Mówi: | Marta Petka-Zagajewska |
Funkcja: | Główna Ekonomistka |
Firma: | Raiffeisen Bank |
Ekonomiści liczą na obniżkę stóp procentowych
– Oczekujemy, że w tym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie cykl obniżania stóp procentowych – mówi Marta Petka–Zagajewska, główna ekonomistka Raiffeisen Bank Polska. Jej zdaniem obniżka o 25 punktów bazowych niewiele zmieniłaby w obecnej sytuacji spowalniającej gospodarki. Zgodnie z oczekiwaniami rynku do połowy przyszłego roku RPP powinna obciąć stopy o ok. 100 punktów bazowych. – Taki ruch to już jest coś, co jest odczuwalne np. dla przedsiębiorców – twierdzi ekonomistka.
Główna ekonomistka Raiffeisen Bank Polska ma nadzieję, że RPP na dzisiejszym posiedzeniu zdecyduje się na cięcia rzędu 25 punktów bazowych. Główna stopa procentowa znalazłaby się tym samym na poziomie 4,5 procent.
– Już na ubiegłomiesięcznym posiedzeniu Rada twardo zapowiedziała, że będzie cięła stopy, jeżeli zostaną spełnione trzy warunki – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marta Petka–Zagajewska.
Chodziło o dane potwierdzające hamowanie polskiej gospodarki i wzrost inflacji oraz o to, czy nowa projekcja inflacyjna będzie wskazywała na wciąż utrzymujące się ryzyko dekoniunktury.
– Te pierwsze dwa warunki już zostały spełnione, bo ostatnie publikacje danych wyraźnie pokazywały na gorszą koniunkturę i na to, że presja inflacyjna maleje – mówi Marta Petka–Zagajewska. – Natomiast, co pokaże inflacja, dowiemy się wraz z komentarzem Rady po jej decyzji, ale prawdopodobieństwo tego, że projekcja była bardziej optymistyczna niż ta, którą poznaliśmy w lipcu, jest bardzo niskie.
Ewentualna korekta o 25 punktów bazowych znacznie odbiega od oczekiwań rynków. Te mają nadzieję, że główna stopa procentowa spadnie docelowo o 100 punktów bazowych, do poziomu 3,75 proc.
– Zgodnie z konsensusem ten poziom osiągnęlibyśmy mniej więcej w połowie przyszłego roku – mówi ekonomistka dodając, że wycena rynku jest zgodna z rynkowym konsensusem wśród analityków. – W przypadku ocen analityków zakłada się, że te obniżki jednak mogą być szybsze. Być może poziom 3,75 proc. zobaczylibyśmy już na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku.
Główna ekonomistka Raiffeisen Bank Polska zauważa, że w tej chwili mamy do czynienia z niekorzystnym "miksem” polityki fiskalnej i polityki monetarnej.
– Polityka fiskalna, czyli to, w jaki sposób rządy wydają pieniądze, nie wspiera gospodarek, bo wszystkie rządy, także i polski, są zmuszone do oszczędności – twierdzi. – Jeśli chodzi zaś o politykę monetarną w Polsce, to ostatni ruch Rady, to były majowe podwyżki stóp procentowych, czyli zacieśnianie.
Jej zdaniem oznacza to, że ewentualna dzisiejsza pierwsza obniżka stóp procentowych niewiele zmieni w sytuacji naszej gospodarki. Bardziej odczuwalny będzie ruch, na który liczą zarówno rynki, ekonomiści, jak i np. przedsiębiorcy, czyli cięcie o 100 punktów bazowych.
Czytaj także
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Dwie trzecie polskich przedsiębiorców znalazło się na celowniku cyberoszustów. Niewielki odsetek zgłasza to do odpowiednich służb
- 2025-02-04: Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.