Mówi: | Sławomir S. Sikora, prezes zarządu Citi Handlowy prof. Andrzej Rottermund, przewodniczący Kapituły Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora ks. bp. Waldemar Pytel, biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego |
9 na 10 Polaków docenia wagę dziedzictwa kulturowego. Doceniają je także banki
Blisko 90 proc. Polaków uważa, że dziedzictwo kulturowe pełni ważną rolę społeczną, a ponad połowa twierdzi, że ma pozytywny wpływ na rozwój poszczególnych regionów. I to właśnie za wybitne osiągnięcia w zakresie ochrony pamięci i dziedzictwa kulturowego Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy przyznaje Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora. W tym roku odebrał ją ks. biskup Waldemar Pytel za 30-letnie prace konserwatorskie w kwartale luterańskim i Kościele Pokoju w Świdnicy. Dzięki jego niezwykłej determinacji Świdnica jest dzisiaj autentycznym miejscem dialogu między kulturami a narodami. Inwestycja jest tym bardziej istotna, że obiekt jest częścią Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
– Wartości przenoszone w ramach dziedzictwa kulturowego są istotne dla współczesnego społeczeństwa, a w szczególności dla ludzi młodych. Dlatego angażujemy się w działalność społeczną – wyjaśnia rozmowie z agencją Newseria Biznes Sławomir Sikora, prezes banku Citi Handlowy w Warszawie, który jest Fundatorem Nagrody im prof. Gieysztora. – Liczą się wartości, jakie reprezentują nasi laureaci. To przede wszystkim działalność, która łączy, która sprzyja dialogowi, budowaniu zaufania, zarówno wśród współczesnych, jak i następnych pokoleń.
Jak podkreśla, z tego powodu ważne jest docenianie tych, którzy dbają o dziedzictwo i przywracają świetność m.in. zabytkom. Taki cel przyświeca też Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. W tym roku Fundacja już po raz 20. wręczyła nagrodę za wybitne osiągnięcia w ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego. Tym razem doceniła ponadtrzydziestoletni wysiłek na rzecz ocalenia, rewitalizacji i przywrócenia świetności kwartałowi luterańskiemu wraz z Kościołem Pokoju w Świdnicy, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
– Rewitalizacja miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury z pewnością jest ogromnym wyzwaniem. Dla mnie osobiście jest to wyzwanie całego życia – mówi agencji Newseria Biznes ks. bp. Waldemar Pytel, biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, laureat XX edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.
Kościół Pokoju został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2001 roku jako świadectwo wiary, wspólnoty religijnej oraz rozwiązań architektonicznych. To największa drewniana barokowa świątynia w Europie, jeden z siedmiu nowych cudów Polski według National Geographic. Kościół w Świdnicy to, obok obiektu w Jaworznie, największy w Europie obiekt sakralny zbudowany w konstrukcji szkieletowo-reglowej. Wzniesiony w połowie XVII wieku, po zakończeniu wojny trzydziestoletniej, miał upamiętnić zakończenie wyniszczającej wojny i koniec konfliktu religijnego. Do budowy użyto tylko nietrwałych materiałów: drewna, piasku, słomy i gliny, stąd renowacja trwała lata.
– Wyzwania były olbrzymie, ponieważ trzeba było ustalić priorytety. Wszystko właściwie wymagało natychmiastowego ratowania. Rozpoczęliśmy od Kościoła Pokoju, od tego, w jakim stanie zachowany był ten kościół, czy konstrukcja wytrzyma 5 czy 10 lat, a może jeszcze 50 – mówi ks. Bp. Waldemar Pytel.
Kościół Pokoju, mimo że powstał w wyniku XVII-wiecznych konfliktów religijnyc, toh stał się symbolem pojednania i dialogu. To tutaj miała miejsce modlitwa o pokój i pojednanie dla Polski i Europy, w 1989 roku wzięli w niej udział premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl. W 2014 kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Polski Ewa Kopacz wzięły udział w ekumenicznej modlitwie o pokój. W 2011 roku gościła tutaj szwedzka para królewska Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, a we wrześniu 2016 przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu oraz buddyzmu wraz z Dalajlamą XIV wspólnie podpisali Apel o Pokój.
