Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila

Katarzyna Matczuk
Planet Partners sp.z.o.o.
Grodzka, 42/1
31-044 Kraków
k.matczuk|planetpartners.pl| |k.matczuk|planetpartners.pl
+48 666 300 014
https://planetpartners.pl/
Trina Storage, wiodący dostawca zintegrowanych rozwiązań w zakresie magazynowania energii, ogłosił dostawę 212 MWh w pełni zintegrowanych systemów magazynowania energii dla dwóch projektów Aquila Clean Energy w Niemczech. Zarówno obiekt Strübbel w Szlezwiku-Holsztynie, jak i Wetzen w Dolnej Saksonii, umożliwią bilansowanie sieci i handel energią na rynku hurtowym. Projekty w Strübbel i Wetzen wyposażone w kontenery Trina Storage Elementa i wesprą działanie sieci energetycznej w całych Niemczech.
Obiekty Wetzen i Strübbel to dwa z 14 planowanych przez Aquila projektów magazynowania energii, które łącznie mają na celu dodanie ponad 900 MW mocy magazynowych w całych Niemczech i są częścią portfela BESS o mocy 4,5 GW, którym firma zarządza w całej Europie.
Trina Storage dostarczy do obydwu lokalizacji kompletne bateryjne systemy magazynowania energii (BESS) oparte na autorskim systemie Elementa firmy Trina i zaawansowanej technologii ogniw akumulatorowych, a także rozwiązania PCS i MV-Skid firmy Power Electronics oraz dopasowany system BESS-PPC/SCADA, wraz z 18-letnią, długoterminową umową serwisową. Projekty są realizowane przez wykonawcę BOP, firmę H&MV Engineering.
Aquila Clean Energy rozpoczęła budowę w Strübbel latem 2024 roku. Projekt jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych systemów magazynowania baterii w Niemczech i ma odegrać znaczącą rolę w transformacji energetycznej kraju. Uruchomienie zakładu zostało zaplanowane na rok 2025. Z kolei Instalacja w Wetzen ma zostać oddana do użytku w pierwszej połowie 2026 r.
Zarówno Wetzen, jak i Strübbel będą możliwymi do naładowania w ciągu dwóch godzin bateryjnymi systemami magazynowania energii, zapewniającymi krótki czas reakcji na wahania częstotliwości sieci. Zastosowana technologia pozwala na magazynowanie energii ze źródeł OZE w momencie najwyższej produkcji, a następnie oddanie jej do sieci, gdy cena na rynku hurtowym jest bardziej korzystna. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zmiennych warunków produkcji m.in w Niemczech, gdzie dostępność energii słonecznej i wiatrowej może znacznie różnić się w przeciągu dnia. Dzięki szybkiej dystrybucji zmagazynowanej energii, systemy te nie tylko wspierają stabilność sieci, ale także umożliwiają większą integrację odnawialnych źródeł energii, obniżając ogólną emisję i wspierając wysiłki Niemiec na rzecz dekarbonizacji.
Gabriele Buccini, dyrektor ds. magazynowania w Trina Storage, komentuje: „magazynowanie energii jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym transformację energetyczną, dlatego cieszymy się, że możemy współpracować z Aquila Clean Energy przy wielu projektach w Niemczech.”
Przedstawiciel Trina Storage dzieli się też optymistycznymi perspektywami na przyszłość: „nie mamy wątpliwości, że oba projekty będą ogromnym sukcesem i cieszymy się na bliską współpracę z zespołem, aby energia odnawialna była jeszcze bardziej wydajna i niezawodna, teraz i w przyszłości”.
Trina Storage została niedawno sklasyfikowana w pierwszej piątce światowych dostawców i integratorów systemów magazynowania energii w raporcie Energy Storage System Cost Survey 2023, wydanym przez BloombergNEF ze względu na swoją silną pozycję finansową, wysokiej jakości produkty i usługi magazynowania energii oraz globalnie stabilne możliwości łańcucha dostaw.
Zdjęcie: https://bit.ly/3AUu0ZJ
Podpis: W pełni zintegrowane systemy BESS Elementa od Trina Storage zostaną dostarczone do projektów Strübbel i Wetzen firmy Aquila Clean Energy w Niemczech.
Źródło: Trina Storage
O Trina Storage
Trina Storage, jednostka biznesowa Trina Solar założona w 2015 roku, jest światowym liderem w dziedzinie produktów i rozwiązań do magazynowania energii, zaangażowanym w zmianę sposobu, w jaki dostarczamy energię. Naszą misją jest przewodzenie transformacji energii odnawialnej poprzez konkurencyjne cenowo magazyny, a także dostarczanie energii słonecznej dla wszystkich poprzez zwiększanie produkcji energii słonecznej na dużą skalę. Wykorzystując ponad 27-letnie doświadczenie w produkcji energii słonecznej, oferujemy opłacalne i elastyczne rozwiązania w zakresie magazynowania energii, aby zaspokoić różnorodne potrzeby naszych globalnych klientów.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.