Wellbeing pracowników – oto rozwiązania, które podwyższają komfort pracy
Dbanie o dobrostan pracowników i umożliwienie im odpowiedniego balansu między życiem zawodowym a prywatnym staje się normą. Pracodawcy wiedzą, że zaburzona równowaga pomiędzy dwoma tak ważnymi obszarami i pomijanie dobrostanu, to droga donikąd. Zadowolony, zmotywowany pracownik, o którego wellbeing dbamy, odwdzięcza się zaangażowaniem, efektywnością i jakością pracy. Czy istnieją proste rozwiązania podwyższające komfort pracy, które to pracodawcy są w stanie szybko wdrożyć? Oczywiście! Oto kilka z nich.
Przyjazne warunki pracy
Troszcząc się wellbeing pracowników w miejscu pracy, musimy przywiązywać szczególną wagę do dwóch czynników: powietrza i światła. W ramach poprawy jakości powietrza możemy wyposażyć biuro we właściwą roślinność, która to pozytywnie wpłynie na korzystną filtrację powietrza. A propozycji cechujących się zdolnościami do neutralizowania toksycznych substancji nie brakuje. Swoiste oczyszczenie powietrza i zwiększenie jego wilgotności zapewnią np. popularna paproć, Monstera deliciosa, zielistka czy zamioculkas. Pamiętajmy, że otaczanie się roślinnością pozytywnie wpływa na poziom stresu u pracowników oraz stymuluje kreatywność! Zielone ściany to też dodatkowy bonus w postaci lepszej akustyki i tłumienia zbędnego gwaru.
Uwzględnienie roślin w kontekście zadbania o dobrostan pracowników to jedno, jednak równie istotnym aspektem bezpośrednio wpływającym na komfort pracy jest światło. To właśnie dostęp do naturalnego źródła światła poprawia ogólne samopoczucie, korzystnie działając na produktywność zespołu. – Stworzenie czy przekształcenie miejsc pracy, aby były inspirującym i produktywnym środowiskiem dla pracowników nie jest możliwe bez uwzględnienia roli światła dziennego i świeżego powietrza – mówi Karol Józwiak, prezes zarządu VELUX Commercial Polska. – Zastosowanie np. prefabrykowanych modułowych świetlików, które wprowadzą do wnętrza naturalne światło powietrze przez dach to zdrowie, lepsze samopoczucie i wyższa wydajność pracowników. Takie innowacyjne rozwiązanie pozwala dowolnie łączyć świetliki w różne konfiguracje, tworząc realne możliwości do powstania wewnętrznych dziedzińców, wąskich korytarzy czy innych różnego rodzaju projektów – dodaje.
Dobrostan w każdym wymiarze
Istnieje liczne grono pracowników, którzy poza czynnikiem finansowym, zapewniającym bezpieczeństwo i dobrobyt w tym obszarze, ogromną rolę przywiązują do świadczeń dodatkowych. Do pozapłacowych benefitów, odnoszących się do dobrostanu członków zespołu, należy obszar zwany corporate wellness. Idea dbania o zdrowie pracowników obejmuje np. gimnastykę w miejscu pracy, dostawy świeżych owoców czy umożliwienie udziału w szkoleniach związanych z kontrolowaniem emocji. Innymi działaniami z zakresu corporate wellness może być stworzenie przestrzeni do rozrywki tzw. chillout roomy czy też troska o zapewnienie ergonomicznego, wygodnego miejsca do pracy. Kluczem jest holistyczne podejście pracodawcy, dostrzeżenie różnorodności pracowników i ich potrzeb. Zwłaszcza okres po pandemii pokazał, jak ważnym jest włączenie do podstawowego pakietu świadczeń pozapłacowych oraz działań służących poprawie zdrowia psychicznego osób zatrudnionych w firmie.
Więcej informacji o zaletach prefabrykowanych świetlików modułowych w budynkach biurowych znajdziesz na: https://commercial.velux.pl/

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.