Stora Enso i Tetra Pak planują budowę linii do recyklingu
Stora Enso i Tetra Pak łączą siły, aby zbadać możliwości budowy nowej linii do recyklingu zużytych opakowań kartonowych po napojach. Celem jest znaczące zwiększenie poziomu recyklingu tego typu opakowań w Europie Środkowej i Wschodniej.
W ramach prac nad studium wykonalności projektu partnerzy przenalizują rentowność i wydajność budowy wielkoskalowej linii recyklingu zużytych kartonów po napojach w zakładzie Stora Enso w Ostrołęce.
Projekt przewiduje, że zakład Stora Enso w Ostrołęce zajmie się rozwłóknianiem zużytych opakowań kartonowych po napojach, a odseparowane w procesie włókna celulozowe będą wykorzystywane jako surowiec do produkcji papieru. Natomiast firma Tetra Pak byłaby odpowiedzialna za recykling i ponowne wykorzystanie polimerów i aluminium, które będą przetwarzane przez dedykowanego partnera.
W przypadku realizacji roczna wydajność nowej linii do recyklingu wynosiłaby 50 000 ton zużytych kartonów do płynnej żywności (UBC), co znacząco podniosłoby zdolność do recyklingu tego typu opakowań w całej Europie. Obecnie w Europie współczynnik odzysku kartonów po płynnej żywności wynosi ok. 51%. W początkowej fazie zużyte opakowania kartonowe po napojach pochodziłyby z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Nowa linia byłaby kolejnym krokiem w obiegu materiałów opakowaniowych, pomagającym uczynić marki naszych klientów cyrkularnymi. Zużyte opakowania kartonowe po napojach są obecnie przetwarzane na szeroką skalę w Europie. Chcemy wykorzystać naszą wiedzę na temat włókien i kartonu, aby promować ideę recyklingu i selektywnej zbiórki kartonowych opakowań po napojach. W chwili obecnej nasz zakład w Ostrołęce poddaje recyklingowi odpady opakowaniowe z tektury falistej (OCC). Jesteśmy zainteresowani rozwojem obecnego, dobrze funkcjonującego systemu recyklingu i wykorzystywaniem do produkcji wysokiej jakości włókna z UBC – mówi Markku Luoto, Dyrektor Business Line Aseptic LPB & CKB w Stora Enso.
Naszym priorytetem jest współpraca z partnerami w zgodzie z całym łańcuchem wartości w zakresie zbiórki i recyklingu opakowań kartonowych do płynnej żywności. Jesteśmy przekonani, że to partnerstwo pozwoli nam usprawnić infrastrukturę recyklingu w Europie i zwiększyć współczynnik recyklingu UBC w regionie. Wierzę, że współpraca ta pozwoli nam stać się liderem transformacji w zakresie zrównoważonego rozwoju i osiągnąć cel, którym jest niskowęglowa gospodarka obiegu zamkniętego – mówi Guillaume Latourrette, Dyrektor Zarządzający Tetra Pak w Europie Wschodniej.
Studium wykonalności inwestycji ma być gotowe za pół roku. Po tym terminie firmy podejmą kolejne decyzje w sprawie projektu.
O Tetra Pak
Tetra Pak to światowy lider w zakresie przetwarzania i pakowania żywności. Współpracujemy ściśle z naszymi klientami i dostawcami, zapewniając bezpieczne, innowacyjne i przyjazne środowisku rozwiązania. Każdego dnia spełniają one potrzeby setek milionów ludzi w ponad 160 krajach. Zatrudniając ponad 25 000 pracowników na całym świecie, dbamy o zrównoważone podejście do biznesu. Tetra Pak „CHRONI TO, CO DOBRE” – hasło to odzwierciedla naszą wizję dobrze zabezpieczonej, dostępnej dla wszystkich żywności.
Więcej informacji o firmie znajduje się na stronie https://www.tetrapak.com/pl.
Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest
Rollercoaster cen ropy naftowej
Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.