Z przeprowadzonego kilka lat temu badania „Dziedzictwo kulturowe w oczach Polaków" wynika, że niemal 90 proc. osób uważa, że dziedzictwo kulturowe pełni ważną rolę społeczną, a ponad połowa jest przekonana, że zabytki mają pozytywny wpływ na rozwój społeczno-ekonomiczny poszczególnych regionów. Dlatego ponad 80 proc. przyznaje, że warto angażować publiczne środki w ochronę zabytków.
– W ciągu 20 lat od momentu, kiedy ustanowiona została Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora, mieliśmy kilka wielkich sukcesów. Przede wszystkim na Listę Światowego Dziedzictwa wpisano nowe obiekty w Polsce, np. drewniane kościoły i cerkwie. Polska stała się stałym członkiem Komitetu Dziedzictwa, a przez dwa lata prof. Jacek Purchla był przewodniczącym Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bardzo dużo obiektów zostało też zakonserwowanych – ocenia prof. Andrzej Rottermund, przewodniczący Kapituły Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.
Czytaj także
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
- 2024-11-06: Martyna Wojciechowska: Cudownie mieć 50 lat, wiedzieć, czego się chce i czego się na pewno nie chce. To dla mnie bardzo dobry czas
- 2024-11-05: Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
- 2024-10-21: Polsko-francuski zespół naukowców nagrodzony za opracowanie fluorescencyjnych barwników. W przyszłości mogą m.in. pomóc w leczeniu raka
- 2024-10-09: Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała lata pracy nad sztuczną inteligencją. Nagroda Nobla trafiła do twórców sztucznych sieci neuronowych
- 2024-10-10: Niewystarczające finansowanie polskiej nauki. Badacze rezygnują albo wyjeżdżają za granicę
- 2024-09-27: Zmiany klimatu zagrażają produkcji kawy. Susze pogłębiają trudną sytuację rolników
- 2024-10-11: Zmiany w modelu edukacji konieczne już od przedszkola. Kilkuletnie dzieci mogą przyswajać kompetencje przyszłości
- 2024-09-10: Rośnie ryzyko wzrostu skali bezdomności wśród uchodźców z Ukrainy. W najtrudniejszej sytuacji są osoby z niepełnosprawnościami czy Romowie
- 2024-09-24: Aleksandra Adamska: Mój kalendarz zapełniony jest po brzegi. Mam taką ilość zobowiązań zawodowych, że nie jestem już w stanie zrobić nic dodatkowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
Instytut Europy Środkowej podaje, że w ciągu niespełna trzech lat areał zasiewów w Ukrainie zmniejszył się o ponad 21 proc., z 28,6 mln ha w 2021 roku do 22,5 mln ha w 2024 roku. Jednocześnie sektor rolny stał się kluczowym źródłem dochodów budżetu państwa. Chociaż wartość eksportu spadła, to jego udział w dochodach ze sprzedaży zagranicznej wzrósł z 41 do 61 proc. – Rozwój rolnictwa jest kluczowy dla przetrwania Ukrainy – podkreśla dr n. ekon. Oksana Kiforenko z IERiGŻ-PIB.
Transport
Czas na nowe podejście do lotnisk regionalnych. Również do ich finansowania
Czas pandemii COVID-19 był okresem próby dla lotnisk regionalnych, ale też pokazał konieczność unowocześnienia podejścia biznesowego w strukturze właścicielskiej i modelu zarządzania – wskazuje ubiegłoroczna rządowa strategia rozwoju lotnictwa. Jak podkreśla Karol Halicki z Podlaskiej Izby Lotniczej, to może być dobry moment na rozpoczęcie debaty o częściowej prywatyzacji tych lotnisk. Analiza nowych modeli powinna uwzględniać nie tylko kwestie ekonomiczne, ale również wpływ lotnisk na rozwój regionów czy bezpieczeństwo kraju.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.