Komunikaty PR

To ostatni moment, żeby rozliczyć działalność za 2022 rok inaczej

2023-04-28  |  15:40
Biuro prasowe

Polski Ład sporo namieszał, szczególnie w zakresie prawa podatkowego. Przepisy zmieniały się nawet w trakcie roku. To spowodowało wiele niejasności związanych z wyborem odpowiedniej formy opodatkowania. W związku z tym tylko w tym roku przedsiębiorcy mogą rozliczyć poprzedni rok podatkowy na podstawie innej formy opodatkowania niż zadeklarowana. Można to zrobić tylko do 2 maja.

 

Wiele decyzji podjętych przez przedsiębiorców mogło się okazać nietrafionych po kolejnych aktualizacjach prawnych. Dlatego w tym roku ustawodawca wyjątkowo daje przedsiębiorcom możliwość dokonania rozliczenia roku w innej formie opodatkowania w odniesieniu do roku ubiegłego, jeśli byłaby dla niego korzystniejsza.

 

Kto może z tego skorzystać?

Formę rozliczenia poprzedniego roku mogą zmienić przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą założoną przed 1 lipca 2022 roku i rozliczają się na zasadach podatku liniowego lub ryczałtu. Mogą dokonać zmiany      formę opodatkowania na zasady ogólne, czyli według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%).

 

Dodatkowo przechodząc na rozliczenie według skali podatkowej przedsiębiorca zyskuje możliwość skorzystania z ulg i dodatkowych odpisów od dochodu. Zwrot podatku możliwy jest w związku z zastosowaniem przysługującej ulgi: na dziecko, dla rodzin 4+, rehabilitacyjnej, internetowej, termomodernizacyjnej i wielu innych, a także w przypadku odliczenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

 

Korzyścią jest też to, że przy tej formie powstaje możliwość wspólnego rozliczenia podatku rocznego wraz z małżonkiem. Jest to możliwe, jeśli współmałżonek nie korzystał w poprzednim roku podatkowym z rozliczeń na podstawie podatku zryczałtowanego lub liniowego. Konieczna jest też wspólność majątkowa w rozliczanym roku podatkowym. Zwrot podatku najczęściej przysługuje w sytuacji, gdy jeden z małżonków nie osiągnął dochodów w minionym roku lub osiągnął dochody bardzo niskie.

 

Warto mieć natomiast na uwadze, że przedsiębiorcy, których aktualną formą rozliczenia jest skala podatkowa, nie mogą zmienić jej na żadną inną. Nie jest to też możliwe w przypadku zmiany podatku liniowego na ryczałtowy i z ryczałtowego na liniowy.

 

Jak to zrobić?

Przy rozliczeniu działalności gospodarczej za 2022 rok wystarczy sporządzić roczne rozliczenie na formularzu PIT-36. Deklaracja powinna zostać przesłana do Urzędu Skarbowego maksymalnie do 2 maja bieżącego roku. Należy uzupełnić kwoty przychodu, poniesionych kosztów, wpłaconych zaliczek, a także odliczeń od dochodu.

 

Zmiana rozliczenia formy opodatkowania to pewne ustępstwo ustawodawcy, który z powodu wielu zmian w poprzednim roku umożliwia przedsiębiorcom podjęcie najkorzystniejszej dla nich decyzji. Warto zatem przeliczyć opłacalność poszczególnych opcji. Szczególne znaczenie mogą mieć zasady związane ze składkami zdrowotnymi, które różnią się w zależności od wybranej formy rozliczenia. Jeśli przedsiębiorca nie umie tego zrobić, albo potrzebuje wsparcia, to może skorzystać z pomocy profesjonalistów i powierzyć kalkulacje profesjonalnym księgowym z biura rachunkowego - mówi Paulina Szymańska, SuperKsięgowa, Oddział w Toruniu     .

 

Zwrot otrzymują przedsiębiorcy, których wpłacone w ciągu roku zaliczki, należne na podatek zryczałtowany czy liniowy, przewyższają kwotę podatku wynikającą z rozliczenia PIT-36.

 

Dopełnienie formalności

Decydując się na zmianę formy rozliczenia za 2022 rok w oparciu o skalę podatkową, przedsiębiorcy muszą zadbać o kilka ważnych formalności, jak wyksięgowanie zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Sporządzając rozliczenie roczne do ZUS-u konieczne jest przeliczenie składki zdrowotnej zgodnie z formą opodatkowania na zasadach ogólnych.

 

Zmiana rozliczenia z ryczałtu na skalę podatkową spowoduje obowiązek przekształcenia ewidencji przychodów na książkę przychodów i rozchodów.

 

W dodatku może      zdarzyć się tak, że konieczne będzie doksięgowanie kosztów poniesionych w 2022 roku.

 

Jeśli przedsiębiorca chce na stałe zmienić swój sposób rozliczania podatku, konieczne będzie złożenie deklaracji zgodnie z obowiązującymi zasadami, czyli poprzez formularz CEIDG  do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód w 2023 roku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,
Firma Obowiązkowa deratyzacja
2025-03-06 | 10:30

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Szkodniki mogą pojawić się wszędzie – od pięciogwiazdkowych hoteli i eleganckich restauracji po domy jednorodzinne i miejskie parki. Wielu ludzi bagatelizuje problem gryzoni,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.