Komunikaty PR

Unia Europejska zaczyna widzieć potrzeby seniorów, Polska jeszcze nie

2024-06-15  |  06:00
Biuro prasowe

W ostatnich latach demografia Europy uległa istotnej zmianie, a starzejące się społeczeństwo stawia przed Unią Europejską nowe wyzwania. Według najnowszych danych unijnych liczba osób wymagających opieki długoterminowej w Europie wyniesie do 2030 r. 33,7 mln, a do 2050 r. ma sięgać 38,1 mln. W strukturach UE rozpoczyna się dyskusja na temat długofalowej strategii, mającej na celu zapewnienie godnego życia seniorom. Niedawno Rada EPSCO opublikowała konkluzje na temat systemów opieki wskazując, że powinny stawać się coraz bardziej holistyczne, ukierunkowane na człowieka, oparte na społeczności oraz uwzględniające aspekt płci. Jak wskazuje Rada, twarde liczby i fakty potwierdzają, że opieka instytucjonalna ma liczne niedoskonałości, prowadzi do segregacji i ogranicza podstawowe wolności. 15 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Praw Osób Starszych – to dobry moment, aby porozmawiać o potrzebach seniorów

Liczba osób powyżej 65. roku życia w Europie w latach 2022–2030 wzrośnie o 14%, a w ciągu najbliższych 30 lat o 38% – do 129,8 mln osób[1]. W wielu państwach UE problemem staje się dostęp do wysokiej jakości, ale wciąż przystępnych cenowo usług opiekuńczych.

– Prognozy wskazują, że odsetek osób starszych w społeczeństwie będzie zdecydowanie rósł. Długowieczność staje się normą, co wymusza konieczność zmian w podejściu do opieki, we wszystkich krajach Unii. Nie ma wątpliwości, że najlepszą formą opieki jest ta, która świadczona jest w domu podopiecznego. Polskie Stowarzyszenie Opieki Domowej apeluje, by tworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju tej formy opieki w Polsce i wszystkich krajach Unii Europejskiej. Polscy seniorzy mają prawo do godnej opieki, a póki co nie mają na nią szans – mówi Ada Zaorska, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Opieki Domowej.

Inicjatywy podejmowane przez Komisję Europejską w obszarze opieki nad osobami starszymi mają na celu stworzenie bardziej zintegrowanego i zrównoważonego podejścia do starzenia się społeczeństwa.

Podstawą opieka domowa i godne warunki pracy opiekunów

Niedawno opublikowana konkluzja to nie pierwszy dokument, który wskazuje, że opieka domowa to istotny element holistycznego podejścia do zajmowania się seniorami. Także europejska strategia w dziedzinie opieki ustanowiona w 2022 roku wzywa państwa członkowskie do zagwarantowania wysokiej jakości, przystępnych cenowo i dostępnych usług opieki długoterminowej, które jednocześnie pozwolą zachować opiekunom równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

W strategii zalecono również starania, aby opiekunowie mieli zagwarantowane sprawiedliwe warunki pracy i adekwatne wynagrodzenia oraz, by ułatwić im podnoszenie czy zmianę kwalifikacji. Wcześniej, już w 2012 roku w ramach projektu wdrażanego przez Europejską Grupę Ekspertów ds. przejścia od opieki instytucjonalnej do opieki świadczonej na poziomie lokalnych społeczności opublikowano wytyczne w zakresie trwałego odchodzenia od opieki sprawowanej przez instytucje do alternatywnych rozwiązań - rodzinnych i świadczonych w ramach grup lokalnych.

Potrzebni opiekunowie

Zdaniem Komitetu Regionów UE, organizacji doradczej złożonej z przedstawicieli władz regionalnych i lokalnych, jednym z największych wyzwań całej Europy, który może mieć poważne skutki społeczne, jest niedobór wykwalifikowanych pracowników opiekuńczych.  Choć opieka w domu uznawana jest obecnie za kluczową dla dobrostanu całego społeczeństwa, wciąż jest niedoceniana i nisko wynagradzana w wielu państwach członkowskich. Praca opiekunów często wiąże się z ograniczonymi możliwościami rozwoju kariery i niewielkimi szansami na podnoszenie kwalifikacji. Nic dziwnego, że opiekunów jest obecnie zdecydowanie za mało. Tymczasem według Komisji Europejskiej sektor usług opieki długoterminowej ma duży potencjał w zakresie generowania zatrudnienia, a liczbę miejsc pracy, które można utworzyć w ciągu najbliższych 10 lat szacuje się na 8 milionów[2].

