Współpraca organizacji z biznesem i administracją – EUROPEJSKI Kongres gospoda
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Dorobek trzech dekad w budowaniu kapitału społecznego i podstaw społeczeństwa obywatelskiego to przede wszystkim zasługa organizacji pozarządowych. O współpracy organizacji z biznesem i administracją mówił podczas sesji pt. „Trzeci sektor” Jan Król, ekspert BCC ds. gospodarki, społeczeństwa i polityki.
Ryzyka związane z ochroną środowiska naturalnego, kwestiami społecznymi, a także ładem korporacyjnym stawiają przedsiębiorstwa na całym świecie przed nowymi wyzwaniami. Współczesne firmy powinny rozwijać się w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Sprzyjają temu standardy ESG. Dostosowanie się do nowych regulacji oznacza dla firm zarówno dostosowanie na poziomie prawnym, jak również konieczność realnej oceny wpływu firm na ich otoczenie i wdrożenie odpowiednich strategii rozwoju.
W dyskusji „Trzeci sektor” poruszono m.in. tematy związane z finansowaniem działalności organizacji pozarządowych, w tym instytucjonalną i społeczną kontrolą przydzielania i wydatkowania środków publicznych.
Organizacje pozarządowe są dla biznesu jak świeże powietrze. Niestety, rząd i bardzo często samorządy, odnoszą się z dystansem do tych organizacji, widząc w nich konkurencję, a nie partnera – podkreślał Jan Król – ekspert BCC ds. gospodarki, społeczeństwa i polityki.
Działania CSR wpisane są w DNA Business Centre Club, którego misją jest dbałość o społeczne zaangażowanie przedsiębiorców, propagowanie ich działalność, a także zachęcanie przedsiębiorców do zaangażowania we współpracę z trzecim sektorem. Od początku swojego istnienia Business Centre Club pomaga instytucjom charytatywnym, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, wspiera akcje społeczne, patronuje przedsięwzięciom edukacyjnym. Jest to kilkaset inicjatyw rocznie.
Pragnąc uhonorować osoby zaangażowane społecznie Business Centre Club ustanowił Medal Solidarności Społecznej. W jednej ze swoich opinii Europejski Komitet-Ekonomiczno-Społeczny w Brukseli stwierdza: „...Godną wspomnienia wzorcową inicjatywą mającą na celu mobilizowanie przedsiębiorców i władz publicznych jest Medal Solidarności Społecznej przyznawany przez Business Centre Club – jedną z największych organizacji przedsiębiorców w Polsce. Jest to specjalna nagroda, którą wyróżniane są osoby propagujące m.in. ideę odpowiedzialności społecznej biznesu. Medale wręczane są w obecności setek menedżerów, ministrów, członków korpusu dyplomatycznego, premiera, a nawet prezydenta Rzeczypospolitej, przewodniczącego Komisji Europejskiej lub przewodniczącego EKES-u”.
BCC prowadzi również projekt „Firma Dobrze Widziana”, w którego ramach realizowana jest kampania edukacyjna mającą poszerzać w środowisku przedsiębiorców wiedzę z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, wskazywać różne obszary ESG, łamać stereotypowe opinie na ten temat i promować działania podnoszące adaptacyjność przedsiębiorstw w oparciu o zasady CSR.
https://www.youtube.com/watch?v=8N1ViX5gTM4&t=1s

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.