Mówi: | Piotr Cyburt |
Funkcja: | prezes |
Firma: | BRE Bank Hipoteczny |
BRE Bank Hipoteczny zmienia profil działalności
BRE Bank Hipoteczny zmienia model funkcjonowania i zamierza ponownie stać się platformą refinansującą kredyty hipoteczne, udzielane w grupie BRE. – To jest efekt kryzysu finansowego – mówi prezes Piotr Cyburt. Bank ma zająć się głównie emisją hipotecznych listów zastawnych, co powinno ułatwić klientom dostęp do kredytów.
Decyzja o zmianie strategii działania wiąże się z całkowitym przemodelowaniem oferty BRE Banku Hipotecznego.
– Zajmowaliśmy się głównie finansowaniem niewielkich nieruchomości komercyjnych, a więc lokale usługowe, biura, magazyny, niewielkie centra handlowe – wylicza Piotr Cyburt.
Dodaje jednocześnie, że bank nie zamierza się wycofywać z dotychczasowej działalności. Jednak kryzys finansowy na tyle mocno pokrzyżował plany dalszego rozwoju w tym sektorze, że zmiany są konieczne.
– Na tle tego, co dzieje się po kryzysie w Europie, nowych regulacji, przede wszystkim w Bazylei III, a w następstwie tego dyrektywy CDR4, zaczęliśmy zastanawiać się, w jaki sposób moglibyśmy wrócić do źródeł – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prezes BRE Banku Hipotecznego. – Chodzi o sytuację, w której Bank Hipoteczny na zdecydowanie większą skalę w ramach grupy, w której funkcjonuje, ma pełnić rolę emitenta listów zastawnych i refinansować długoterminowe aktywa, które grupa posiada, czyli innymi słowy – kredyty hipoteczne.
Listy zastawne to papiery dłużne, których zabezpieczeniem są wierzytelności banku z tytułu udzielonych kredytów. Środki pozyskane z emisji listów bank może przeznaczyć na kolejne kredyty. W listy inwestują głównie podmioty instytucjonalne, np. towarzystwa ubezpieczeniowe czy fundusze inwestycyjne, głównie z powodu niskiego ryzyka inwestycyjnego.
Emisja listów zastawnych wpisuje się również w zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego rozwoju średnio- i długoterminowych instrumentów dłużnych, refinansujących akcje kredytowe poszczególnych banków.
– Widać, że po kryzysie zmieniła się struktura refinansowania banków. W związku z tym nowe regulacje będą wymagały od banków, żeby jako źródło refinansowania posiadały trochę bezpiecznych instrumentów, które mogą w ostatecznym rozrachunku tanio sprzedać inwestorom, bo są bezpieczne – mówi Piotr Cyburt. – Jako bardzo bezpieczny, uregulowany w sposób systemowy, prawnie instrument refinansowania banków, listy umocniły swoją pozycję i mają w bilansach banków np. w Europie Zachodniej dosyć spory udział – tłumaczy.
Jak podkreśla, w polskim sektorze instrumenty te praktycznie nie liczą się w bilansach banków, stanowią niespełna 1 proc. ich wielkości. Tylko dwa istniejące banki hipoteczne finansują się listami zastawnymi.
Pod koniec roku rynek hipotek powinien sie ożywić
– Na pewno to, nad czym pracujemy, czyli te listy zastawne, powinny ułatwić klientom dostęp do kredytu hipotecznego – mówi Piotr Cyburt. – Bank w ten sposób będzie miał środki na refinansowanie długoterminowych kredytów.
Jednak, w ocenie szefa BRE Banku Hipotecznego, na ożywienie na rynku kredytowym trzeba jeszcze poczekać. Ma na to wpływ nie tylko brak rządowego programu zachęt dla kredytobiorców, ale też nastroje wśród konsumentów.
– Ludzie w obawie przed spowolnieniem gospodarczym i jego skutkami podchodzą z dużo większą rezerwą do podejmowania decyzji inwestycyjnych o dłuższym horyzoncie czasowym. Zakup mieszkania jest decyzją na wiele lat, a jeśli temu towarzyszy zaciągnięcie kredytu, to każdy sobie zadaje pytanie o ryzyko utraty pracy i o to, czy warto się zadłużać, czy może lepiej poczekać. Myślę, że musi się zmienić nastawienie społeczne na bardziej optymistyczne – mówi prezes BRE Banku Hipotecznego. – Może pod koniec roku będzie trochę lepiej.
Czytaj także
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-05: Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
- 2024-11-06: Coraz więcej Polaków deklaruje, że nie marnuje żywności. Wciąż jednak do kosza trafia 5 mln t jedzenia rocznie
- 2024-11-13: Katarzyna Dowbor: Mamy z synem umowę, że nie rozmawiamy o pracy. Cieszę się, że został ciepło przyjęty przez widzów TVN i ma dobre wyniki oglądalności
- 2024-11-22: Tomasz Tylicki: Moje psy raz mieszkają u mnie, raz u moich rodziców. Tak sobie po prostu wędrują i jest im dobrze
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-10-16: Mokradła z kluczową rolą dla zagrożonych gatunków ptaków i bioróżnorodności. Coraz więcej podmiotów angażuje się w ich ochronę
- 2024-09-11: Pierwsze pożyczki na zieloną transformację trafiają do miast. Do końca roku zostanie podpisanych 200 umów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.