Wyprodukowany w Polsce prototyp modułu reaktora jądrowego stanie w Warszawie
Last Energy Polska: Kolejny krok w polskiej ewolucji energetycznej dzieje się na naszych oczach. Niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wyprodukowany w Polsce prototyp modułu wyspy jądrowej PWR-20 podczas PAIH Forum Biznesu 2023 w Warszawie.
Last Energy, amerykański deweloper mikro elektrowni jądrowych, finansowany m.in. przez Łukasza Noska, wcześniejszych założycieli PayPal i obecnych inwestorów SpaceX i Tesla Elona Muska, zaprezentuje demonstrator technologii reaktora jądrowego na PAIH Forum Biznesu 2023, które odbędzie się 4 i 5 października na PGE Narodowym w Warszawie. W wydarzeniu weźmie udział międzynarodowa delegacja Last Energy, w tym założyciel i CEO - Bret Kugelmass oraz prezes Last Energy Polska - Damian Jamroz. Oprócz prezentacji prototypu, wezmą udział w panelu „Transformacja energetyczna: szansa na wzrost konkurencyjności MŚP”, wraz z przedstawicielami partnera produkcyjnego Energoinstal S.A., a także Katowickiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Polska transformacja energetyczna nie potrzebuje rewolucji, a ewolucji. Wyprodukowanie pierwszego modułowego reaktora SMR to krok ewolucyjny dla energetyki przemysłowej w Polsce, jakiego jeszcze nie widzieliśmy, powiedział Damian Jamroz, CEO Last Energy Polska, podczas IX Kongresu energetycznego DISE we Wrocławiu. I nie są to słowa na wyrost – to pierwszy w Polsce pokaz modułu reaktora jądrowego, będącego częścią technologii, która już niebawem ma znaleźć komercyjne zastosowanie w naszym kraju, a także w innych krajach Europy, w tym Wielkiej Brytanii i Rumunii.
Mierzący 14 metrów wysokości moduł został wyprodukowany w partnerstwie z katowicką spółką Energoinstal. To część w pełni modułowego projektu elektrowni, która może zapewnić czystą, zieloną energię przy minimalnej powierzchni i właściwie w dowolnej lokalizacji. Zastosowanie SMR (z ang. małe modułowe reaktory) na szeroką skalę ma szansę odmienić polski przemysł i na zawsze zmienić krajobraz energetyczny.
W energetyce zawodowej praktycznie każdy projekt jest prototypowy, a proces produkcji za każdym razem inny. Razem z Last Energy wykonaliśmy produkt, a nie projekt. Dzięki tej współpracy, realizujemy nasze marzenie o seryjnej produkcji w technologiach jądrowych, mówi Michał Więcek, Prezes Zarządu Energoinstal S.A.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się na stronie: paihforumbiznesu.gov.pl
***
Last Energy to amerykańska firma zajmująca się kompleksowym świadczeniem usług w zakresie mikromodułowych projektów energetyki jądrowej. Polski rynek znalazł się w centrum jej działalności – Last Energy Polska współpracuje z czterema partnerami przemysłowymi, których obecne zapotrzebowanie energetyczne szacuje się na 20 jednostek elektrowni PWR-20. Last Energy zawarło porozumienie z m.in. Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.