli nam usprawnić infrastrukturę recyklingu w Europie i zwiększyć współczynnik recyklingu UBC w regionie. Wierzę, że współpraca ta pozwoli nam stać się liderem transformacji w zakresie zrównoważonego rozwoju i osiągnąć cel, którym jest niskowęglowa gospodarka obiegu zamkniętego – mówi Guillaume Latourrette, Dyrektor Zarządzający Tetra Pak w Europie Wschodniej.
Studium wykonalności inwestycji ma być gotowe za pół roku. Po tym terminie firmy podejmą kolejne decyzje w sprawie projektu.
O Tetra Pak
Tetra Pak to światowy lider w zakresie przetwarzania i pakowania żywności. Współpracujemy ściśle z naszymi klientami i dostawcami, zapewniając bezpieczne, innowacyjne i przyjazne środowisku rozwiązania. Każdego dnia spełniają one potrzeby setek milionów ludzi w ponad 160 krajach. Zatrudniając ponad 25 000 pracowników na całym świecie, dbamy o zrównoważone podejście do biznesu. Tetra Pak „CHRONI TO, CO DOBRE” – hasło to odzwierciedla naszą wizję dobrze zabezpieczonej, dostępnej dla wszystkich żywności.
Więcej informacji o firmie znajduje się na stronie https://www.tetrapak.com/pl.
Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest
Rollercoaster cen ropy naftowej
Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.