Wielowymiarowy projekt oświetlenia kliniki
Oświetlenie klinik i obiektów medycznych to jedno z najtrudniejszych wyzwań z jakimi muszą się zmierzyć architekci wnętrz. Warunki jakie muszą spełnić skupiają się nie tylko na warstwie wizualnej, ale aspektach praktycznych. W takich miejscach światło ma budować i wspomagać środowisko pracy i to w sposób, wręcz perfekcyjny. Z drugiej strony ma dawać pacjentom poczucie bezpieczeństwa, niwelować stres, łagodzić dolegliwości bólowe.
- Dodatkowo musimy pamiętać o komforcie pracy, który w przypadku wielogodzinnych dyżurów, zabiegów i operacji jest tutaj najważniejszy. Oczywiście, dobierając oświetlenie, ważne jest, aby współgrało z wnętrzem. W tym przypadku klinika ma zachęcać do wejścia. Powinna być wizualnie czysta i nowoczesna. Jednak z drugiej strony wszystko zależy od preferencji klienta. Jako architekci światła jesteśmy w stanie dobrać lampy nowoczesne, dekoracyjne, minimalistyczne, designerskie – mówi ekspert z Inspiracji Światłem. To białostocka marka, która zajmuje się projektowaniem funkcjonalnych systemów świetlnych.
Praca nad projektem oświetlenia kliniki wymaga od architekta gruntownego zbadania potrzeb klienta. Skupiając się na zadaniu musi on zadbać o odpowiednią regulację natężenia światła, jak i zmiany temperatury barwowej, dostosowanej do indywidualnych preferencji lekarza, jak i wykonywanego zabiegu.
- W gabinetach i strefach pacjenta stosujemy światło o bardzo dobrym współczynniku oddawania barw na poziomie CRI>90. W reszcie pomieszczeń instalujemy oświetlenie, w zależności od preferencji inwestora. Czy da się to zrobić w ekonomicznym wariancie? Oczywiście – podkreśla ekspert.
Dobór oświetlenia nie ogranicza się tylko do współczynnika CRI. Barwa światła odgrywa kluczową rolę w przypadku ludzkich zachowań. Dlatego też w miejscach do pracy (gabinetach, rejestracjach) światło powinno być neutralne, wspomagające pobudzenie, najlepiej na poziomie 4000K.
Zaś w przestrzeniach takich jak poczekalnia, w których występuje wysoki czynnik stresowy, należy stosować barwę 3000K, ułatwiającą komunikację. Taki poziom barwy gwarantuje, że pacjent korzystający z usług kliniki, poczuje się w niej bezpiecznie i zdecydowanie lepiej. Dodatkowo warto zastanowić się nad montażem dwóch rodzajów światła, podkreślających charakter wnętrza.
Są to:
* reflektory - z grupy ściemnialnych, z regulacją optyki, adaptowalnych w modne ostatnio szynoprzewody 48V, idealnie podkreślające dodatkowe elementy wnętrza takie jak: obrazy, loga, zdjęcia;
* elementy liniowe w tych samych szynoprzewodach , dające światło ogólne lub skupione w zależności od rodzaju użytego dyfuzora lub mikrosoczewek typu DARK LIGHT;
* mikrosoczewki uniemożliwiają widzenie czipów( antyolśniniowy efekt) LED i podkreślają ekskluzywny charakter wnętrza.
Chcąc ocieplić charakter wnętrza, można zastosować sufity napinane lub tekstylne dające miękkie przyjemne światło, oświetlające np. fototapetę lub kolorowy nadruk.
- Jako specjaliści w dziedzinie oświetlenia i oświetlania budynków, jesteśmy często proszeni o pomoc, w wytworzeniu ciepłej i praktycznej atmosfery w miejscach takich jak kliniki – podkreśla przedstawiciel Inspiracji Światłem.
Działająca od 18 lat w Białymstoku firma Inspiracje Światłem zajmuje się projektowaniem przestrzeni wewnętrznych jak i zewnętrznych, ze specjalnym udziałem źródeł światła. Ma na swoim koncie współprace klientami z Polski i zagranicy.

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.