Zrównoważony rozwój w produkcji towarów luksusowych – czy jest możliwy?
Odpowiedzialność biznesu wobec najbliższego otoczenia i środowiska naturalnego to nie „jednorazowa akcja marketingowa”. To działania przypominające raczej serię drobnych kroków, które dopiero w ujęciu całościowych „robią różnicę”. Jak produkcja dóbr luksusowych może ograniczać swój negatywny wpływ na środowisko i angażować się w większą troskę o swoje otoczenie? Czy zrównoważony rozwój jest obecnie standardem funkcjonowania, czy sztucznie nadmuchanym mitem, mającym niewiele wspólnego z rzeczywistością? Sprawdziliśmy.
Czym jest zrównoważony rozwój w produkcji dóbr luksusowych?
Coraz więcej firm oferujących dobra luksusowe deklaruje podejmowanie działań w ramach zrównoważonego rozwoju, czyli szacunku gospodarczego, społecznego i środowiskowego. Na przestrzeni ostatnich 10 lat, światowi liderzy zaczęli intensywnie zmieniać swoje portfolio oraz stosowane technologie produkcji tak, by jeszcze intensywniej podnosić jakość oferowanych produktów i doświadczeń zakupowych.
- W Diora Acoustics wychodzimy z założenia, że marki luksusowe powinny dążyć do tego, by doświadczenia użytkowników ich produktów były autentycznie wyjątkowe i trwałe. Wymaga to oczywiście innowacyjnego podejścia do biznesu, kreatywności i wielkiej wyobraźni. Świat dźwięków to niezwykle delikatna materia. Każdy z nas posiada inną wrażliwość dźwiękową, poczucie estetyki oraz własne predyspozycje odbioru muzyki. Naszym celem jest dążenie do perfekcji w każdym detalu, z poszanowaniem tradycyjnego rzemiosła – zauważa Paweł Nowakowski, Dyrektor Produkcji marki Diora Acoustics.
Zrównoważony rozwój można realizować w ramach pięciu obszarów, który stanowią ludzie, planeta, dobrobyt, pokój i partnerstwo. Wszystkie obszary można sprowadzić do wspólnego mianownika, którym jest budowa lepszego świata dla kolejnych pokoleń. Realizacja tego celu jest jednak niemożliwa bez współpracy sektora prywatnego, społeczeństwa oraz podmiotów stanowiących prawo.
Jak rodzime marki realizują ideę zrównoważonego rozwoju?
Najwięcej oczekuje się zwykle od najlepszych – marek, które oferują produkty premium. Przykładem może być stosunkowo nowa polska marka Diora Acoustics, wyrosła na gruncie znanej i cenionej Diora Świdnica, wieloletniego dostawcy zestawów oraz obudów głośnikowych najlepszych producentów na świecie. Celem Diora Acoustics jest tworzenie sprzętu Hi-End, który nie tylko spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających melomanów, ale także wprowadzi na rynek zupełnie nowe standardy jakości dźwięku.
Wprowadzając na rynek kolejne linie produktów, Diora Acoustics podchodzi do projektowania i produkcji w sposób przemyślany, nowatorski i odpowiedzialny. Stosowanie konkretnych materiałów, które nie przekraczają określonych norm ekologicznych oraz korzystanie z potencjału najnowocześniejszych technologii, szanujących dostępne zasoby wody i jakość powietrza, to tylko przykłady działań, które znacząco wpływają na efektywność produkcji i realizację celów biznesowych firmy. Dbałość o każdy detal i precyzja działania skutkują najwyższą jakością, tak docenianą przez klientów na całym świecie.
- Nasze zestawy głośnikowe to coś więcej niż tylko masowo produkowane urządzenia do odsłuchu. To portal pozwalający przenosić się w zupełnie inny wymiar doświadczania dźwięków - podkreśla Paweł Nowakowski z Diora Acoustics. - Każdy produkt, który wychodzi spod naszych rąk, jest wynikiem zaawansowanych badań i testów, których celem jest dostarczanie użytkownikom naprawdę niezapomnianych doznań muzycznych w najczystszej i najbardziej autentycznej formie.
W Diora Acoustic większość pracy na liniach produkcyjnych prowadzona jest ręcznie lub półautomatycznie. Wszystkie prace koncepcyjne oraz komponenty, z których powstaje sprzęt, wytwarzane są wyłącznie na terenie Europy. Takie podejście do produkcji to ukłon w stronę zrównoważonego rozwoju, gwarancja najwyższej jakości, ale również oryginalności i unikatowości każdego oferowanego produktu.
Zrównoważony rozwój – standard czy mit?
Zrównoważony rozwój można realizować m.in. poprzez ograniczenie zużywania zasobów odnawialnych i nieodnawialnych oraz eliminowanie surowców niebezpiecznych lub toksycznych dla środowiska. Ale nie tylko. Jednym z filarów zrównoważonego rozwoju jest społeczeństwo i dążenie do zapewnienia ludziom poczucia dobrobytu i bezpieczeństwa poprzez zapewnienie właściwych warunków pracy i sprawiedliwego wynagrodzenia.
Coraz więcej klientów marek luksusowych zwraca uwagę na realizację wspomnianych celów, zmuszając ulubionych producentów do podejmowania często rewolucyjnych zmian. Klienci są w stanie płacić więcej, zyskując pewność, że firmy z których usług lub dóbr korzystają, działają w sposób etyczny i odpowiedzialny. Kupując bowiem określony przedmiot, reprezentują poprzez swój wybór konkretny styl życia i status społeczny, z którym świadomie się utożsamiają.

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.