W tych branżach mikrofirmy wystawiają w tym roku mniej faktur i się zamykają
- W pierwszym kwartale tego roku mikrofirmy z wielu branż wystawiały mniej faktur niż w trzech pierwszych miesiącach zeszłego roku.
- W firmach zajmujących się edukacją spadek liczby faktur wyniósł 14%, tam, gdzie działalność jest związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi o 4%.
- W przetwórstwie przemysłowym spadek liczby faktur wyniósł 9%. Wyjazd z Polski 750 tys. Ukraińców będzie problemy nasilał.
- Najmocniejszy jest spadek liczby wystawianych faktur przez firmy zajmujące się działalnością związaną z obsługą rynku nieruchomości - o 34%.
Porównując dane* o liczbie faktur z pierwszego kwartału 2022 r. z tą z IV kwartału 2021 r. prawie wszędzie widać wyraźne spadki. O ile jest to typowe w przypadku branż charakteryzujących się sezonowością, o tyle niepokojące może to być w tam, gdzie takiej sezonowości nie ma np. w przedsiębiorstwach zakwalifikowanych wg kodów PKD jako funkcjonujące w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej czy działalności naukowej, profesjonalnej i technicznej. Bardziej miarodajne (i niepokojące) są jednak spadki liczby faktur w porównaniu I kwartału w tym i zeszłym roku.
- W firmach zajmujących się edukacją spadek liczby faktur wyniósł 14% trudno to wytłumaczyć jakimiś branżowymi zmianami. O 4% spadła też liczba faktur wystawianych przez firmy zajmujące się działalnością związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. W tym przypadku zapewne wpływ na to miał wybuch wojny i galopująca inflacja. Szczególnie działania wojenne rodzą większą skłonność do oszczędzania, a nie nadmiernej konsumpcji – mówi Grzegorz Grodek, prezes faktura.pl.
Przemysł hamuje
Niepokojący może być 9 procentowy spadek liczby faktur (w stosunku do I kw. 2021 r.) wystawianych przez mikrofirmy zajmujące się przetwórstwem przemysłowym. W tym przypadku słabsze były styczeń i luty, a nie marzec, nie jest to więc efekt wojny i sankcji czy załamania łańcuchów dostaw w wyniku sytuacji za wschodnią granicą. W porównaniu z całym zeszłym rokiem średnia liczba faktur wystawianych przez firmy z tej kategorii w I kwartale spadła o 12%.
Problemy w przemyśle widać także w innych danych. Wskaźnik PMI (dane Markit) dla przemysłu w Polsce w marcu wyniósł 52,7 pkt. odnotowując spadek z 54,7 pkt. w lutym. Oznacza to gorsze nastroje w tej branży. Produkcja i nowe zamówienia zmniejszyły się, a tempo wzrostu zatrudnienia i aktywności zakupowej osłabło. Zwiększyły się natomiast braki w dostępności surowców, a inflacja kosztów produkcji i cen wyrobów gotowych przyspieszyła. Nasilają się też problemy z zatrudnieniem - od początku wojny na Ukrainę wyjechało 750 tys. osób, głównie mężczyzn. Duża część z nich pracowała w przemyśle.
W nieruchomościach bessa
Duże zmiany widać w przypadku firm zajmujących się działalnością związaną z obsługą rynku nieruchomości. Na te przedsiębiorstwa, często jednoosobowe działalności gospodarcze, działały dwa przeciwstawne trendy. Z jednej strony był to napływ 3 mln Ukraińców, z których duża część szukała mieszkań. Z drugiej strony oddziaływał też niekorzystny dla branży trend związany z inflacją oraz podnoszeniem stóp procentowych.
- Spadek średniej liczby faktur wystawianych przez podmioty w tej branży wyniósł aż 1/3, dokładnie 34%. Dowodzi to, że negatywne okoliczności mocno dotykają branżę. Mniej wystawionych faktur to przecież także mniejsze wpływy. Drogie kredyty zahamowały popyt na finansowanie hipoteczne mieszkań, odstraszają też firmy od zaciągania kredytów. Pieniądz drożeje i za każdą pożyczoną złotówkę trzeba będzie oddać znacznie więcej. W dodatku trudno nawet powiedzieć ile, bo stopy procentowe będą rosły, a końca tych podwyżek nie widać – mówi Grzegorz Grodek, prezes faktura.pl
Wg danych Biura Informacji Gospodarczej w lutym w porównaniu do lutego 2021 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły o 35,4% mniej limitów w kartach kredytowych, oraz o 24,3% mniej kredytów mieszkaniowych. W tym roku z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej - w porównaniu do stycznia 2022 r. w lutym 2022 r. spadek o 22,8% odnotowano w kredytach ratalnych oraz o 10,0% kredytach mieszkaniowych.
* Dane pochodzą z faktura.pl, która jest jedną z największych w Polsce platform do wystawiania faktur - ponad 600 tysięcy faktur wystawianych rocznie. Działa od 20 lat, konto służące do wystawiania faktur ma na niej ponad 50 tys. małych firm.

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutami

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.