Wystartowało połączenie lotnicze Wrocław-Budapeszt
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Wystartowało połączenie lotnicze Wrocław-Budapeszt
Nowy kierunek sieciowy uruchamiają Polskie Linie Lotnicze LOT. Wrocław po raz pierwszy zyskuje bezpośrednie połączenie lotnicze ze stolicą Węgier. Samoloty na tej trasie będą latały raz w tygodniu, w poniedziałki, ale przewoźnik nie wyklucza zwiększenia częstotliwości.
Podróż lotnicza z Wrocławia do Budapesztu zajmie niewiele ponad godzinę. Zgodnie z rozkładem, ze stolicy Dolnego Śląska wystartują o godz. 13.30, by w stolicy Węgier zameldować się o godz. 14.45. Znad Dunaju wyruszą o godz. 15.35, a we Wrocławiu wylądują o godz. 16.50. Nową trasę obsługują maszyny Bombardiery Q400.
Port lotniczy Budapeszt im. Ferenca Liszta jest jednym z największych lotnisk w Europie Środkowej. Odgrywa istotną rolę również jako port przesiadkowy: oferuje połączenia transkontynentalne zwłaszcza do Azji, a także do Ameryki Płn. i Afryki.
– Cieszymy się z decyzji PLL LOT o uruchomieniu połączenia sieciowego do Budapesztu. Nowe połączenie daje osobom podróżującym w celach turystycznych znakomitą alternatywę dla pociągu, autobusu i samochodu – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Z drugiej strony wielu pasażerów będzie miało dodatkową możliwość podróżowania w kierunkach dalekowschodnich. Zyskują kolejny hub, w którym mogą się przesiadać na loty dalekodystansowe np. do Seulu. To ważne tym bardziej, że Wrocław i Dolny Śląsk to strefy dużych inwestycji koreańskich i beneficjentem tego połączenia będą w dużej mierze pracownicy i managerowie firm koreańskich – dodaje.
Na razie samoloty na trasie do stolicy Węgier będą kursowały raz w tygodniu, ale przewoźnik nie wyklucza zwiększenia częstotliwości rejsów. Zależy to przede wszystkim od zainteresowania podróżnych, a przecież Węgry i ich stolica cieszą się dużym powodzeniem wśród polskich turystów. – Jesteśmy przekonani, że to połączenie przyczyni się znacząco do rozwoju i umocnienia kontaktów gospodarczych, turystycznych i społecznych między Węgrami a regionem dolnośląskim. Węgry są zdecydowanym zwolennikiem budowy silnej Europy Środkowej. Jest nieodłącznym elementem tego planu, by między wielkimi miastami regionu regularnie kursowały rejsowe samoloty – mówi dr Sándor Nedeczky, wicekonsul Węgier we Wrocławiu.
Uruchamiając połączenie do Budapesztu, PLL LOT rozwijają ofertę kierunków sieciowych z Wrocławia. Przypomnijmy, że linie obsługują również trasę Wrocław-Warszawa (cztery rejsy dziennie, w sumie 28 rejsów tygodniowo). W wakacje w ramach akcji #LOTnaWakacje polski przewoźnik zaoferował z Wrocławia cieszące się popularnością sezonowe rejsy m.in. do Barcelony, bułgarskiego kurortu Burgas, na greckie wyspy Rodos, Kretę (Chania), Korfu, Kos i Santorini, do Dubrownika i na Majorkę.
– Mimo wyzwań, jakie każdego dnia stawia przed nami pandemia koronawirusa, LOT rozwija swoją ofertę. Dziś proponujemy bezpośrednie loty z Wrocławia do Budapesztu. Otwarcie tego nowego połączenia to nie tylko wyjątkowy dzień dla przewoźnika, lecz przede wszystkim rozszerzenie oferty podróżowania pomiędzy Polską a Węgrami i Koreą Południową – mówi Krzysztof Moczulski, zastępca dyrektora Biura Komunikacji Korporacyjnej i rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT.
LOT stopniowo przywraca do obsługi regularne połączenia europejskie. Od września zwiększy częstotliwość rejsów na regularnych trasach europejskich, oferując kilka lotów tygodniowo do Nicei, a także kilkanaście rejsów m.in. do Frankfurtu, Amsterdamu, Paryża czy Londynu. W sumie LOT obsługuje obecnie ponad 150 połączeń.
Siatka się powiększa
Połączenia z Wrocławia sukcesywnie przywracają także pozostali przewoźnicy obecni w Porcie Lotniczym Wrocław. Dzięki temu podróżni mają do dyspozycji ciekawą i dość rozbudowaną siatkę, obejmującą w sumie już ponad połowę kierunków dostępnych przed rokiem.
Rejsy na lotnisko Amsterdam-Schiphol, jeden z największych portów przesiadkowych w Europie i na świecie, wznowiły linie KLM (obecnie sześć razy w tygodniu, od 28 września już codziennie). Wśród rejsów sieciowych Portu Lotniczego Wrocław są także loty do Frankfurtu obsługiwane przez Lufthansę (dwa razy dziennie).
Linie Ryanair reaktywowały 23 kierunki. Dostępne są rejsy m.in. do najważniejszych metropolii i regionów Wielkiej Brytanii, jak Londyn Stansted, East Midlands, Manchester, Liverpool i Leeds Bradford czy Glasgow, Newcastle, Bristol i Edynburg. Samoloty z Wrocławia latają również do irlandzkich portów: Dublina i Shannon. W ofercie linii Ryanair znalazło się też pięć kierunków hiszpańskich – w tym Alicante, Malaga, Madryt, Palma i Teneryfa, trzy włoskie – Palermo (Sycylia), Cagliari (Sardynia) i Rzym Ciampino, dwa greckie – Ateny i Kreta Chania, a także Malta.
Linie Wizz Air proponują trzy kierunki brytyjskie – są to Londyn Luton, Birmingham oraz Doncaster Sheffield, a także pięć wschodnich – w tym Kijów Żuliany, Lwów, Charków, Odessa i Zaporoże. Przewoźnik oferuje też połączenia do Larnaki (Cypr), Eindhoven, Dortmundu, Reykjaviku, Bari oraz na lotniska Sztokholm-Skavsta i Oslo-Torp. Łącznie, od września 2020, podróżni będą mieli do dyspozycji 41 kierunków regularnych, w tym 4 sieciowe oraz 36 niskokosztowych.
Port przygotowany dla pasażerów
Wrocławskie lotnisko zapewnia płynną obsługę pasażerów i całkowicie bezpieczne warunki w terminalu, który jest odpowiednio przygotowany na przyjmowanie coraz większej liczby podróżnych. W strefie ogólnodostępnej działają prawie wszystkie sklepy i restauracje, takie jak 1 Minute, Baltona, Costa Coffee i The Whitehouse, natomiast w hali odlotów otwarte są Polski Folk i Baltona Duty Free. Otwarty jest również salonik Executive Lounge.
W trosce o komfort pasażerów Port Lotniczy Wrocław przygotował ofertę specjalną dla osób, które chcą dotrzeć na lotnisko samochodem. Przy rezerwacji online, z co najmniej 4-dniowym wyprzedzeniem, miejsce na parkingu D kosztuje 69 złotych na okres od 7 do 8 dni lub 89 złotych na okres od 14 do 15 dni.

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
Polskie Linie Lotnicze LOT wśród najlepszych przewoźników na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.