Komunikaty PR

Świąteczne sposoby na dobrą zabawę i oszczędności

2013-12-20  |  12:15

Mikołajowy handmade, czyli zrób to sam

Zastanów się, czy są rzeczy, które możesz zrobić sam zamiast je kupować. Przygotowywanie ozdób świątecznych czy wspólne malowanie bombek może okazać się świetną zabawą w gronie rodziny lub przyjaciół.

Osobiście nie wyobrażam sobie świąt bez dekoracji. Staram się jednak nie kupować gotowych ozdób, ale szukać inspiracji w sklepach bądź w internecie i sama tworzyć świąteczne gadżety – mówi Natalia Marczyńska, jedna z autorek bloga o oszczędzaniu Meritum Banku. – Ważnym elementem świątecznego nastroju jest dla mnie wieniec na drzwiach. Gotowy kosztuje co najmniej 70 zł, zrobiony samodzielnie, przeważnie wycieczkę do lasu – dodaje.

Atmosferę świąt wzmacnia odpowiedni zapach: piernika, cynamonu, goździków i pomarańczy. W prosty sposób możemy przygotować pachnące świętami pomarańcze nakłuwając je wykałaczką, po czym w gotowe dziurki wkładając goździki. Można je ułożyć tak, by tworzyły konkretny wzór lub nakłuć całą pomarańczę oprószając ją na końcu cynamonem.

Świąteczne wieczory warto spędzać z rodziną nie tylko przy stole lub przed telewizorem, ale także zrobić coś wspólnie, np. zbudować własną miniaturową szopkę. Do jej zrobienia wystarczy wykorzystać to, co można znaleźć w domu i trochę ozdób choinkowych.  – Jestem przekonany, że takie wspólne budowanie będzie doskonałą okazją do kolędowania i przekazania dzieciom nieco historii – zachęca na blogu o oszczędzaniu Włodzimierz Pasławski z Meritum Banku.

Ci, którzy wolą oglądać zamiast tworzyć, mogą w święta wybrać się na wycieczkę po okolicznych kościołach, by pooglądać szopki. Koszty takiej wyprawy są znikome, korzyści dla zdrowia z pewnością znacznie większe. Szopki można znaleźć praktycznie w każdym kościele i dzięki temu kilka godzin spędzić na bardzo ciekawej wycieczce.

Oryginalne prezenty

By uszczęśliwić naszych bliskich gotowi jesteśmy spędzać długie godziny w centrach handlowych w poszukiwaniu najodpowiedniejszego prezentu. Często mówiąc „najodpowiedniejszy” myślimy także o cenie podarunku.

Przed kupowaniem prezentów warto zastanowić się, czy bliskie nam osoby bardziej ucieszy rzecz, w zrobienie której włożyliśmy sporo własnej pracy, czy też coś kupionego w sklepie, gdzie trudno o oryginalność i niezapomniane wrażenie.

– Obdarowywanie bliskich ma znaczenie symboliczne. Pamiętajmy, że idea świąt to przede wszystkim spędzanie czasu w gronie rodziny, a nie najdroższe prezenty – mówi Tomasz Dzięcielski z Meritum Banku, współtwórca bloga o oszczędzaniu.

 A gdyby tak można było zrealizować zupełnie unikalny pomysł albo przynajmniej nadać mu odrobinę unikalności?

Z pomocą mogą przyjść wydruki 3D. Kiedyś były one dostępne tylko dla dużych firm wykonujących prototypy swoich produktów, ale wraz ze spadkiem cen i wzrostem popularności niebawem drukarki 3D będą tak samo dostępne jak zwykłe „atramentówki” – ocenia Sebastian Brzuzek, jeden z autorów bloga o oszczędzaniu. – Oczywiście jest kilka barier do pokonania, ale na większość z nich znaleziono już skuteczne rozwiązania i przy odrobinie silnej woli uda się je pokonać – dodaje.

Jeżeli ktoś nie umie sam przełożyć swojego pomysłu na projekt w CAD może poszukać gotowych elementów na www.thingiverse.com. Aby efekt był unikalny trzeba tylko sprytnie je połączyć np. z użyciem programu SketchUp Make. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest użycie aplikacji 3D Builder udostępnianej przez Microsoft. W tym przypadku w komplecie mamy bibliotekę gotowych obiektów do modyfikacji na nasze potrzeby. Zarówno elementy jak i oprogramowanie są darmowe. Wraz ze wzrostem popularności wydruków ceny stale spadają i już teraz są znacznie bardziej atrakcyjne niż jeszcze przed rokiem.

Rozsądne zakupy

Podczas świątecznej gorączki łatwo dać się ponieść emocjom. Tłumy w sklepach nakręcają spiralę wydatków, przez co szybko można upłynnić z portfela wszelkie zapasy. By uniknąć późniejszego rozczarowania marną sytuacją finansową, warto wcześniej określić sobie realne możliwości i wyznaczyć sztywny limit. Pomocna stanie się funkcja zarządzania domowym budżetem, oferowana przez niektóre banki posiadaczom konta osobistego.

Święta to najlepszy czas by wykorzystać zbierane punkty promocyjne, chociażby podczas dużych zakupów spożywczych. Warto także poszukać w Internecie lub popytać w sklepach stacjonarnych o kody rabatowe – mówi Tomasz Dzięcielski.

