Zielonym do góry!
Sadzenie kwiatów i roślin doniczkowych tylko z pozoru wydaje się łatwe. Mogły się o tym przekonać dzieci i młodzież, biorący udział w letnich półkoloniach organizowanych przez Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Wiszni Małej. Cykl zajęć ekologicznych w ramach projektu „Zielony Malin” poprowadził znany ekolog i podróżnik, Dominik Dobrowolski, we współpracy z firmą Develia S.A.
W pierwszych warsztatach wzięło udział 35 dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Nasiona i sadzonki kwiatów ufundowała Develia. Po zajęciach teoretycznych o roli, jaką rośliny pełnią w ekosystemie uczestnicy wysiali nasiona kwiatów oraz posadzili sadzonki lawend w biodegradowalnych doniczkach. Każdy z uczestników będzie teraz hodować kwiaty w swoim domu, a następnie prześle zdjęcie kwitnących roślin do OKSIR. Wśród autorów zdjęć zostaną wylosowane dodatkowe nagrody - oczywiście kolejne nasiona i sadzonki. Następne edukacyjne zajęcia połączone z sadzeniem drzewek razem z dziećmi z Gminy Wisznia Mała planowane są 20 lipca w Strzeszowie (ul. Osiedlowa 13) przy nowej świetlicy.
– Wszystkim wydaje się, że sadzenie i opieka nad roślinami są proste: wystarczy wrzucić do doniczki, przysypać ziemią i raz na jakiś czas podlać. Nic bardziej mylnego. Kwiaty i rośliny doniczkowe to często piękne, złożone organizmy, które wymagają troskliwej opieki. Potrafią jednak naszą cierpliwość znakomicie wynagradzać. Kolonistom z Wiszni Małej cierpliwości nie brakuje – jestem przekonany, że już wkrótce wszyscy będą mogli pochwalić się pięknymi kwiatostanami. Dziękuję firmie Develia S.A, która wspiera nasz cykl działań ekologicznych w gminie finansowo i organizacyjnie. Zielonym do góry! – mówi Dominik Dobrowolski, organizator akcji i znany działacz na rzecz ochrony przyrody.
Dominik Dobrowolski jest twórcą wielu inicjatyw edukacyjnych, jak np.: "Recykling Daje Owoce", "Kultura to Natura", "EkoWalentynki", "Cycling Recycling" czy „Czysta Odra”. W 2021 roku został nagrodzony prestiżowym tytułem „Społecznika Roku” przez tygodnik „Newsweek”.
– Akcje prowadzone przez pana Dominika są częścią inicjatywy „Zielony Malin”, którą zainicjowaliśmy w gminie Wisznia Mała w związku z planami budowy parku magazynowego we współpracy z firmą Hillwood. W ramach tego projektu pokazujemy między innymi, że o środowisko naturalne możemy dbać codziennie, bez specjalnych nakładów i większych wyrzeczeń. Kolejne działania w ramach tej inicjatywy ogłosimy już wkrótce – zapowiada Krzysztof Ksit, dyrektor projektu Malin w Develia S.A.
Develia S.A. jest jednym z największych deweloperów w Polsce. Firma rozumie wagę i znaczenie budownictwa zrównoważonego, w realizowanych inwestycjach kładzie duży nacisk na proekologiczne rozwiązania. Spółka wdraża ideę ochrony i poszanowania środowiska, m.in. poprzez tworzenie ogrodów deszczowych, tężni solankowych oraz przystępuje do inicjatyw przyczyniających się do wzrostu różnorodności biologicznej.
Informacje, zdjęcia, filmy o działaniach w ramach projektu "Zielony Malin" dostępne są na stronie: https://www.facebook.com/ZielonyMalin/

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.