Zakłady Grupy Tubądzin coraz bliżej neutralności klimatycznej
Troska o środowisko naturalne jest jednym z priorytetowych celów Grupy Tubądzin. Dlatego wszystkie zakłady przeszły gruntowne modernizacje, a zastosowane technologie pozwalają oszczędzać wodę, prąd i gaz. Z fabrycznego komina wydobywa się jedynie para wodna.
Grupa Tubądzin wybudowała w 2022 r. nową linię produkcyjną w zakładzie w Sieradzu. Co ważne, każdy etap produkcji został zaprojektowany z myślą o ekologii. To kolejna inwestycja pozwalająca na minimalizację wpływu produkcji na środowisko naturalne, które jest dla marki szczególnie ważne.
Już sam wybór surowców dokonywany jest z uwzględnieniem bezpieczeństwa przyrody i człowieka. Do produkcji masy Tubądzin używa wyłącznie naturalnych surowców. W czasie przygotowania suchej mieszanki z komina fabryki wydobywa się wyłącznie para wodna. Dodatkowo gorące powietrze z pieca kierowane jest do suszarni rozpyłowej, co pozwala zmniejszyć zużycie gazu podczas procesu suszenia.
Linia produkcyjna Continua+ zużywa o 75% mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych pras. Grupa Tubądzin w zrównoważony sposób gospodaruje też odpadami powstałymi podczas produkcji, które nie są wyrzucane, ale zgodnie z ideą zero waste, ponownie wykorzystywane. Umożliwiają to nowatorskie rozwiązania techniczne pozwalające na kontrolowane zawracanie odpadu w systemie zamkniętym - bezpośrednio na prasie. Przekłada się to na zmniejszenie zużycia wody, energii i gazu.
Piec EKO, wyposażony w palniki rekuperacyjne, pobiera ciepłe powietrze ze strefy studzenia płytek, zmniejszając zużycie gazu o kolejne 10%.
Działania ekologiczne dotyczą także świadomego korzystania z wody, które umożliwiają nowoczesne oczyszczalnie zbudowane przez Grupę Tubądzin. Stosowane technologie pozwalają odzyskiwać wodę i stale zawracać ją do procesu produkcji, dzięki czemu nie jest ona marnowana.
Procesy polerowania, cięcia i krawędziowania odbywają się w środowisku wodnym. Woda krąży w obiegach zamkniętych, a dzięki własnym oczyszczalniom jest stale oczyszczana i zawracana do procesu. Przy takim rozwiązaniu, w produkcji płytek nie powstają ścieki technologiczne.
Podjęte przez Grupę Tubądzin działania pozwalają na znaczące ograniczenie śladu węglowego, a w efekcie przybliżają firmę do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Unijny cel klimatyczny do 2040 roku komentują organizacje pozarządowe

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.