Większość z nas z niecierpliwością oczekuje świąt. Niech gorączka zakupów nie odbierze nam radości Bożego Narodzenia. Zamiast marnować czas i pieniądze, zaplanujmy nasz budżet, a także sposoby na aktywne spędzanie czasu z rodziną, które zapewnią nam moc miłych wrażeń bez konieczności sięgania do portfela.

Więcej porad jak skutecznie oszczędzać można znaleźć na blogu Meritum Banku: http://blog.meritumbank.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Polscy przedsiębiorcy w pandemii. Krajowy biznes ma problem z narzędziami kryzys Biuro prasowe
2021-04-15 | 13:00

Polscy przedsiębiorcy w pandemii. Krajowy biznes ma problem z narzędziami kryzys

Na standing rodzimych firm uderzają także zaostrzające się przepisy podatkowe, konieczność dostosowywania swoich przedsiębiorstw do zmieniającego się otoczenia biznesowego, jak
Finanse Początek roku w Grupie BEST z rekordowymi spłatami wierzytelności
2021-04-15 | 10:30

Początek roku w Grupie BEST z rekordowymi spłatami wierzytelności

W pierwszym kwartale 2021 r. łączne spłaty z zarządzanych przez BEST portfeli wierzytelności sięgnęły 97,7 mln zł i były o 13% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, z
Finanse Pandemia wymówką dla nieuczciwych kontrahentów
2021-04-15 | 08:40

Pandemia wymówką dla nieuczciwych kontrahentów

Prawie 80 proc. przedsiębiorstw z sektora MŚP zauważyło, że w czasie pandemii wzrosła liczba nieetycznych zachowań ze strony kontrahentów. Nieterminowe wywiązywanie się z

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Globalna pozycja węgla nie jest zagrożona w najbliższych latach. Popyt napędzają państwa azjatyckie, głównie Chiny i Indie

W ubiegłym roku światowe zapotrzebowanie na węgiel spadło o 5 proc. r/r, najmocniej od II wojny światowej. To w dużej mierze efekt globalnego spowolnienia w przemyśle wywołanego przez COVID-19. W tym roku wraz ze stopniowym powrotem gospodarek do normalności Międzynarodowa Agencja Energii spodziewa się wzrostu popytu na czarny surowiec o 2,6 proc., głównie za sprawą państw azjatyckich. – Energetyka światowa jest oparta na węglu i takie państwa jak Chiny, Indie, Indonezja nie odstąpią od tego najtańszego, najbardziej bezpiecznego nośnika energii. Czyli praktycznie świat poza Unią Europejską będzie nadal opierał swoje systemy energetyczne na tym paliwie – mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

Farmacja

Od dziś farmaceuci zyskują nowe uprawnienia. Właścicieli aptek czeka szereg wyzwań

16 kwietnia wchodzi w życie większość zapisów nowej ustawy o zawodzie farmaceuty, która rozszerza uprawnienia tego zawodu. Magister farmacji będzie mógł przeprowadzić z pacjentem wywiad farmaceutyczny, doradzić mu w kwestii przyjmowanych leków, przeprowadzić podstawowe nieinwazyjne badania diagnostyczne i przeszkolić w używaniu prostego sprzętu medycznego, np. glukometru. Otwartą kwestią pozostaje to, kto będzie płacił za opiekę farmaceutyczną jako świadczenie – sam pacjent czy może NFZ. Z kolei dla właścicieli aptek wyzwaniem będzie stworzenie miejsca, gdzie takie konsultacje mogą się odbywać, oraz zapewnienie odpowiednich zasobów kadrowych.

Problemy społeczne

W Polsce co roku przeprowadza się ok. 145 transplantacji serca, ale oczekujących jest trzy razy więcej. Problemem często jest brak zgody rodziny zmarłego

W 2020 roku wykonano 145 operacji transplantacji serca i podobna liczba utrzymuje się od kilku lat. Potrzeby są jednak znacznie większe, bo liczba osób oczekujących na przeszczep to 415 – wynika ze statystyk Poltransplantu. Choć większość Polaków zgadza się zostać dawcą narządów po swojej śmierci, rzadko informują o tym bliskich. – Nawet w 10–20 proc. przypadków rodzina nie zgadza się na przeszczep – wskazuje dr n. med. Zygmunt Kaliciński, transplantolog ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Problemami są także nieodpowiednie przygotowanie szpitalnych koordynatorów oraz ich częsta rotacja.

Problemy społeczne

Pandemia ograniczyła aktywność fizyczną dzieci o ponad 30 proc. Wśród najmłodszych rośnie problem nieprawidłowej masy ciała i problemów z kręgosłupem

Już od ok. 20 lat poziom kondycji fizycznej dzieci i młodzieży systematycznie spada, a pandemia jeszcze pogłębiła ten problem. Nauka online, zamknięte szkoły, baseny, sale sportowe i boiska spowodowały, że aktywność fizyczna wśród najmłodszych spadła o 33 proc. – wynika z raportu „Aktywność fizyczna i żywienie dzieci w czasie pandemii”. – Możemy mieć przyrost populacji osób otyłych i z nadwagą, prawdopodobnie zwiększy się także częstotliwość występowania wad postawy i bólu  kręgosłupa – wymienia prof. Bartosz Molik, rektor AWF w Warszawie. Na zdrowie i kondycję dzieci przełożenie może mieć także coraz częściej diagnozowany zespół pocovidowy.