Komunikaty PR

Zmiany w Polskim Ładzie dla samotnych rodziców

2022-06-22  |  17:00

 

Wchodząca w życie z dniem 1 lipca nowelizacja Polskiego Ładu zmienia sposoby rozliczania PIT przez samotnych rodziców. Początkowo zapowiadano powrót do stanu prawnego z 2021 roku, co jednak później nie znalazło odzwierciedlenia w projekcie ustawy. Dzięki poprawkom Senatu oraz ich przyjęciu przez Sejm, osoby samotnie wychowujące dzieci znowu mogą rozliczać się na preferencyjnych warunkach.

Od blisko 30 lat istniała możliwość wspólnego rozliczenia się z dzieckiem przez osobę samotnie je wychowującą. Osoba ta w rocznym zeznaniu podatkowym mogła określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów podlegających opodatkowaniu. Polski Ład zmienił te zasady. Od 1 stycznia tego roku podniesiono kwotę wolną do 30 tys. złotych, a drugi próg podatkowy do 120 tys. złotych, likwidując przy tym powyższą preferencję. W zamian dodano ulgę w postaci odliczenia od podatku kwoty w wysokości 1500 zł. Po licznych protestach rząd zadeklarował powrót do dotychczasowych zasad.

Widmo większych podatków

Niestety projekt nowelizacji ustawy odbiegał od zasad rozliczeń z 2021 roku. - Według nowych przepisów, dochody samotnych rodziców miały być najpierw dzielone przez 1,5, a nie jak wcześniej przez 2. Od nich miała zostać wyliczona wartość podatku według nowych zasad ogólnych, a na koniec pomnożona przez 1,5 – informuje Szymon Kwasigroch z Systim.pl. To wszystko sprawiało, że podatki dla samotnie wychowujących miały być wyższe niż wcześniej zapowiadano.

Wcześniejsze przepisy miały co prawda obowiązywać, ale wyłącznie w sytuacji gdy przynajmniej jedno z dzieci ma orzeczoną niepełnosprawność na podstawie odrębnych przepisów – dodaje ekspert z Systim.pl.

Specjaliści zwracali uwagę na fakt, że projekt nie był poddany konsultacjom społecznym, a zmiana była zdecydowanie mniej korzystna dla osób samotnie wychowujących dzieci. Jak twierdzi Kwasigroch, jego treść budziła wiele zarzutów i emocji ze strony obywateli.

Pomógł Senat

Projekt ustawy trafił do Senatu. Ten z kolei przyjął poprawki do noweli o PIT, która od 1 lipca ma zreformować Polski Ład. Jedna z nich zakłada przywrócenie prawa do wspólnego rozliczenia się samotnego rodzica z dzieckiem na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 roku. Sejm przyjął większość ze zgłoszonych poprawek. Dzięki tej zmianie z preferencyjnego rozliczenia skorzystają wszyscy rodzice samotnie wychowujący dzieci, a nie tylko ci, których dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Biuro prasowe
2025-06-24 | 18:00

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się uroczysta inauguracja wystawy i premiera raportu podsumowującego ogólnopolski projekt Związku Przedsiębiorców
Problemy społeczne Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
2025-04-24 | 14:00

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane
Problemy społeczne 878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
2025-03-12 | 06:00

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Branża browarnicza jest ważnym sektorem gospodarki światowej, który wygenerował 0,8% światowego PKB w 2023 r., czyli 878 miliardów dolarów. To więcej niż wg Banku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.

Prawo

Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.