Mówi: | Adam Kuriański |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Aero2, CenterNet, Mobyland |
A.Kuriański: rozwój sieci przy współpracy z Polkomtelem
Aero2, Mobyland i CenterNet przyspieszają rozbudowę sieci. Trzy spółki oferujące dostęp do szerokopasmowego internetu Cyfrowego Polsatu współpracują w tym celu z Polkomtelem, kupionym przez Zygmunta Solorza-Żaka w ubiegłym roku. Korzystanie z istniejącej infrastruktury operatora pozwala szybko zwiększać zasięg jednocześnie oszczędzając czas i pieniądze.
Największym problemem przy budowie nowych stacji bazowych jest uzyskanie wszelkich pozwoleń budowlanych, które znacząco wydłużają proces inwestycji. Dlatego prezes spółek Aero2, Mobyland i CenterNet chce wykorzystywać już istniejącą infrastrukturę.
Spółki posiadają ponad 1 tys. masztów dla usługi HSPA+, w tym ponad 600 masztów dla usług LTE. Ich liczba regularnie rośnie, a w ostatnim czasie wzrost ten nabrał tempa dzięki ścisłej współpracy z Polkomtelem.
- Chcielibyśmy skorzystać tak, jak robi to wielu innych operatorów, z możliwości wejścia na istniejące już site-y. Chcielibyśmy zastosować implementacje naszych site-ów, oczywiście wszystko zgodnie z przepisami i prawem, ale to znacząco powinno przyspieszyć nasz proces inwestycyjny, czyli rollout sieci - mówi Adam Kuriański, prezes Aero2.
Dzięki współpracy z Polkomtelem na jednym maszcie dostępne będą trzy technologie: LTE, HSPA+ oraz GSM.
- Polkomtel posiada maszty w całej Polsce, więc wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe i potrzebne z punktu widzenia rozwoju naszej sieci, chcielibyśmy z nich skorzystać - dodaje Kuriański.
I zapewnia, że dzięki takiej kooperacji współpracy z innymi podmiotami spółki mają szansę zanotować dynamiczny rozwój.
- Jeśli chodzi o konkretne liczby, na pewno chcemy spełnić wymagania rezerwacyjne. Wymagania rezerwacyjne, to jest ok. 80 proc. populacji, jeżeli chodzi o HSPA na koniec 2012 roku. To będzie spełnione. Oczywiście, rezerwacja jest skomplikowana, jeszcze pewnego rodzaju gminy są wprowadzone, ale zamierzamy to spełnić - zapewnia prezes Aero2, CenterNetu i Mobyland.
Usługi szerokopasmowego internetu Cyfrowego Polsatu w technologii HSPA+ docierają do ponad 24 tys. miejscowości, a usługi ultraszybkiego internetu LTE są dostępne w blisko 1,6 tys. miejscowościach. Przekłada się to łącznie na ponad 70 proc. populacji Polski.
Czytaj także
- 2025-01-14: Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-10-02: Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych
- 2024-07-30: Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja
- 2024-08-07: Kilka milionów gospodarstw domowych czeka na sieć światłowodową. Szczególnie w mniejszych miejscowościach
- 2024-06-27: Rośnie skala wykorzystywania seksualnego dzieci przez internet. Ofiarami padają nawet kilkulatkowie
- 2024-07-23: Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji
- 2024-06-18: Chińskie regulacje ograniczyły czas dzieci przed ekranami i nad pracami domowymi. W pozycji siedzącej spędzają one dziennie 46 minut krócej
- 2024-05-15: Polskie aglomeracje stają się coraz bardziej cyfrowe. Skokowo wzrasta zużycie danych w sieci
- 2024-05-16: Szybki rozwój 5G w Orange Polska. Do końca roku operator uruchomi 3 tys. stacji dających dostęp do nowej technologii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.