Złoty najsilniejszy od rozpoczęcia kryzysu – dolar w odwrocie
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Ostatni tydzień kwietnia upływa pod znakiem znaczącego osłabienia dolara amerykańskiego. Odnotowany poziom 4,15 PLN za USD to wynik najniższy od rozpoczęcia kryzysu geopolitycznego w lutym ubiegłego roku. Złoty umacnia się również wobec Euro – 4,59 PLN za EUR oraz Franka Szwajcarskiego – 4,65 PLN za CHF. Czy ten pozytywny trend dla złotego utrzyma się również w maju? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy walutowe dla Polski.
Notowania krajowej waluty są zależne w dużej mierze od koniunktury europejskiej oraz zachowania indeksu Euro-Dolar. Obecny miesiąc upłynął pod znakiem dość dynamicznego osłabiania się amerykańskiej waluty. Za przyczynę tego stanu rzeczy eksperci wskazują problemy w amerykańskim sektorze bankowym, które mogą być przyczyną modyfikacji kierunku polityki monetarnej przez amerykański bank centralny (FED). Równolegle ekonomiści pozostają w stanie obaw o ryzyko recesyjne. To zaś rośnie, na co wskazuje również dynamiczny spadek wyceny ropy w kontraktach giełdowych. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo spadku kursu dolara amerykańskiego poniżej poziomu 4,10 PLN za USD w maju 2023 roku wynosi 44 proc.
Weekend majowy za granicą? To dobry moment
Umocnienie złotego pozwala z optymizmem spoglądać w kierunku majówkowego wyjazdu poza granice kraju. Spadający kurs euro w połączeniu z niższą dynamiką inflacji za zachodnią granicą może spowodować miłe zaskoczenie po przekroczeniu granicy. Choć ceny u sąsiadów ze strefy euro historycznie były znacznie wyższe niż w Polsce, to ta różnica z biegiem lat zaczyna topnieć. Obecne notowania euro podobnie do notowań dolara utrzymują się na poziomie najniższym od rozpoczęcia ubiegłorocznego kryzysu. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na spadek kursu euro poniżej poziomu 4,55 PLN za EUR w maju 2023 roku wynoszą 38 proc.
Korekta kursu helweckiej waluty dobrym prognostykiem dla oszczędzających
Notowania franka szwajcarskiego również uległy spadkowi względem złotego. Choć jest on mniej odczuwalny, to stanowi oderwanie kursu od długoterminowego, dotychczas nieprzerwanego trendu wzrostowego. Zanotowany poziom 4,65PLN za CHF stanowi pozytywny prognostyk i może być początkiem ruchu w kierunku cen sprzed rozpoczęcia kryzysu geopolitycznego. Eksperci pozostają jednak umiarkowanie optymistyczni, wskazując na silne i niezachwiane fundamenty franka, który nie jest obecnie obciążony kwestiami polityki monetarnej. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo spadku kursu franka szwajcarskiego poniżej poziomu 4,60 PLN za CHF w maju 2023 roku wynosi 22 proc.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.