Komunikaty PR

W niektórych aglomeracjach jest już metr powierzchni handlowej na mieszkańca

2024-06-27  |  01:00
Biuro prasowe
  • We Wrocławiu na 1 mieszkańca przypada już 1 metr nowoczesnej powierzchni handlowej. Z tej perspektywy Łódź to handlowa pustynia.
  • Coraz więcej wielkopowierzchniowych parków handlowych powstaje w miastach poniżej 30 tys. mieszkańców.
  • Impuls do rozwoju branży daje AI – sztuczna inteligencja i automatyzacja. Wykorzystuję ją 60 proc. firm z sektora retail. Handel stacjonarny może dzięki niej konkurować z e-commerce.
  • W pierwszym kwartale tego roku odnotowano 79,6 tys. przestępstw i wykroczeń kradzieży w sklepach, średnio ponad 1000 dziennie w dni handlowe. Obiekty inwestują w zabezpieczenia przeciw kradzieżowe.

W pierwszym kwartale 2024 roku nowoczesna powierzchnia handlowa w Polsce liczyła nieco ponad 16 mln m kw. (dane BNP Paribas Real Estate Poland). Dodatkowo w budowie znajduje się obecnie 303 tys. m kw. (oraz 114 tys. w przebudowie lub rozbudowie). Wg raportu BNP najwięcej powierzchni handlowej (w przeliczeniu na 1000 mieszkańców) jest w aglomeracjach wrocławskiej (1061 m kw.) i poznańskiej (960 m kw.). Najmniej spośród dużych skupisk ludności jest w konurbacji katowickiej 711 m kw. i aglomeracji łódzkiej 696 m kw./1000 mieszkańców. Coraz więcej wielkopowierzchniowych parków handlowych powstaje obecnie także w miastach poniżej 30 tys. mieszkańców. Wg analiz ekspertów taki obiekt ma ekonomiczny sens nawet w miejscowościach liczących 10 tys. mieszkańców. Miast z liczbą ludności w przedziale 10 tys. - 50 tys. jest w Polsce ponad 300.

Stacjonarny handel w rywalizacji z e-commerce sięga po AI

Duża konkurencja rynkowa zwiększa presję na dostosowywanie obiektów handlowych do zmieniających się potrzeb i wygody klientów. Coraz istotniejszą rolą odgrywa tu sztuczna inteligencja i automatyzacja – od logistyki, przez kontrolę zamówień czy analizę ruchu klientów. Zapewnia nie tylko optymalizację funkcjonowania obiektu, ale i budowanie lojalności konsumentów. Wg danych Barometru Retail 2023 przygotowywanego przez Future Mind prawie 60 proc. firm z sektora handlowego wykorzystuje AI w obszarach biznesowych. 

- Handel stale szuka nowatorskich rozwiązań, które mogą przynieść poprawę doświadczeń zakupowych i zwiększyć konkurencyjność. Coraz większe jest w Polsce np. wykorzystywanie AI w połączeniu z kamerami. Te mogą służyć do liczenia klientów, tworzenia statystyk ze względu na porę dnia, wiek, płeć, określania miejsc, gdzie jest najwięcej klientów lub najdłużej się zatrzymują (tzw. heat maps/hot zones). Dzięki zaawansowanym funkcjom analizy obrazu, kamery mogą dostarczyć informacji o natężeniu ruchu wg miejsc i pór dnia, co jest istotne dla optymalizacji grafików pracowników. Analiza ruchu może pokazać, które obszary sklepu są najczęściej odwiedzane, co stanowi kluczowy element w poprawie układu sklepu i dostosowaniu strategii sprzedaży. Kamery monitorują procesy sprzedażowe, wykrywają nieprawidłowości i dostarczają danych do optymalizacji. Ponadto kamery mogą być zintegrowane z systemami zarządzania zapasami, informując, kiedy brakuje jakiegoś produktu na półce – mówi Mirosław Cieśla Kierownik Rozwoju Biznesu w SPIE Building Solutions.

Dzięki tym informacjom sklepy mogą stale optymalizować układ produktów w przestrzeniach zakupowych i zwiększać sprzedaż. Takie połączenie sztucznej inteligencji z systemami video pozwala też na obniżanie kosztów sieci handlowych – lepsze planowanie pracy załogi zmniejszające kolejki, a zatem poprawiające doświadczenie zakupowe i chęć odwiedzania danej lokalizacji. 

