Komunikaty PR

Czy ubezpieczenie zdrowotne rozwiązuje problem drożejącego leczenia?

2021-09-28  |  10:00
  • Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2020 roku Polacy na prywatną służbę zdrowia wydali 44 193 mln zł. To aż 15 proc. więcej w porównaniu z wydatkami z 2018 roku.
  • Usługi (także medyczne) drożeją w Polsce rocznie średnio o 6 proc. wzrost – eksperci przewidują kolejne podwyżki.
  • Polacy coraz częściej szukają alternatyw dla niewydolnego systemu publicznej służby zdrowia. Prawie połowa z nas korzysta obecnie z prywatnej opieki zdrowotnej.
  • Z roku na rok rośnie popularność ubezpieczeń grupowych, które są atrakcyjniejsze cenowo od ubezpieczeń indywidualnych.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, wydatki Polaków na prywatną służbę zdrowia sięgnęły kwoty 44 193 mln zł. To prawie 6 proc. więcej niż w 2019 roku i aż 15 proc. więcej w porównaniu z wydatkami z 2018 roku.

Powyższe liczby jasno wskazują na rosnące zainteresowanie prywatnym sektorem medycznym. Odległe terminy wizyt i zabiegów, problemy ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty w okolicy – to tylko niektóre bolączki osób, które leczą się w publicznych placówkach. Według raportu Instytutu Badań Zmian Społecznych, już prawie połowa Polaków korzysta obecnie z prywatnej opieki medycznej i planuje korzystać z niej dalej, a 13 proc. badanych nie korzysta obecnie, ale zamierza zacząć – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Podwyżki cen kształtują rynek usług medycznych

Dla wielu Polaków prywatna służba zdrowia to jedyna szansa na uzyskanie leczenia w odpowiednim terminie i w dogodnych warunkach. Niestety, rosnąca inflacja, na której poziom w dużej mierze wpływa trwająca pandemia, nie daje szansy na odwrócenie trendu wzrostu cen w najbliższym okresie. W sierpniu br. inflacja konsumencka wyniosła 5,5 proc. w ujęciu rocznym. Wzrost cen usług  lekarskich to 5,9 proc.

 

Jak podkreślają analitycy, to najwyższe odczyty od dekady, ale to nie oznacza końca wzrostu inflacji. Także ceny usług medycznych, a zwłaszcza lekarskich mogą pójść w górę. Jak jednak wynika z danych GUS-u, rosnące koszty nie idą w parze ze zmniejszeniem zainteresowania na usługi sektora prywatnej opieki medycznej.

Ubezpieczenia grupowe alternatywą dla NFZ

Prężnie rozwijający się rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych na bieżąco analizuje dynamicznie zmieniającą się sytuacje. Eksperci zauważają rosnącą popularność grupowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Wzrost cen prywatnych świadczeń medycznych sprawia, że coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które pozwolą na korzystanie z usług oferowanych przez prywatne gabinety czy placówki bez negatywnych skutków dla budżetu domowego. Odpowiedzią na te potrzeby są ubezpieczenia grupowe, które, w porównaniu z każdorazowym płaceniem za poszczególne wizyty, są korzystniejsze finansowo, nawet płacone samodzielnie przez pracowników, niż polisy indywidualne – dodaje Xenia Kruszewska, z SALTUS Ubezpieczenia.

W czasie pandemii coraz więcej osób zdało sobie sprawę z tego jak istotne jest szeroko pojęte dbanie o zdrowie. Również pracodawcy zauważają większą potrzebę zadbania o swoich pracowników pod tym względem. Firmy i instytucje działające w wielu branżach korzystają z ubezpieczeń zdrowotnych czy pakietów medycznych od lat. Takie zabezpieczenie zatrudnionych na wypadek zachorowania zapewnia ubezpieczonym dostęp do leczenia i profilaktyki bez konieczności oczekiwania na odległe terminy wizyt czy badań.

Źródło: SALTUS Ubezpieczenia

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku Biuro prasowe
2024-11-22 | 08:20

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Posiadanie ubezpieczenia od ryzyka utraty bądź kradzieży danych osobowych deklaruje od 13 do 28 proc. firm z sektora MŚP, w zależności od ich wielkości. Ale choć cyberpolisy są coraz
Ubezpieczenia Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
2024-11-20 | 11:00

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie

Porty jako infrastruktura krytyczna Porty są dziś kluczową infrastrukturą dla gospodarek Europy, obsługując znaczną część międzynarodowego handlu. Około 75% europejskiego importu i
Ubezpieczenia Superpolisa Ubezpieczenia wykorzystuje e-podpisy od SIGNIUS
2024-11-20 | 09:00

Superpolisa Ubezpieczenia wykorzystuje e-podpisy od SIGNIUS

SIGNIUS S.A., dostawca zaawansowanych rozwiązań do zdalnego podpisywania dokumentów, nawiązał współpracę z Superpolisą Ubezpieczenia. Dzięki wdrożeniu platformy SIGNIUS

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.