Komunikaty PR

Światowy Dzień Wody. Oto sposoby, by o nią dbać i oszczędzać pieniądze

2023-03-22  |  11:00
Biuro prasowe

22 marca to Światowy Dzień Wody. Ten niezwykle cenny surowiec jest dziś szczególnie narażony na zanieczyszczenie m.in. przez ścieki przemysłowe i mikroplastik. Natomiast globalne ocieplenie może mieć negatywny wpływ na jego dostępność. Tymczasem to nie jedyne zagrożenia, które dotyczą wody. Każdy jednak może przyłączyć się do działań chroniących środowisko naturalne oraz… stan portfela.

Tlenek wodoru lub H2O, czyli po prostu woda, jest jednym z najcenniejszych zasobów naturalnych na Ziemi. Pełni szereg kluczowych funkcji w ekosystemach i gospodarce. To podstawowy składnik wszystkich żywych organizmów, niezbędny również do ich życia, wzrostu i rozwoju. Na przykład człowiek średnio składa się z wody aż w 70%. Ten płyn pełni również ważną rolę w regulacji klimatu. Między innymi z tych względów już kolejny raz, z inicjatywy ONZ, 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody.

W zależności od przeznaczenia i miejsca występowania woda określana jest na różne sposoby. Najwięcej – aż 97 proc. – jest wody morskiej, która ze względu na wysokie stężenie chlorku sodu i innych soli nie jest zdatna do picia. Mogą zmienić to procesy odsalania, takie jak zamrażanie, odwrócona osmoza i destylacja. To rozwiązanie praktykowane już dziś m.in. na wyspach i obszarach, gdzie woda pitna jest trudno dostępna. Wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami. Jest to o tyle ważny proces, że woda słodka, czyli pitna to zaledwie 3 proc. dostępnych na Ziemi zasobów. Składają się na nie pokrywa lodowa i lodowce, wody podziemne oraz powierzchniowe. 

Nieco inaczej jest z wodą szarą, która powstaje podczas większości czynności domowych, m.in. w trakcie mycia warzyw i owoców oraz pryszniców i kąpieli. Taka woda może być ponownie wykorzystana, np. do spłukania toalety lub sprzątania. Zwłaszcza że nie jest w dużym stopniu zanieczyszczona chemicznie i biologicznie.

– Poszukiwanie wody nawet w kosmosie pokazuje, jak ważny dla funkcjonowania ludzkości jest to zasób. Tymczasem należy zadbać również o to, co dla znaczącej części ludzkości dostępne jest na wyciągnięcie ręki. Niestety, destrukcyjna działalność człowieka może prowadzić do skażenia wód gruntowych oraz powierzchniowych. Przyczyniają się do tego m.in. ścieki przemysłowe zrzucane do rzek, a także dzikie wysypiska śmieci. Bowiem tylko jedna mała bateria guzikowa, która z takiego obiektu przedostanie się do wód gruntowych, może zatruć ich ilość porównywalną z zapotrzebowaniem człowieka na ok. 150-200 dni – wskazuje Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Groźne również globalne ocieplenie i mikroplastik

Kolejnym kłopotem są postępujące zmiany klimatyczne, wywoływane m.in. przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Te czynniki mają wpływ na topnienie lodowców górskich i lądolodów grenlandzkiego oraz arktycznego. Kurczy się również letnia pokrywa lodowa na Oceanie Arktycznym, a poziom oceanów wzrasta. Według szacunków Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu w latach 1901-2018 wzrósł on aż o 20 cm. W latach 2006-2018 wzrost utrzymywał się na poziomie 3,7 mm rocznie, czyli o 2,4 mm rocznie więcej niż w poprzedzających 70 latach.

W wodach oceanicznych, morskich oraz gruntowych i lodowcach odnajdywany jest mikroplastik. Powstaje on na skutek rozkładania się tworzyw sztucznych. Jego najmniejsze fragmenty są niewidoczne dla ludzkiego oka i mają zaledwie 1 mikrometr (0,0001 cm). Skalę problemu obrazuje Wielka Pacyficzna Plama Śmieci o powierzchni aż 1,6 mln km2. To obszar 5 razy większy od Polski. Zgromadzony, również na dryfującej po Oceanie Spokojnym „wyspie”, plastik konsumowany jest przez żywe organizmy. Większe elementy mogą prowadzić do ich śmierci, a mikrodrobiny przenikają do łańcucha pokarmowego, w konsekwencji trafiając również na nasze talerze.

– Eliminacja mikroplastiku z mórz i oceanów jest wielkim wyzwaniem. Niezwykle trudno usunąć go tradycyjnymi metodami z otwartych akwenów. Z tego względu konieczne jest poszukiwanie rozwiązań w oparciu o najnowocześniejsze technologie, które cały czas są rozwijane. Należy zwalczać również przyczynę – na przykład dążąc do ograniczania produkcji i wykorzystywania plastiku na co dzień – ocenia Felice Scoccimarro. 

Zmagając się z ogromnymi ilościami produkowanych tworzyw sztucznych warto wybierać wielorazowe odpowiedniki „jednorazówek” – toreb foliowych i opakowań. W przypadku napojów lepiej wybierać te w szklanych butelkach. Z kolei woda pitna często jest dostępna w kranie. Dla poprawy smaku i zmniejszenia jej twardości można również posłużyć się dzbankami filtrującymi. Tak przygotowana do spożycia woda jest o wiele tańsza od butelkowanej – np. litr warszawskiej kranówki kosztuje mniej niż 1 grosz. Innym ważnym rozwiązaniem jest oszczędzanie wody. Zamknięty kran podczas mycia zębów, golenia się czy zmywania naczyń, dopasowanie siły strumienia wody podczas mycia rąk czy korzystanie z maksymalnie zapełnionej pralki i zmywarki oraz perlatorów. To tylko niektóre ze sposobów, jakie pozwolą zaoszczędzić wodę, a także pieniądze. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Surowce Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko Biuro prasowe
2024-02-14 | 01:00

Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko

Posiadanie w domu kuchenki gazowej może mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie – tak wynika z badań przeprowadzanych przez ośrodki naukowe na całym
Surowce Jak impregnować kamień naturalny?
2024-01-03 | 14:00

Jak impregnować kamień naturalny?

Kamień naturalny jest szeroko stosowanym materiałem w budownictwie i dekoracji, który dodaje wnętrzom, bądź elewacji elegancji i trwałości. Jednak, aby utrzymać kamień w
Surowce BRAK ZDJĘCIA
2023-12-05 | 12:02

BRUTALNA PRAWDA O KOSZTACH OGRZEWANIA DOMU – JAK PRZETRWAĆ ZIMĘ?

W ostatnim czasie bardzo dużo słyszymy o wzroście cen energii czy paliw, co rodzi poważne obawy dotyczące kosztów ogrzewania budynków. Eksperci* szacują, że w kolejnym roku ceny mogą być nawet o 70% wyższe, o ile nowy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.