Komunikaty PR

Zapotrzebowanie wzrasta o 20%

2022-02-17  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Rynek pracownika i zwiększające się potrzeby polskiej gospodarki doprowadziły do sytuacji, w której polscy pracodawcy zaczęli sięgać po rozwiązania na zewnątrz swoich firm, czyli po te, oferowane przez agencje pracy tymczasowej. Jak mówi Mariusz Hoszowski, prezes firmy Smart Work, w 2022 roku popularność tego typu usług będzie jeszcze większa, co związane jest ze znaczącym problemem braku rąk do pracy oraz wzmożonym popytem na pracowników z zagranicy:

- W branży, w której działamy, przywykliśmy uważać sezony zimowe za wyjątkowo spokojne. W tym roku jednak poziom zapotrzebowania na pracowników przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. W okresie świątecznym można było odczuć ogromny problem ze znalezieniem rąk do pracy i skokowy wzrost popytu na pracowników z zagranicy. Ma to związek z wyjazdem pracowników ze wschodu na święta do domu, co w zeszłym roku nie miało miejsca ze względu na pozostanie ich w Polsce przez ograniczenia covidowe. Co więcej, również ilość wydawanych oświadczeń dotyczących zatrudnienia wskazuje na wzrost zapotrzebowania na pracowników tymczasowych o około 15%-20%.

Tak wysoki wzrost popytu związany jest również z tworzeniem nowych miejsc pracy, a także z przechodzeniem pracowników na wcześniejsze emerytury, co stanowi pokłosie rządowych decyzji podjętych kilka lat temu: - Co roku kilkaset tysięcy pracowników przechodzi na emerytury wcześniej niż powinno. To tworzy lukę, której konsekwencje aktualnie odczuwamy – dodaje prezes firmy Smart Work.

Zagrożenie z zewnątrz

Czy tak zwiększone zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych będzie trwało przez cały 2022 rok? Mariusz Hoszowski jest przekonany, że popyt będzie utrzymywał się przynajmniej na takim samym poziomie, jak w obecnym okresie, a podaż jest zależna od działań w innych krajach:

- Na przykład walcząca ze skutkami Brexitu Wielka Brytania swoją ucieczką z Unii otworzyła granice dla Ukrainy, co pozwoliło na absolutnie legalnie szukanie tam pracy. Niestety, to z kolei może bezpośrednio wpłynąć na nasz rynek pracy i postrzeganie go jako mniej atrakcyjnego.Z przekazanych przez szeroką grupę Ukraińców przebywających w Wielkiej Brytanii informacji wynika, że oferta pracy w Polsce nie jest już tak interesująca jak wcześniej.

Kogo zatrudniamy?

Przy pomocy agencji pracy tymczasowej najczęściej zatrudniani są pracownicy związani z przetwórstwem przemysłowym albo z szeroko pojętą produkcją:

- Zgodnie z obowiązującym prawem, praca tymczasowa może trwać 18 miesięcy, jednak statystycznie pracownik ze wschodu pracuje w jednym miejscu od 3 do 3,5 miesiąca. Oczywiście są też osoby, które pracują po kilka lat, a także tacy, którzy zmieniają stanowiska bardzo szybko. W przypadku chęci wydłużenia okresu pracy, istotne są wszelkiego rodzaju warunki i możliwości oferowane przez pracodawcę czy agencję pracy, a także odpowiednie wprowadzenie pracownika oraz współpraca z firmą. Pomagają w tym filmy informacyjne, jak również często dodatkowy sprzęt do testowania zdolności manualnych pracowników. Prawidłowo przeprowadzony proces w znaczącym stopniu wydłuża okres pracy pracownika. – wyjaśnia Mariusz Hoszowski, prezes firmy Smart Work.

A za zatrudnianiem pracownika tymczasowego przemawia wiele aspektów. Jak wyjaśnia prezes Smart Work, w pierwszej kolejności jest to doskonały sposób na wypełnienie luk kadrowych w zakładach pracy zlokalizowanych w miejscach, gdzie liczebność mieszkańców jest niska. Oprócz tego, same okresy rozwiązania umów z wynoszą 7 dni, co znacząco różni się od tych, związanych ze stałymi pracownikami. Dodatkowo, tego typu rozwiązanie doskonale sprawdza się w nieoczekiwanych sytuacjach takich jak – na przykład – pandemia COVID-19, która przewróciła rynek do góry nogami i zmusiła wielu pracodawców zwolnienia swoich stałych pracowników.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GutPR Hanna Gehrke - Gut
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Z ziemniaka zrobili biznes Biuro prasowe
2025-07-15 | 01:00

Z ziemniaka zrobili biznes

Jeszcze kilka lat temu Grzegorz Grodek i Adam Głos zarządzali strukturami w firmach finansowych. Pierwszy był wiceprezesem Tax Care, potem prezesem Faktura.pl, wcześniej związany
Firma Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?
2025-07-10 | 09:00

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Kryptowaluty już od kilku lat przestają być ciekawostką, a zaczynają odgrywać realną rolę w gospodarce. Coraz więcej firm, niezależnie od wielkości, szuka sposobów, by
Firma Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.