Komunikaty PR

Szkoda czasu na nieefektywne rozwiązania w e-sklepach – kiedy czas na migrację?

2024-10-24  |  09:45
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.09 MB )

Przeniesienie sklepu internetowego na nową platformę to strategiczna decyzja, która może znacznie przyspieszyć rozwój e-commerce. Jednak kwestie migracji budzą wątpliwości wśród prowadzących biznes w sieci. Z badania Eurostat wynika, że spośród przedsiębiorstw kupujących usługi przetwarzania w chmurze w Unii Europejskiej znaczna większość (95,8%)[1] kupiła co najmniej jedno oprogramowanie w chmurze jako usługę (SaaS). Ten model zyskuje na popularności również w branży e-commerce. SaaS jest rozwiązaniem skalowalnym, co oznacza, że może rosnąć razem z biznesem bez potrzeby wdrażania dużych zmian w infrastrukturze. Przedsiębiorca nie musi samodzielnie utrzymywać całego systemu sklepowego, czy martwić się o kwestie techniczne – za nie odpowiada dostawca platformy, co pozwala prowadzącemu działalność skoncentrować się na rozwoju biznesu. To ogromna przewaga nad rozwiązaniami Open Source, w których o wszystkim musimy pamiętać sami, a ich obsługa nie należy do najprostszych.

Polskie e-sklepy funkcjonują w bardzo konkurencyjnym środowisku, dlatego chcąc utrzymać silną pozycję na rynku, powinny szukać rozwiązań, które pomogą poprawić doświadczenia zakupowe i będą zwiększały konwersję, umożliwią sprzedaż za granicę czy zwiększą bezpieczeństwo danych.

Czy to już czas na zmiany?

Chcąc dopasować sklep internetowy do bieżącej sytuacji biznesowej– przedsiębiorcy szukają skalowalnych rozwiązań. Dzięki migracji prowadzący sprzedaż internetową mogą wdrożyć rozwiązania, które pozwolą im sprostać zmieniającym się potrzebom biznesu i rosnącym wymaganiom w zakresie liczby produktów, użytkowników czy transakcji. Platformy, które nie radzą sobie z dużym obciążeniem, mogą realnie spowolnić pracę sklepu lub przestać działać w najważniejszych momentach (np. Black Friday), co ma ogromny wpływ na doświadczenia kupujących i w efekcie na wyniki sprzedaży. Klient, który nie mógł kupić wypatrzonego w promocyjnej cenie towaru z powodu zbyt obciążonej platformy, prawdopodobnie już nigdy do nas nie wróci.

Na stronie nic się nie „wykrzacza”, nawet gdy w grudniu klientki czekają na swoje prezenty. Sklep jest stabilny także wtedy, kiedy wpada do niego bardzo dużo zamówień. IdoSell pozwala nam się rozwijać” – komentują właścicielki sklepu internetowego Ministerstwo Dobrego Mydła, Ania i Ula Bieluń.

Migracja pozwala również na zwiększenie cyberochrony sklepu internetowego. Liczba cyberataków w Polsce w 2023 r. wyniosła 80 tyś. – to wzrost względem poprzedniego roku aż o 100%. Według ekspertów 2024 r. może być rekordowy pod kątem naruszeń i ataków na zasoby firm i możemy odnotować nawet 100 tyś. tego typu incydentów[2]. Platforma e-commerce powinna być regularnie aktualizowana i zapewniać najwyższe standardy ochrony danych klientów. Warto zauważyć, że brak odpowiednich zabezpieczeń może narazić sklep internetowy na ryzyko strat finansowych, ale również wizerunkowych. Potrzeba integracji platformy e-commerce z różnymi systemami zewnętrznymi, takimi jak CRM, ERP, systemy zarządzania magazynem czy narzędzia marketingowe może być powodem chęci współpracy z nowym partnerem technologicznym. Dodatkowo czynnikiem, który może mieć wpływ na chęć migracji może być brak integracji z konkretnym partnerem lub usługą (np. InPost Pay, eMAG), brak otwartego API oraz integracje, które nie są wbudowane w system i są dodatkowo płatne. Warto zwrócić uwagę, że koszty są kluczowym czynnikiem przy migracji. Cena usługi musi być proporcjonalna do oferowanych funkcji i korzyści, a z nią musi stać gwarancja najwyższej jakości i szerokiej gamy usług.

