Komunikaty PR

Czy ubezpieczenie zdrowotne rozwiązuje problem drożejącego leczenia?

2021-09-28  |  10:00
  • Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2020 roku Polacy na prywatną służbę zdrowia wydali 44 193 mln zł. To aż 15 proc. więcej w porównaniu z wydatkami z 2018 roku.
  • Usługi (także medyczne) drożeją w Polsce rocznie średnio o 6 proc. wzrost – eksperci przewidują kolejne podwyżki.
  • Polacy coraz częściej szukają alternatyw dla niewydolnego systemu publicznej służby zdrowia. Prawie połowa z nas korzysta obecnie z prywatnej opieki zdrowotnej.
  • Z roku na rok rośnie popularność ubezpieczeń grupowych, które są atrakcyjniejsze cenowo od ubezpieczeń indywidualnych.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, wydatki Polaków na prywatną służbę zdrowia sięgnęły kwoty 44 193 mln zł. To prawie 6 proc. więcej niż w 2019 roku i aż 15 proc. więcej w porównaniu z wydatkami z 2018 roku.

Powyższe liczby jasno wskazują na rosnące zainteresowanie prywatnym sektorem medycznym. Odległe terminy wizyt i zabiegów, problemy ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty w okolicy – to tylko niektóre bolączki osób, które leczą się w publicznych placówkach. Według raportu Instytutu Badań Zmian Społecznych, już prawie połowa Polaków korzysta obecnie z prywatnej opieki medycznej i planuje korzystać z niej dalej, a 13 proc. badanych nie korzysta obecnie, ale zamierza zacząć – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Podwyżki cen kształtują rynek usług medycznych

Dla wielu Polaków prywatna służba zdrowia to jedyna szansa na uzyskanie leczenia w odpowiednim terminie i w dogodnych warunkach. Niestety, rosnąca inflacja, na której poziom w dużej mierze wpływa trwająca pandemia, nie daje szansy na odwrócenie trendu wzrostu cen w najbliższym okresie. W sierpniu br. inflacja konsumencka wyniosła 5,5 proc. w ujęciu rocznym. Wzrost cen usług  lekarskich to 5,9 proc.

 

Jak podkreślają analitycy, to najwyższe odczyty od dekady, ale to nie oznacza końca wzrostu inflacji. Także ceny usług medycznych, a zwłaszcza lekarskich mogą pójść w górę. Jak jednak wynika z danych GUS-u, rosnące koszty nie idą w parze ze zmniejszeniem zainteresowania na usługi sektora prywatnej opieki medycznej.

Ubezpieczenia grupowe alternatywą dla NFZ

Prężnie rozwijający się rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych na bieżąco analizuje dynamicznie zmieniającą się sytuacje. Eksperci zauważają rosnącą popularność grupowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Wzrost cen prywatnych świadczeń medycznych sprawia, że coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które pozwolą na korzystanie z usług oferowanych przez prywatne gabinety czy placówki bez negatywnych skutków dla budżetu domowego. Odpowiedzią na te potrzeby są ubezpieczenia grupowe, które, w porównaniu z każdorazowym płaceniem za poszczególne wizyty, są korzystniejsze finansowo, nawet płacone samodzielnie przez pracowników, niż polisy indywidualne – dodaje Xenia Kruszewska, z SALTUS Ubezpieczenia.

W czasie pandemii coraz więcej osób zdało sobie sprawę z tego jak istotne jest szeroko pojęte dbanie o zdrowie. Również pracodawcy zauważają większą potrzebę zadbania o swoich pracowników pod tym względem. Firmy i instytucje działające w wielu branżach korzystają z ubezpieczeń zdrowotnych czy pakietów medycznych od lat. Takie zabezpieczenie zatrudnionych na wypadek zachorowania zapewnia ubezpieczonym dostęp do leczenia i profilaktyki bez konieczności oczekiwania na odległe terminy wizyt czy badań.

Źródło: SALTUS Ubezpieczenia

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia Leadenhall: agenci zarobią na linkach sprzedażowych Biuro prasowe
2024-03-26 | 11:57

Leadenhall: agenci zarobią na linkach sprzedażowych

25 marca wszyscy agenci Leadenhall zyskali nowe narzędzie, które umożliwia ich klientom dokończenie zakupu ubezpieczenia online. Każda zawarta na odległość umowa zasila konto
Ubezpieczenia BRAK ZDJĘCIA
2024-03-25 | 09:22

MSP narzekają na płynność finansową. Czy przyda im się ubezpieczenie?

W 2023 roku aż 51% firm obawiało się utraty płynności finansowej, co stanowi najgorszy wynik od 2013 roku - podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Na utratę płynności najbardziej narażone są mikrofirmy (51,1%),
Ubezpieczenia BRAK ZDJĘCIA
2024-03-19 | 10:28

Ilu rannych w wypadku poczeka na leczenie w ramach NFZ?

Każdego roku dziesiątki tysięcy osób zostaje rannych w wypadkach na polskich drogach – w 2023 r. policja naliczyła ok. 24 tys. poszkodowanych. Dojście do zdrowia na ścieżce NFZ może trwać miesiącami, np. na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ochrona środowiska

Nowa kadencja samorządów pod znakiem działań energetycznych i klimatycznych. 15 mld euro z UE może przyspieszyć zmiany w tym zakresie

Do wyborów samorządowych pozostał nieco ponad tydzień. Jak pokazuje nowy raport Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, na samorządowców nadchodzącej kadencji będzie czekać wiele wyzwań związanych z energetyką i polityką klimatyczną, które wynikają zarówno z regulacji UE, jak i oczekiwań społecznych. Jednak w praktyce możliwości aktywnego działania samorządów w tym obszarze są tak szerokie, jak umożliwiają im to regulacje prawne. – Tutaj pewnych rozwiązań po prostu nie ma albo są w dość dokuczliwy sposób szczegółowe i stwarzają samorządom duże trudności. Dlatego potrzebna jest interwencja rządu, żeby umożliwić samorządom aktywne działania – ocenia dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.