Ryga na weekend: muzyczne serce stolicy Łotwy
Lato i jesień 2024 to czas, kiedy uwaga miłośników dobrej muzyki skierowana jest na Rygę. Turyści odwiedzają stolicę Łotwy nie tylko by podziwiać jej zabytki, piękną architekturę, czy parki. Ryga stała się prawdziwym, europejskim centrum muzyki, oferując niezapomniane przeżycia fanom najlepszych brzmień. Od wieczorów w operze z muzyką klasyczną, poprzez kameralne koncerty jazzowe, aż po kultowe festiwale z udziałem topowych artystów z całego świata. Stolica Łotwy zaprasza do odkrycia swojego muzycznego serca, a my pokazujemy muzyczny rozkład jazdy na letni sezon.
Magiczny lipiec
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń muzycznych na Łotwie jest organizowany od 2007 roku Positivus Festival (19-20 lipca). Co roku przyciąga on nawet 30 000 uczestników, a tegoroczny lineup jest imponujący. Na scenie wystąpią takie gwiazdy jak Jason Derulo, Offset, Nothing But Thieves, Benjamin Clementine oraz Jacob Collier. Zachwyca też sama sceneria festiwalu. Organizowany jest on bowiem na malowniczej wyspie Lucavsala leżącej na rzece Dźwina. Wyspa usytuowana jest w samym centrum miasta, idealnie łącząc miejski styl Rygi z naturą.
Jeśli dodatkowo jesteśmy fanami sportu, wyjazd koniecznie trzeba przedłużyć. Od 18 lipca Ryga stanie się w tym roku areną emocjonującego wydarzenia sportowego – FIA World Rally Championship (WRC) Latvian Stage - Tet Rally Latvia. Ryk silników i emocje kibiców wprowadzą do miasta wyjątkową energię.
Sierpniowe celebracje
Sierpień w Rydze to z kolei czas wielkiego świętowania. Założone w 1201 roku miasto właśnie 17 sierpnia obchodzi swoje urodziny, a Riga's Birthday Celebrations od lat przyciąga turystów z całego świata. Odbywają się wtedy liczne koncerty na żywo, parady, pokazy sztucznych ogni oraz degustacje lokalnych specjałów, które wspólnie tworzą niesamowitą atmosferę radości i zabawy w sercu miasta. Dla Polaków to doskonała okazja, żeby właśnie tu spędzić długi, sierpniowy weekend.
Muzyka klasyczna
Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, co roku na początku czerwca w mieście odbywa się Riga Opera Festival 2024. To wyjątkowa okazja dla miłośników muzyki klasycznej, aby zanurzyć się w świat najwyższej jakości spektakli operowych w sercu Łotwy i wziąć udział w niezapomnianych występach z udziałem światowej sławy artystów. Warto uważnie śledzić stronę www.opera.lv i zaplanować udział w tym wydarzeniu z wyprzedzeniem, bo bilety dość szybko znikają. Natomiast we wrześniu zaczyna się sezon w Latvijas Nacionala Opera un Balets, Łotewskiej Operze Narodowej. W repertuarze znajdą się zarówno klasyki, jak Madame Butterfly czy Jezioro Łabędzie, ale również czeska Jenůfa czy francuskie Les Contes D'Hoffmann. Sam budynek opery robi ogromne wrażenie i – co ważne – jest dostępny dla zwiedzających.
Muzyka na okrągło
Niezależnie od pory roku, Ryga tętni nocnym życiem i każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce. Kluby muzyczne, takie jak M/Darbnica (muzyka elektroniczna i jazz), Ala (muzyka folkowa) i Blues House (blues), regularnie organizują koncerty na żywo, oferując niezapomniane doznania muzyczne.
Ryga muzycznie to doskonała propozycja dla każdego, kto pragnie poczuć prawdziwy klimat miasta poprzez jego dźwięki.
Gięte krzesła wciąż na czasie - trendy z targów EquipHotel 2024
Adam Białas: pricing to klucz do zwiększenia zysków hoteli
Arche Klasztor Wrocław. Rusza kolejny niesamowity hotel w kolekcji Grochowskiego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.