Komunikaty PR

Zrób sobie prezent pod choinkę i odzyskaj pieniądze od ubezpieczyciela

2021-01-11  |  01:00
  • Świąteczna machina promocyjna towarzystw ubezpieczeniowych zachęca do kupna polis. Kancelarie prawne radzą odwrotnie - zamiast wydawać, odzyskaj pieniądze z umowy ubezpieczenia na życie w Ubezpieczeniowym Funduszu Kapitałowym (UFK).
  • Rośnie przychylny klimat społeczny dla takich działań, wsparcia posiadaczom „uefek” udzielają Komisja Nadzoru Finansowego, Rzecznik Finansowy, a argumenty konsumentów są ze zrozumieniem oceniane przez sądy.
  • Jeśli umowa z ubezpieczycielem zostanie uznana za nieważną, może to oznaczać zwrot wszystkich wpłaconych składek, nawet w ciągu kilku tygodni.

 

 

Walka o tzw. uefki, czyli produkty łączące ubezpieczenie na życie z funduszem inwestycyjnym trwa od kilku lat. W 2020 r. proces ten - ze względu na pandemię i poszukiwanie dodatkowych środków na życie - przyspieszył. Coraz więcej klientów banków i towarzystw ubezpieczeniowych decyduje się odzyskać swoje pieniądze i wygrywa w sądach sprawy dotyczące produktów o niejasnych i niekorzystnych zasadach.

 

- Po wyrokach wydawanych przez sądy wyraźnie widać orzecznictwo uwzględniające roszczenia konsumentów. Organy sprawiedliwości nie mają już wątpliwości co do tego, że tzw. uefki są w rzeczywistości umowami inwestycyjnymi. Tylko pozornie chronią ich właścicieli jako ubezpieczenia na życie, a jest to podstawowy wymóg, jaki powinna spełniać taka umowa - mówi Piotr Maciągowski - Prezes Zarządu E-Kancelaria Grupa Prawno – Finansowa sp. z o.o.

 

Równie istotna kwestia w sprawach UFK, czyli pobieranie wysokich opłat administracyjnych w przypadku przedterminowego rozwiązania umowy, też nie rodzi już w sądach wątpliwości. Najczęściej orzecznictwo jasno stwierdza, że ich pobieranie jest niedozwolone. Dlatego dobrym pomysłem jest „skorzystanie z okazji” i postaranie się o zwrot zgromadzonych pieniędzy. Ci, którzy zabiorą się za to jeszcze w tym roku lub w styczniu na zwrot wpłaconych wcześniej składek mają szansę w pierwszym kwartale przyszłego roku.

 

 

Największe instytucje murem za konsumentami

 

Przychylny klimat dla ochrony konsumentów jest w Komisji Nadzoru Finansowego. KNF od lat stara się zrobić porządek w UFK i polisolokatach. W 2019 r. instytucja zapowiedziała ich wycofanie z ofert towarzystw ubezpieczeniowych już w 2020 r. Do tego nie doszło, ale w planach KNF na najbliższe lata jest zintensyfikowanie działań, które ostatecznie do tego doprowadzą.

 

Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, w swoim oświadczeniu do mediów pisze o opracowywanej na najbliższe lata strategii działań KNF: Finalizujemy prace nad interwencją produktową dotyczącą ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (UFK). Wyjaśnia, że jednym z priorytetów strategii jest przeciwdziałanie nadużyciom instytucji finansowych. Wykorzystywanymi do tego narzędziami mają być interwencje produktowe. Będą one regulować oferowanie i dystrybucję produktów i usług finansowych, takich jak ubezpieczenia na życie z funduszami kapitałowymi. Interwencje mają zmniejszyć ryzyko finansowe klientów tych instytucji, dzięki usunięciu z rynku ubezpieczeniowego wątpliwych - w ocenie KNF - produktów.

 

Duże znaczenie w tworzeniu aktualnego podejścia sądów do spraw UFK ma stanowisko Sądu Najwyższego. Postanowienie z dnia 21 maja 2020 roku (I CSK 772/19) wskazuje wprost, że umowy UFK muszą gwarantować typowe ubezpieczenie na życie. W innym wypadku można uznać je za nieważne. W rzeczywistości wiele takich umów gwarantuje ubezpieczenie na życie jedynie z pozoru i w sądzie można to udowodnić.

 

Na straży konsumentów stoi także Rzecznik Finansowy, do którego co roku wpływa około 11 tys. skarg na towarzystwa ubezpieczeniowe, w tym na produkty UFK.

 

 

Nie tylko sądy – skuteczne mediacje przeprowadzane przez kancelarie prawne są realną alternatywą

 

- Tak dobrych prognoz na wygranie sprawy - a mówimy tu o odzyskaniu nawet 100 proc. wpłaconych składek - nie było jeszcze nigdy. Dodatkowo, każdego, kto zawarł umowę ubezpieczeniowo-inwestycyjną przed 9 lipca 2018 roku dotyczy 10 lat przedawnienia, a po tej dacie już tylko 6 lat, więc warto skorzystać z tego okresu. Nie trzeba też iść od razu do sądu, można skorzystać z metod polubownego rozwiązywania sporu – np. mediacji - mówi Piotr Maciągowski - z E-Kancelaria.

 

Proces mediacji odbywa się przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego i jego celem jest zawarcie ugody satysfakcjonującej obie strony. Jeśli konsument zgodzi się na warunki proponowane przez instytucję finansową, jest to rozstrzygnięcie ostateczne, dlatego na tym etapie szczególnie ważne jest wsparcie prawników. Dopiero w razie braku akceptacji tych warunków, do uzyskania roszczeń pozostaje droga sądowa.

 

- Nasze doświadczenie kancelarii prawnej przy wsparciu takich instytucji jak KNF czy Rzecznika Finansowego pokazuje, że większość spraw, które nie powiodły się w postępowaniu mediacyjnym, znajduje pozytywny dla konsumenta finał w sądzie - dodaje Piotr Maciągowski z E-Kancelaria.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,
Firma Obowiązkowa deratyzacja
2025-03-06 | 10:30

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Szkodniki mogą pojawić się wszędzie – od pięciogwiazdkowych hoteli i eleganckich restauracji po domy jednorodzinne i miejskie parki. Wielu ludzi bagatelizuje problem gryzoni,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.