Wojna nie zatrzymała inwestycji w Ukrainie
Mimo trwającej od ponad 2,5 roku pełnoskalowej wojny z Rosją, ukraiński biznes mocno wspiera krajową gospodarkę. Poprzez inwestycje m.in. w sprzęt, technologie oraz zasoby ludzkie, firmy dążą nie tylko do osiągnięcia sukcesów biznesowych, ale także wspierają lepszą przyszłość dla Ukrainy.
Przed wybuchem wojny roczna akumulacja brutto środków trwałych na Ukrainie wynosiła około 700 miliardów hrywien (blisko 680 mln zł). Aktualnie Państwowa Służba Statystyki Ukrainy (PSSU) nie dostarcza nowych danych, szacuje się jednak, że poziom ten nadal wynosi kilkaset miliardów hrywien mimo trwającego konfliktu i spadku gospodarczego. Po dokonaniu cięć w niekluczowych wydatkach na początku wojny, a także po ustabilizowaniu działalności operacyjnej, niektóre firmy od końca 2022 roku systematycznie zwiększają inwestycje. Wszystko po to, aby wspierać rozwój kraju w dążeniu do szybkiego ożywienia gospodarczego.
Początkowe straty nie powstrzymały inwestycji
Przemysł to jeden z sektorów gospodarki Ukrainy, który podczas wojny ucierpiał bardzo mocno. Jeszcze przed rozpoczęciem wojny odpowiadał on za 21 proc. ukraińskiego PKB, zapewniając także ogromną liczbę miejsc pracy.
Wśród firm reprezentujących ten sektor, które doznały znacznych strat w wyniku wojny, jest Metinvest – grupa firm stalowych i wydobywczych. Mimo ogromnych uszczerbków spowodowanych okupacją, zniszczeniami i utrudnieniami w realizacji eksportu, Grupa nadal inwestuje na dużą skalę. Łączna wartość inwestycji przekracza 300 milionów dolarów rocznie, wliczając spółki joint venture.
To największy płatnik podatków w branży. W 2023 roku Grupa, w tym spółki stowarzyszone i joint venture, zapłaciła 14,6 mld UAH podatków i ceł do budżetów wszystkich szczebli na Ukrainie. W pierwszym kwartale bieżącego roku zwiększyła swoje podatki i cła do budżetów wszystkich szczebli w kraju do 4,2 mld UAH, co stanowi wzrost o około 70 proc.
Modernizacja i nowe miejsca pracy
Chociaż główne projekty strategiczne Metinvest zostały wstrzymane, Grupa szybko reaguje na zmiany w otoczeniu biznesowym i dostosowuje swój program inwestycyjny tak, aby utrzymać wolumeny produkcji. Metinvest inwestuje przede wszystkim w istniejące obiekty, które wymagają modernizacji. Wśród ważniejszych tego typu projektów Grupy zrealizowanych w ostatnim czasie było uruchomienie nowych ścian do wydobycia węgla koksowego w bloku 10 kopalni w Grupie Węglowej Pokrovske Coal.
Z kolei w zeszłym roku Zaporizhstal i Kamet Steel przeprowadziły gruntowne remonty wielkich pieców. Ponadto Zaporizhstal zmodernizowało wyposażenie swoich walcowni, a Kamet Steel zmodernizowało baterie pieców koksowniczych. W ciągu ostatnich dwóch lat Grupa zainwestowała w modernizację tych dwóch przedsiębiorstw 23 mld hrywien (ponad 2,2 mld zł).
Pozycję rynkową Grupy umacniają ukierunkowane, dobrze dopasowane inwestycje. Modernizacja maszyny do prażenia w hali produkcyjnej peletu w Northern Iron Ore umożliwiła w ubiegłym roku uruchomienie produkcji jednorodnych peletów o zawartości żelaza wynoszącej 65 proc. Dzięki temu całe przedsiębiorstwo utrzymało swoją konkurencyjną pozycję na europejskim rynku rudy żelaza.
Strategia zielonej transformacji – Metinvest postawi na ekologiczną stal
Grupa Metinvest jest w pełni świadoma tego, że część projektów strategicznych wymaga odroczenia do momentu zakończenia wojny. Nie oznacza to jednak zaprzestania myślenia strategicznego o biznesie. Jako że Metinvest jest międzynarodową grupą, to nadal może pomóc rozwijać swoje ukraińskie aktywa, inwestując w czystą produkcję. Budowa zielonej stalowni we Włoszech o rocznej wydajności około 3 milionów ton zwiększy w dłuższej perspektywie wydajność ukraińskich zakładów górniczych i przetwórczych Metinvest, ponieważ nie mogą one już sprzedawać swoich produktów na rynku krajowym po zajęciu hut stali w Mariupolu. Metinvest i jego partnerzy zbudują zakład w ciągu trzech do czterech lat, wykorzystując do 2 miliardów dolarów w postaci pożyczek i funduszy partnerskich.
Strategia Grupy Metinvest dotycząca przejścia na produkcję zielonej stali opracowana została jeszcze na długo przed wojną. Obejmowała plany przekształcenia wielkich pieców w zakładach produkujących stal na technologię DRI (bezpośrednia redukcja żelaza). Proces ten wymaga ulepszonych peletów jako surowców. Na początku wojny Central Iron Ore Grupy pomyślnie przetestowała produkcję takich peletów DRI. Metinvest planuje szeroko zakrojoną zieloną transformację swoich ukraińskich aktywów — w tym zakładów górniczych i przetwórczych, Kamet Steel i Zaporizhstal — wartą około 9 miliardów dolarów amerykańskich w ciągu pięciu-dziesięciu lat po zakończeniu wojny. Będzie to wymagało zewnętrznego finansowania i będzie to nowa karta w historii przemysłu stalowego.
W tym roku Metinvest planuje zainwestować 320 mln dolarów w sprzęt i miejsca pracy oraz około 350 mln dolarów w inwestycje operacyjne. Głównymi obszarami zainteresowania Grupy są naprawy wielkich pieców i maszyn spiekalniczych, konserwacja sprzętu zakładów górniczych i przetwórczych.
Za konsekwentny, przemyślany i perspektywiczny rozwój biznesowy i inwestycyjny w kraju, Grupa Metinvest została doceniona przez ukraiński portal informacyjny dsnews.ua i znalazła się w zestawieniu dziesięciu wiodących inwestorów w Ukrainie. Ponadto, według rankingu przygotowanego przez portal New Voice (nv.ua) oraz Odgers Berndtson – międzynarodową firmę zajmującą się oceną kadry kierowniczej, Metinvest znalazł się wśród 50 najlepszych pracodawców 2024 roku w branży stalowej w Ukrainie.
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.