Sytuacja na rynku gazu w Polsce
W pierwszej połowie br. ponad cztery tysiące odbiorców zmieniło sprzedawcę gazu. Łącznie już ponad 300 tys. odbiorców skorzystało z prawa wyboru sprzedawcy tej formy energii. Najnowsze dane Urzędu Regulacji Energetyki potwierdzają trend rosnącej świadomości konsumentów w tym obszarze. Wielu z nich aktywnie poszukuje konkurencyjnych ofert w celu minimalizacji kosztów.
Zmiana sprzedawcy jest nie tylko sposobem na oszczędności, ale także skuteczną metodą ochrony przed niestabilnością cenową. Niektóre firmy na rynku pozwalają na bardziej przewidywalne planowanie wydatków w dłuższej perspektywie, niezależnie od wahań na rynku gazu.
Analiza warunków umowy
Ważnym aspektem przy wyborze nowego sprzedawcy gazu jest analiza warunków umowy. Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że choć prawo do zmiany sprzedawcy daje dużą elastyczność, należy być ostrożnym i uważnym w stosunku do nieuczciwych praktyk niektórych podmiotów działających na rynku obrotu gazem. Na co trzeba zwrócić uwagę w umowie, żeby nie paść ofiarą nieuczciwych praktyk rynkowych? Przede wszystkim na okres i warunki obowiązywania stawek cenowych oraz katalog dodatkowych usług. Istotna, szczególnie w sytuacji chęci wypowiedzenia umowy, jest znajomość praw konsumenta. To właśnie dzięki nim zyskujemy między innymi możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ciągu 14 dni bez podania przyczyn.
Unikanie podwyżek
– W dzisiejszych dynamicznych warunkach rynkowych kluczowe jest, by nasi klienci mieli pewność co do swoich wydatków na gaz. Dlatego oferujemy modele, które dostosowują się do ich potrzeb – stałe ceny zapewniają stabilność na lata, a zakupy w transzach dają elastyczność, pozwalając na optymalizację kosztów w zależności od sytuacji rynkowej. To daje naszym odbiorcom większą kontrolę nad budżetem – tłumaczy Jarosław Fabiański, prezes firmy Direct4Energy.
Ekspert dodał także, że świadomy wybór odpowiedniej oferty może znacząco wpłynąć na ochronę konsumentów przed nagłymi podwyżkami, które obserwowane są w okresach wzmożonych wahań cen gazu. Według niego kluczem jest oferowanie rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta, które potrzebują większej elastyczności w zarządzaniu dostawami energii.
– Naszym celem jest budowanie zaufania poprzez dostarczanie nie tylko konkurencyjnych cen, ale także doradztwa z zakresu świadomego zarządzania kosztami energii. Konsument, który wybiera ofertę dostosowaną do swoich potrzeb, ma realną szansę na uniknięcie niespodziewanych wzrostów kosztów i utrzymanie stabilnego budżetu – uzupełnia ekspert.
Świadome decyzje i wybór sprzedawcy stają się ważnym elementem kontroli nad budżetem firmowym. Aby zabezpieczyć się przed niespodziewanymi wzrostami cen, warto śledzić rynek, porównywać oferty i wybierać rozwiązania, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.