„Jeśli zauważasz, że konkurencja zaczyna cię wyprzedzać, a twoja obecna platforma e-commerce staje się bardziej obciążeniem niż wsparciem w rozwoju, to może być właściwy moment na migrację. W 2023 roku z sukcesem wdrożyliśmy i zmigrowaliśmy do IdoSell kilkaset sklepów internetowych, pomagając im poprawić doświadczenia zakupowe klientów i zwiększyć konwersję. Choć migrację można przeprowadzić samodzielnie, wiąże się to z wysokim ryzykiem błędów, które mogą wpłynąć na działanie sklepu. Dlatego nasi eksperci oferują kompleksowe wsparcie, pomagając uniknąć najczęstszych pułapek i zapewniając bezpieczny proces migracji” – komentuje Jakub Janowiak, Team Leader Merchant Growth Import z IdoSell.

Obalamy mity o migracji

Migracja nie musi być skomplikowana ani kosztowna. Choć wiąże się z pewnymi wydatkami, często jest to inwestycja, która bardzo szybko zwraca się dzięki lepszej wydajności i nowym funkcjonalnościom. Koszty mogą być zrównoważone przez oszczędności wynikające z optymalizacji procesów, niższych kosztów utrzymania oraz wzrostu sprzedaży. Przedsiębiorcy nie muszą obawiać się przestojów w funkcjonowaniu biznesu, ponieważ dobrze zaplanowany proces może przebiegać bez zakłóceń. Profesjonalne platformy e-commerce oferują narzędzia i wsparcie techniczne, minimalizujące ryzyko przerw. Warto zauważyć, że zmiany mogą być wprowadzane etapowo, co pozwala na wdrażanie nowej platformy bez wyłączania sklepu. Dodatkowo odpowiednia organizacja migracji pozwala utrzymać pozycję sklepu w wyszukiwarkach.

Migracja na nową platformę to nie tylko zmiana technologiczna, ale przede wszystkim strategiczny krok w kierunku rozwoju e-commerce. Platforma dedykowana e-commerce powinna charakteryzować się elastycznością i wspierać skalowalność biznesu – jeśli hamuje rozwój, to znak, że czas na zmiany. Choć mogą one budzić niepewność, współpraca z doświadczonym partnerem technologicznym sprawia, że proces migracji staje się prosty i bezpieczny, pozwalając zarządzającym biznesem skupić się na rozwoju firmy.

Więcej informacji o tym, jak łatwo rozwinąć sklep na nowej platformie e-commerce znajdą Państwo w darmowym e-booku opracowanym przez ekspertów IdoSell "Bezpieczna i szybka migracja sklepu internetowego". link: https://poznaj.idosell.com/e-book-o-migracji

 


[1] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Cloud_computing_-_statistics_on_the_use_by_enterprises#Cloud_computing_in_enterprises:_highlights

[2] https://www.telko.in/w-2024-r-liczba-cyberatakow-na-polske-moze-przekroczyc-100-tys-2

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel AI w Sprzedaży B2B: Jak Automatyzacja i Dane Zmienią Przyszłość sprzedaży b2b Biuro prasowe
2025-05-14 | 08:30

AI w Sprzedaży B2B: Jak Automatyzacja i Dane Zmienią Przyszłość sprzedaży b2b

W 2025 roku skuteczność tradycyjnych technik sprzedaży, takich jak cold calling, spadła nawet poniżej 5%. Tymczasem większość polskich firm B2B nadal nie wdraża automatyzacji,
Handel Nie znosisz przepłacać? Na ERLI znajdziesz tylko najlepsze ceny!
2025-05-12 | 08:00

Nie znosisz przepłacać? Na ERLI znajdziesz tylko najlepsze ceny!

Zakupy online to nie tylko wygoda, ale też najlepszy sposób na szukanie oszczędności – szczególnie na ERLI. Polska platforma oferuje szereg przystępnych metod
Handel Komentarz rynkowy DPD Polska: Nowoczesna logistyka dla e-commerce – jak fulfillment zmienia reguły gry
2025-04-28 | 10:30

Komentarz rynkowy DPD Polska: Nowoczesna logistyka dla e-commerce – jak fulfillment zmienia reguły gry

Fulfillment, czyli kompleksowa usługa magazynowa, to jeden z filarów rozwoju nowoczesnego e-commerce. W dobie rosnących oczekiwań konsumentów, konieczności szybkiej dostawy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Handel

Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.