Komunikaty PR

Żabka Eko Smart – czyste powietrze dla Łodzi

2022-11-16  |  12:05
Biuro prasowe

Żabka Eko Smart już działa w Łodzi – mieście, będącym siedzibą wielkiego przemysłu, w którym od wieków mieszało się wiele narodowości, kultur i zwyczajów. W sklepie zastosowano m.in. najnowszej generacji systemy oczyszczania powietrza (Safe Air) oraz energooszczędne lodówki, w których czynnikiem chłodzącym jest dwutlenek węgla (CO₂), minimalizujący wpływ na środowisko poprzez wielokrotnie mniejszy efekt cieplarniany. Sklep zasilany jest czystą, zieloną energią wytwarzaną m.in. przez zainstalowaną na dachu turbinę wiatrową.

Żabka Eko Smart w Łodzi działa przy ul. Stefana Okrzei 38. To już druga tego typu placówka – pierwszą sieć uruchomiła we wrześniu br. w Poznaniu.

- Żabka Eko Smart to swoiste laboratorium innowacji ekologicznych wzbogaconych o rozwiązania smart optymalizujące pracę franczyzobiorców. Placówki tego typu są wręcz naszpikowane innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi opartymi na sztucznej inteligencji, które współpracują z obsługą sklepu, uwalniając ich czas. W Żabce Eko Smart w Łodzi postawiliśmy na innowacje skupione głównie wokół czystego powietrza – testujemy w niej na przykład najnowszej generacji system oczyszczania powietrza. Nie mogło tu jednak zabraknąć także rozwiązań dotyczących: zielonej energii, drugiego życia i zielonego transportu. Wierzę, że docenią je nie tylko franczyzobiorca i jego pracownicy, których praca stanie się łatwiejsza, ale także nasi klienci, którzy – korzystając z ławki solarnej czy stacji napraw rowerów – będą mieli możliwość włączenia się w pozytywne działania Żabki na rzecz środowiska – mówi Przemysław Kijewski, Dyrektor ds. Operacyjnych Żabka Polska.

Żabki Eko Smart wpisują się w Strategię Odpowiedzialności Grupy Żabka, której jednymi z głównych celów są troska o środowisko naturalne, w tym osiągnięcie neutralności klimatycznej do końca 2025 r. i zredukowanie intensywności emisji w sklepach o 70% do końca 2026 r., oraz podniesienie poziomu satysfakcji franczyzobiorców ze współpracy z siecią.

Czyste powietrze

O jakość powietrza w Żabce Eko Smart w Łodzi dba Safe Air, czyli najnowszej generacji sklepowy system oczyszczania powietrza, który oczyszcza powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń, pochłaniając także najmniejsze cząsteczki, w tym wirusy i bakterie. Zastosowane filtry HEPA H14 zapewniają ponad 99,995% skuteczności filtrowania.

Efekt eliminacji szkodliwych substancji dodatkowo wzmocni ułożona przy budynku antysmogowa kostka, która – w porównaniu z asfaltem – zmniejsza stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o ok. 50%. Efekt jest szczególnie odczuwalny przez małe dzieci, ponieważ najczystsze powietrze unosi się blisko podłoża i sięga do wysokości wózka dziecięcego.

Zielona energia

Energia, z której korzysta Żabka Eko Smart w Łodzi, pochodzi z odnawialnych źródeł – na dachu sklepu zamontowano 24 moduły paneli fotowoltaicznych, których działanie uzupełnia i dodatkowo redukuje ślad węglowy turbina wiatrowa. W dzień i w nocy – na potrzeby sklepu – produkuje ona czystą, zieloną energię. Z zielonej energii mogą bezpośrednio korzystać również klienci – przed sklepem stanęła bowiem ławka solarna, dzięki której można naładować telefon.

W łódzkiej Żabce Eko Smart zastosowano lodówki, w których czynnikiem chłodzącym jest dwutlenek węgla (CO₂). Rozwiązanie to nie tylko pozwala oszczędzać energię, ale także minimalizuje wpływ na środowisko poprzez wielokrotnie mniejszy efekt cieplarniany (w porównaniu do konwencjonalnych czynników chłodniczych). Takie zastosowanie CO₂ jest bezpieczne dla warstwy ozonowej.

Specjalnie na potrzeby sklepu powstał system do zarządzania wieloma urządzeniami, który pomaga chronić środowisko i oszczędzać energię (również zieloną). Pozwala on na zdalne monitorowanie oraz kontrolę funkcji i parametrów, a także rozwiązywanie problemów (np. włączanie/wyłączanie światła, włączanie/wyłączanie urządzenia, blokadę panelu sterowania, kontrolę temperatury pracy urządzenia). Umożliwia też natychmiastowe wykrywanie awarii.

Drugie życie

Zamontowany przy kawomacie blat wykonano z połączonych żywicą fusów i łusek kawowych, będących odpadem powstającym na etapie palenia i parzenia kawy. A izolacja nowoczesnych, zamykanych lodówek powstała z mat z konopi siewnych, które mają bardzo dobre właściwości termiczne. Jest to obiecująca alternatywa dla powszechnie stosowanej pianki poliuretanowej, gdyż konopie – jako materiał pochodzenia naturalnego – są w pełni biodegradowalne.

Przed łódzką Żabką Eko Smart nie mogło zabraknąć EKOmatu, czyli urządzenia do zbiórki butelek i puszek po napojach. Z zebranych w ten sposób zużytych, pustych opakowań powstaną nowe opakowania produktów marek własnych Żabki, np. wody Od Nowa, które mają o 33% mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy.

Paragony z kasy fiskalnej, będące dowodem zakupu, drukowane są na papierze nadającym się do recyklingu – całkowity procent masy nadającej się do recyklingu wynosi 98,2%, co oznacza, że papier ten można wrzucać do kosza z makulaturą.

Zielony transport

Sieć nie zapomina także o rowerzystach. Stojak rowerowy umożliwia bezpieczne pozostawienie przed sklepem roweru, a znajdująca się obok placówki stacja naprawy rowerów pozwoli szybko wyregulować hamulce i przerzutki, napompować koła, a także dokonać awaryjnych napraw.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel Komentarz rynkowy DPD Polska: Nowoczesna logistyka dla e-commerce – jak fulfillment zmienia reguły gry Biuro prasowe
2025-04-28 | 10:30

Komentarz rynkowy DPD Polska: Nowoczesna logistyka dla e-commerce – jak fulfillment zmienia reguły gry

Fulfillment, czyli kompleksowa usługa magazynowa, to jeden z filarów rozwoju nowoczesnego e-commerce. W dobie rosnących oczekiwań konsumentów, konieczności szybkiej dostawy
Handel DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią
2025-04-14 | 06:00

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Nowa, piąta już w Polsce sortownia DPD Polska to strategiczna inwestycja firmy, której celem jest dalsza optymalizacja procesów logistycznych oraz zwiększenie
Handel Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów
2025-04-09 | 10:45

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów

Jeszcze dekadę temu zakupy spożywcze online wydawały się rozwiązaniem dla nielicznych. Zmieniające się nawyki konsumentów i rosnące oczekiwania wobec jakości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety

– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.

Prawo

Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.