Coraz większa jest też popularność systemów RFID (Radio-Frequency Identification - identyfikację za pomocą fal radiowych). Są stosowane do szybkiej inwentaryzacji stanów magazynowych, ale pozwalają także kupującym w wygodny sposób kasować towary bez użycia ręcznego skanera (kasowanie odbywa się np. przez wyłożenie kupionych produktów do specjalnego boxu, w którym cena i liczba produktów jest sczytywana automatycznie z kodu doczepionego do produktu). Nie tylko przyspiesza to proces płacenia, a zatem zmniejsza kolejki, jest także wygodne, więc wpływa na pozytywne wrażenia zakupowe – mówi Mirosław Cieśla ze SPIE Building Solutions.

AI także w systemach przeciw kradzieżowych 

Wg danych Komendy Głównej Policji w I kw. 2024 r. zanotowano 70,5 tys. wykroczeń kradzieży i 9,1 tys. przestępstw kradzieży w sklepach (te drugie dotyczą kradzieży dóbr o wartości 800 zł lub większej). Zarówno liczba wykroczeń jak i kradzieży jest mniejsza niż w I kw. poprzedniego roku. Jest ich jednak ciągle bardzo dużo, razem 79,6 tys. Przeliczając to na dni handlowe było ich ponad 1000 średnio dziennie w I kw. tego roku. 

AI staje się więc też coraz bardziej przydatna w handlu przy zabezpieczaniu przed kradzieżami. Rejestracja i analiza danych (bez obrazu) o liczbie osób, gdzie się przemieszczają, gdzie spędzają dużo czas daje informację o tym, w jakich sektorach potrzebna jest wzmożona kontrola. 

- Szeroko stosowane są m.in. bramki antykradzieżowe, wykrywacze rozszywaczy, videoparagon czy coraz nowocześniejsze kamery. Wszystkie te rozwiązania mogą współdziałać z AI i dostarczać danych wynikających z wielu parametrów. Coraz częściej takie rozwiązania są stosowane nie tylko w wielkich centrach handlowych, ale i małych sklepach. Dzięki modułowej budowie i różnorodnym opcjom konfiguracji tam też mogą spełnić swoją funkcję. W ten sposób technologia nie tylko ułatwia zrobienie zakupów konsumentom, ale i wspiera rozwój obiektów handlowych ograniczając straty z kradzieży – mówi Mirosław Cieśla ze SPIE Building Solutions.

Wg eksperta SPIE kamery odgrywają coraz istotniejszą rolę w funkcjonowaniu handlu, o ile są to nowoczesne urządzenia pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności. Zespoły kamer mogą być integrowane z innymi systemami, jak alarmowe czy kontroli dostępu, a dzięki analizie danych wspierają zarządzanie całą infrastrukturą bezpieczeństwa. Informują o nieautoryzowanym dostępie do określonych obszarów. Zaawansowane funkcje analizy obrazu uzupełnione o specjalne algorytmy sprawiają, że kamery potrafią np. rozpoznawać tablice rejestracyjne i wykrywać pozostawione przedmioty, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Dzięki temu, operatorzy systemu otrzymują też natychmiastowe powiadomienia o podejrzanych działaniach, co znacząco skraca czas reakcji

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel Przedsiębiorcy z sektora MŚP wybierają franczyzę Biuro prasowe
2024-06-27 | 15:10

Przedsiębiorcy z sektora MŚP wybierają franczyzę

W 2017 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 27 czerwca Międzynarodowym Dniem Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP). Warto przy tym wspomnieć, że
Handel Lidl i WWF łączą siły w ramach międzynarodowego partnerstwa
2024-06-27 | 11:40

Lidl i WWF łączą siły w ramach międzynarodowego partnerstwa

Lidl, jeden z największych detalistów na świecie, oraz WWF, jedna z najbardziej znanych i niezależnych organizacji zajmujących się ochroną środowiska, ogłaszają nawiązanie nowego
Handel Ryzyka w handlu detalicznym – jak nimi zarządzać, aby uodpornić biznes
2024-06-27 | 09:45

Ryzyka w handlu detalicznym – jak nimi zarządzać, aby uodpornić biznes

Handel detaliczny należy do jednej z branż, którą bardzo szybko dotykają wszelkie perturbacje rynkowe – od ograniczeń w handlu, poprzez restrykcje znane z pandemii, aż po

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.