Komunikaty PR

Zagrożenia ESG dla sektora MŚP. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gospodarczego

2024-05-14  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karol Tyszka
Polskie Towarzystwo Gospodarcze

ul. Wiejska 16/2
00-490 Warszawa
media|iptg.pl| |media|iptg.pl
730905969
www.iptg.pl

Polskie Towarzystwo Gospodarcze wyraża głębokie zaniepokojenie i sygnalizuje liczne obawy wobec zestawu kryteriów określanych jako ESG oraz płynących z nich konsekwencji ekonomiczno-społecznych dla polskich przedsiębiorców i ogółu obywateli. Polska pod presją instytucji europejskich już teraz narzuciła owe kryteria największym firmom, a wkrótce mają zostać one wprowadzone do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Uważamy, że działanie takie doprowadzi do utraty konkurencyjności rodzimych podmiotów gospodarczych na rynku wewnętrznym i globalnym, licznych bankructw a nawet gwałtownego spowolnienia ekonomicznego przybierającego formę niekontrolowanej recesji, co w efekcie przełoży się na dramatyczny spadek zamożności wszystkich Polaków. 

 

Pozornie ESG groźne nie jest i służyć ma wyższemu dobru, jakim jest tzw. zrównoważony rozwój. Sam termin, a raczej skrót tłumaczy się jako „Environmental, Social, Governance” (Środowisko, Społeczeństwo, Zarządzanie), czyli wspomniany zestaw kryteriów, które inwestorzy, firmy oraz inne zainteresowane strony wykorzystują do oceny wpływu społecznego i środowiskowego oraz sposobu zarządzania przez przedsiębiorstwo. Poszczególne elementy ESG definiowane są na ogół w następujący sposób:

  • Środowisko (Environmental) –  odnosi się do praktyk związanych z ochroną środowiska naturalnego i zrównoważonym wykorzystywaniem zasobów, jak np. zmiany klimatyczne, emisje gazów cieplarnianych, zużycie wody i energii, zarządzanie odpadami itp.
  • Społeczeństwo (Social) – dotyczy relacji przedsiębiorstwa z pracownikami, klientami, społecznościami lokalnymi oraz społeczeństwem jako całością, w tym kwestii zróżnicowania, praktyk zatrudnienia, zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, zaangażowania społecznego itp.
  • Zarządzanie (Governance) – Obejmuje strukturę zarządzania w firmie, jej politykę korporacyjną, procedury audytowe, transparentność, niezależność zarządu, zrównoważone wynagrodzenia, przeciwdziałanie korupcji itp.

 

Pod tymi niewinnymi hasłami kryje się jednak prawdziwa intencja: ubezwłasnowolnienie gospodarek krajów rozwijających się (w tym polskiej) poprzez ograniczenie ich konkurencyjności na rzecz państw rozwiniętych, co prowadzi do daleko idącej pauperyzacji ogółu społeczeństw. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, skupienie się na aspektach środowiskowych, społecznych i zarządczych w ocenie przedsiębiorstw musi prowadzić do zniekształcenia inwestycji oraz karykaturalnego uproszczenia analizy firm. Przedsiębiorstwa są bowiem wówczas oceniane bardziej na podstawie ich pozycji w rankingach ESG niż na podstawie ich zdolności do generowania zysków, innowacji i zaspokajania potrzeb klientów.

 

Po drugie, egzekwowanie surowych standardów ESG znacząco zwiększa obciążenia administracyjne dla firm, szczególnie dla tych mniejszych, które nie mają zasobów ani środków do wdrożenia kompleksowych programów ESG. Po trzecie wreszcie, skupienie się a kwestiach ESG odwraca uwagę od innych ważnych obszarów, takich jak innowacje, efektywność operacyjna czy konkurencyjność na rynku.

 

Wreszcie, wprowadzenie ściślejszych regulacji ESG i rozciągnięcie ich na sektor MŚP ogranicza elastyczność przedsiębiorstw i uniemożliwia im szybką reakcję na zmieniające się warunki rynkowe. A pamiętać trzeba, że ESG nie jest dobrowolne – owe kryteria są wprowadzane i odgórnie implementowane w narodowym systemie prawnym. 

 

Dla Polski, jako członka Unii Europejskiej szczególnie istotne jest prawodawstwo wspólnotowe. Obecnie, jego nacisk jest położony na budowaniu przez firmy zdolności do:

  • mierzenia swojego wpływu (m.in. pomiar emisji gazów cieplarnianych),
  • ochrony zasobów (np. wodnych, lasów), 
  • efektywnego wykorzystania surowców i odpadów (Gospodarka o obiegu zamkniętym), 
  • uwzględnienia czynników ESG w modelu zarządzania szansami i ryzykiem firm (CSRD/CSDDD), 
  • wywierania wpływu na łańcuchy wartości firm poza granicami UE (CBAM/CSDDD), 
  • kwantyfikacji zgodności profilu działań firmy i jego modelu biznesowego z zasadami zrównoważonego rozwoju (Taksonomia UE).

 

Dlatego też, organizacje przedsiębiorców nie uznają ESG za jedyny, ani nawet główny, sposób oceny wydajności przedsiębiorstw, i stanowczo sprzeciwiają się nadmiernemu uprzywilejowaniu tych kryteriów w procesie inwestycyjnym oraz regulacyjnym. W związku z powyższym wzywamy polskich decydentów politycznych do skutecznego przeciwstawienia się włączania ESG do krajowego systemu gospodarczego, a przedsiębiorców do czynnych wystąpień przeciwko tym kryteriom. 

 

Działajmy wspólnie zanim nie będzie za późno!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie Biuro prasowe
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu

W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. Zdaniem europosła PiS w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi brakuje rzetelnej debaty o źródłach finansowania planowanych wydatków i konieczności szukania oszczędności. Obawia się przy tym niekorzystnych zmian w polityce spójności i polityce rolnej.

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.

Prawo

PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego posłowie zgodzili się w trybie pilnym procedować kwestię zmiany dotyczącej redukcji emisji CO2 dla nowych aut osobowych i dostawczych. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 8 maja. Dzięki zmianie podejścia do obowiązku corocznej redukcji dwutlenku węgla producenci samochodów mogą uniknąć grożących im kar, które pewnie przełożyłyby się na wzrost cen dla klienta końcowego oraz na dalsze pogorszenie kondycji branży.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.