– Od dawna mierzymy z problemem małej ilości opiekunów chętnych do pracy. Jest to wyzwanie również w naszym kraju, mimo, że teoretycznie Polska może się poszczycić stosunkowo dużą liczbą opiekunek i opiekunów oraz wykwalifikowanych firm. Jak to możliwe? Polskie przedsiębiorstwa działają głównie na rynkach zagranicznych, gdzie opiekunowie mogą liczyć na lepsze zarobki. Społeczeństwo polskie starzeje się tak samo szybko jak europejskie i niebawem opiekunowie zawodowi będą tak pożądani na rynku pracy, jak obecnie pielęgniarki czy fizjoterapeuci. Dlatego niezmiernie ważne jest spojrzenie w przyszłość i ukierunkowanie dalszych działań na uatrakcyjnienie zawodu opiekuna, ustalenie standardów branży oraz podniesienie płac tej grupy zawodowej w kraju, co będzie możliwe tylko przy wprowadzeniu rozwiązań systemowych. Dopóki ciężar finansowania usługi opieki domowej będzie leżał w 100 procentach na budżecie potrzebujących rodzin, dopóty kwitnąć będzie nielegalne zatrudnienie i naturalna migracja opiekunek z Polski na zachód Europy – mówi Jakub Sarnowski, dyrektor firmy opiekuńczej Professional Care 24.

Potrzeba zmian systemowych

W Polsce koszty długoterminowej opieki w zaciszu własnego domu nie są w żadnym stopniu pokrywane ze środków publicznych ani jakiegokolwiek ubezpieczenia prywatnego. Niewielu Polaków może sobie pozwolić na komfort korzystania z profesjonalnych usług opieki domowej ze względu na jej wysokie koszty. Dlatego w rolę opiekuna wchodzą najczęściej współmałżonkowie, dzieci czy wnuki. Dodatkowe obowiązki wpływają negatywnie na aktywność zawodową osób zajmujących się seniorem. Obciąża to nie tylko budżety rodzin, ale też, zwłaszcza przy tak szybko rosnącej skali zjawiska, wpływa negatywnie na trendy ekonomiczne w kraju.

Z końcem 2023 roku Marzena Okła-Drewnowicz, Ministra do spraw Polityki Senioralnej powołała na dwuletnią kadencję Radę do spraw Polityki Senioralnej. Pojawiły się informacje o planowanym projekcie bonu senioralnego dla osób w wieku powyżej 75 lat, który mógłby wspomóc rodziny w długoterminowej opiece domowej.

- Jest to ważna inicjatywa, którą jak najbardziej popieramy i której kibicujemy, jednak może okazać się zaledwie kroplą w morzu potrzeb. Codziennie spotykamy się z ogromnymi potrzebami opiekuńczymi, jakie już teraz, a właściwie od wielu lat są niezaspokajane. Cieszymy się jednak, bo widzimy obszar do współpracy z ministerstwem ds. polityki senioralnej i o tę współprace będziemy zabiegali – mówi dr Karolina Ziemianin, członkini zarządu PSOD.

Według Polskiego Stowarzyszenia Opieki Domowej w Polsce konieczna jest całościowa reforma systemu. Odciążenie członków rodziny z opieki nad osobami starszymi poprzez angażowanie wykwalifikowanych opiekunów powinno być jednym z filarów w społeczeństwie starzejącym się w tak szybkim tempie jak Polska. Obecnie większość opiekunów i opiekunek pracuje za granicą, ponieważ w kraju profesjonalne usługi opieki domowej praktycznie nie istnieją. O potrzebach polskich seniorów trzeba zacząć mówić głośno i wyraźnie, szczególnie w Światowym Dniu Praw Osób Starszych.


[1] Konkluzje Rady w sprawie przejścia systemów opieki świadczonej w całym cyklu życia do holistycznych, ukierunkowanych na człowieka i opartych na społeczności modeli wsparcia uwzględniających aspekt płci, Komisja Europejska, 2024

[2] Zielona księga w sprawie starzenia się: „Wspieranie solidarności i odpowiedzialności między pokoleniami”.

ści i odpowiedzialności między pokoleniami”.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne BRAK ZDJĘCIA
2024-06-20 | 12:00

Early Stage ponownie wspiera Fundację Dajemy Dzieciom Siłę 


Early Stage, szkoła języka angielskiego dla dzieci i młodzieży, już po raz trzeci  organizuje akcję "Move Your Heart", aby wspierać Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. W ramach tej inicjatywy, każdy przebyty kilometr - na
Problemy społeczne Jak firmy dbają o zdrowie pracowników? Firma WIŚNIOWSKI podpowiada
2024-06-06 | 11:59

Jak firmy dbają o zdrowie pracowników? Firma WIŚNIOWSKI podpowiada

Mówi się, że maj to „miesiąc zdrowia”. To właśnie wtedy świętujemy najważniejsze dni związane z profilaktyką chorób. Wiele firm wzmacnia swoją aktywność w
Problemy społeczne Fundacja Avalon świętuje pierwszy rok działalności Avalon Kids
2024-06-03 | 11:15

Fundacja Avalon świętuje pierwszy rok działalności Avalon Kids

W czerwcu mija rok, odkąd Fundacja Avalon uruchomiła działalność swojego najmłodszego dziecka Avalon Kids i otwarcia Centrum Aktywnej Rehabilitacji dla dzieci, którego misją jest

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.