Złożono wniosek patentowy dotyczący wynalazku przetwarzania instalacji PV
PR Inspiration
Plac Wolnica 13/14
31-060 Kraków
marta.grzyb|prinspiration.pl| |marta.grzyb|prinspiration.pl
730 190 230
prinspiration.pl/
Pierwszy w Polsce wniosek patentowy dotyczący wynalazku przetwarzania instalacji PV w celu osiągnięcia bezodpadowej technologii recyklingu paneli fotowoltaicznych został złożony w Urzędzie Patentowym RP. Spółka technologiczno - badawcza 2loop Tech S.A. zapowiada złożenie kolejnych wniosków dotyczących recyklingu komponentów instalacji energetycznych, wykorzystywanych w OZE.
Wniosek do Urzędu Patentowego RP dotyczy wynalazku jakim jest sposób recyklingu krzemowych paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych lub polikrystalicznych, zbudowanych warstwowo z płyty szklanej, folii typu EVA lub Tedlar oraz warstwy krzemowej.
Nasz wniosek dotyczy sposobu ogrzewania panelu poniżej temperatury mięknięcia szkła oraz powyżej temperatury rozkładu folii typu EVA lub typu Tedlar. Pozwoli to na późniejszą separację mieszaniny szkła, krzemu oraz cennych metali znanymi metodami separacji, co jest kluczowe dla całego procesu recyklingu – tłumaczy Marcin Karbowniczek, Prezes Zarządu 2loop Tech S.A. Opracowana technologia będzie umożliwiać praktycznie bezodpadowe zagospodarowanie zużytych paneli PV i co ważne, przy odpowiednim zastosowaniu, jest neutralna środowiskowo – dodaje Karbowniczek.
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) do 2050 roku około 11% światowych dostaw energii elektrycznej będzie wytwarzanych przy użyciu energii słonecznej. Szacuje się, że w 2050 r. na całym świecie będzie od 60 do 78 mln ton odpadów z paneli słonecznych.
Dzięki zespołowi naukowców prace nad doskonaleniem naszej innowacyjnej metody recyklingu paneli PV są bardzo zaawansowane i sukcesywnie chcemy zabezpieczać patentowo wypracowany przez nas know-how – mówi Marcin Karbowniczek. Biorąc pod uwagę zainteresowanie rynku oraz perspektywę rozwoju branży dążymy, aby nasza firma była europejskim liderem zagospodarowania zużytych paneli PV. Dotyczy to zarówno opracowywanych technologii, z których będzie można korzystać na zasadzie licencji, jak również samego procesu recyklingu – dodaje Karbowniczek.
Polska zaczyna wyrastać na europejskie centrum opracowywania technologii bezodpadowego recyklingu instalacji PV. Oprócz badań własnych, 2loop Tech prowadzi również badania w konsorcjum z Akademią Górniczo – Hutniczą w Krakowie, a docelowo
w ramach konsorcjum przewidywana jest również współpraca z VSB Technical University w Ostrawie.
Więcej informacji udziela:
Marcin Karbowniczek
Prezes Zarządu 2loop Tech
tel.: 513 628 888
e-mail: marcin.karbowniczek@2loop.tech
www: 2loop.tech
O firmie 2loop Tech S.A.
2loop Tech S.A. to spółka technologiczno-badawcza, zajmująca się opracowaniem, rozwojem i wdrożeniem innowacyjnych systemów recyklingu urządzeń wykorzystywanych w sektorze odnawialnych źródeł energii. Dzięki badaniom własnym oraz zawiązanemu konsorcjum badawczo-wdrożeniowemu z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, spółka wprowadza na globalny rynek innowacyjne, ekologiczne i efektywne kosztowo rozwiązania w obszarze recyklingu paneli fotowoltaicznych. 2loop Tech to międzynarodowy zespół renomowanych naukowców, dzięki którym opracowana technologia stanie się jednym z najbardziej innowacyjnych i wydajnych sposobów odzyskiwania surowców oraz redukcji odpadów z urządzeń wykorzystywanych w energetyce. Spółka zamierza w 2021 roku przeprowadzić Pre-IPO, a docelowo zadebiutować na New Connect w 2022 roku.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.