Mówi: | Bogdan Zdrojewski |
Funkcja: | Minister |
Firma: | Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego |
B. Zdrojewski: ograniczyliśmy przede wszystkim te inwestycje, które groziły gigantycznymi kosztami
Zaciskanie pasa nie ominie Ministerstwa Kultury. Resort doskonale wie, jak ciąć wydatki, bo nie pierwszy raz stoi przed takim zadaniem.
- W Ministerstwie Kultury tę prace zaczęliśmy 4 lata temu, więc można powiedzieć, że jesteśmy na ostatnim etapie, a nie na pierwszym przygotowywania się do warunków nieco trudniejszych. Przypomnę, ograniczyliśmy przede wszystkim te inwestycje, które groziły gigantycznymi kosztami utrzymania po ich ewentualnym otwarciu. To są różne inwestycje. Udało się je wykreślić z wykazu przed ich rozpoczęciem w związku z tym nie odczuliśmy, ani straty, ani żalu – zapewnia minister Zdrojewski.
Ministerstwo zmniejszyło też koszty funkcjonowania instytucji kultury, które miały wysokie koszty stałe, a do tego wciąż rosnące. Ministerstwo planuje skupić się na pozyskiwaniu środków finansowych z różnych źródeł.
- I tych biznesowych, i od tych, którzy odwiedzają instytucje. Tak, aby sytuacja, kondycja instytucji artystycznych w czasie mniejszej aktywności nie została pogorszona.
Kultura w ciągu 2 lat stała się liderem absorbcji środków unijnych.
- Tych pieniędzy jest sporo. W związku z tym jesteśmy też nagradzani za wykonanie. Przypomnę, Ministerstwo Kultury partycypuje w podziale rezerwy krajowej, jak i również otrzymaliśmy środki z Europejskiego Obszaru Gospodarczego – Fundusze Norweskie – 67 milionów euro dodatkowo. Właśnie dlatego, że te przedsięwzięcia, które realizowaliśmy przez parę lat zostały tak wysoko ocenione – przekonuje minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj także
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-28: Ochrona krajobrazu mało istotna w nowych inwestycjach. Mazurskie gminy chcą to zmienić
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
- 2024-11-05: Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.