Komunikaty PR

Swiss Re i SAP przygotowują branżę ubezpieczeniową na przyszłość

2020-09-06  |  11:09
Biuro prasowe
Kontakt

Kinga Woźniakowska
W dobrym tonie. PR



kinga|prwdobrymtonie.pl| |kinga|prwdobrymtonie.pl
+48663416733
prwdobrymtonie.pl

Nowe standardy rachunkowości, takie jak MSSF 17, wprowadzają innowacyjne podejście do wyceny usług ubezpieczeniowych oraz niosą znaczące zmiany w kwestii raportowania finansowego firm z tego sektora. Jednym z największych wyzwań, które stoi przed tą branżą, jest dostosowanie systemów IT i procesów księgowych do nowych norm. Wsparciem dla przedsiębiorców z sektora finansowo-ubezpieczeniowego mogą być dedykowane funkcje dodatkowe w platformie S/4 HANA.

Czas ciągłych zmian

Nowy standard MSSF 17 obliguje do wyceny zobowiązań ubezpieczeniowych w wysokości obowiązującej wartości wypłaty i gwarantuje spójne normy wyceny umów ubezpieczeniowych. Choć przepisy będą dotyczyły umów, które odnoszą się do okresów rocznych po 01.01.2022 r., to już teraz firmy z tego sektora powinny się do tej ewolucji przygotować.

Inne zmiany dla branży ubezpieczeniowej niosą także ukierunkowane poprawki długoterminowe (LDTI). W przypadku spółek giełdowych wejdą one w życie po 15.12.2020 r., zaś dla pozostałych organizacji datą kluczową jest 15.12.2021 r. Obejmą one m. in. założenia dotyczące odpowiedzialności za przyszłe świadczenia, amortyzację odroczonego kosztu przejęcia, korzyści wynikające z ryzyka rynkowego. W ramach inicjatywy LDTI ubezpieczyciele powinni zniwelować wszelkie niedociągnięcia w swoich systemach, by upłynnić i zabezpieczyć przepływ danych lub udoskonalić procesy kontroli.

Z niespełna 160-letnią tradycją globalna marka reasekuracyjna Swiss Re funkcjonuje na ponad 20 rynkach m. in. w Chinach, USA, Wielkiej Brytanii. Jej usługi obejmują przede wszystkim polisy dotyczące wypadków, życia i zdrowia oraz ubezpieczenia w zakresie nieruchomości. Lider usług reasekuracyjnych dostrzegając oddziaływanie technologii na jakość usług ubezpieczeniowych, od 2017 r. jest partnerem marki SAP. Obserwując rynek i nadchodzące zmiany, wraz z SAP opracował nowe funkcjonalności platformy S/4 HANA, które mogą wesprzeć przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe w reagowaniu na wymogi prawne.

SAP wychodzi naprzeciw zmianom 

Poszerzenie możliwości platformy S/4 HANA o dodatkowe raportowanie ma na celu spełnienie przyszłych standardów rachunkowości, usprawnienia przepływów finansowych i zwiększenie transparentności transakcji. Dużym walorem nowej funkcji jest również zwiększenie nacisku na kwestie związane z monitoringiem i kontrolą. Są to rozwiązania przygotowane przede wszystkim z myślą o firm z branży ubezpieczeniowej oraz finansowej.

Usprawnienie polegające na raportowaniu finansowym dla banków, ubezpieczycieli i fintechów, mają przede wszystkim za zadanie przyspieszyć proces przepływu pieniędzy. Celem synergii rozwiązań z zakresu rachunkowości i planowania jest ułatwienie tworzenia spójnych wycen dla produktów finansowych.

– Od momentu zawarcia współpracy z SAP w 2017 r. chcieliśmy opracować rozwiązanie, które sprosta coraz bardziej postępującym wymaganiom związanym z kontrolą finansową i raportowaniem towarzystw ubezpieczeniowych. Pomyślne zakończenie prac stanowi ważny kamień milowy w naszej długoterminowej strategii transformacji cyfrowej. Przy nieustannie zmieniających się przepisach, technologia stanowi ważną pomoc przy procesie dostosowywania się do nich – mówi Gerhard Lohmann, CFO Swiss Re Reinsurance.

- Dostrzegamy bardzo duże zainteresowanie tym rozwiązaniem. Nasze portfolio klientów wzrosło. Funkcjonalność ta została zaprojektowana z myślą o złożonych wymaganiach legislacyjnych, z którymi dziś borykają się firmy ubezpieczeniowe, banki, branża fintech. Wdrożenie systemu wspiera przedsiębiorstwa w dostosowaniu się do nowych standardów – mówi Luca Mucic, Head of Global Finance SAP.

Stworzenie takiego rozwiązania jest wprowadzeniem nowej jakości na rynek. Dobrze zaprojektowane narzędzia są znacznym ułatwieniem dla przedsiębiorstw z sektora finansowo-ubezpieczeniowego, które mierzą się z szeregiem wyzwań. Wsparcie technologiczne zapewnia nie tylko pomoc w przystosowaniu się do nowych norm, ale także optymalizuje wiele procesów, tym samym zapewniając większy komfort pracy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: W dobrym tonie. PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia 88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia Biuro prasowe
2024-12-05 | 13:00

88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia

Polscy rolnicy coraz bardziej świadomie podchodzą do ochrony swoich gospodarstw. Już 88% z nich, poza obowiązkowymi polisami, sięga po dodatkowe produkty ubezpieczeniowe – wynika z
Ubezpieczenia Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku
2024-11-22 | 08:20

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Posiadanie ubezpieczenia od ryzyka utraty bądź kradzieży danych osobowych deklaruje od 13 do 28 proc. firm z sektora MŚP, w zależności od ich wielkości. Ale choć cyberpolisy są coraz
Ubezpieczenia Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
2024-11-20 | 11:00

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie

Porty jako infrastruktura krytyczna Porty są dziś kluczową infrastrukturą dla gospodarek Europy, obsługując znaczną część międzynarodowego handlu. Około 75% europejskiego importu i

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.

Bankowość

Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.

Prawo

Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.