Mówi: | Andrzej Jakubiak |
Funkcja: | Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego |
KNF zapowiada dokładniejszą ocenę nowych fuzji banków
Poziom koncentracji na rynku bankowym jest już optymalny jak na polskie warunki, a dalsze przejęcia mogłyby zakłócić konkurencję – uważa przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Dlatego też nadzór będzie wnikliwie oceniał kolejne takie ruchy zarówno z punktu widzenia ich wpływu na cały rynek, jak również pod względem skutków fuzji dla klientów banków, banku przejmującego i przejmowanego.
– Będziemy dokładnie analizowali i sprawdzali każde nowe przejęcie banku, ponieważ uważamy, że został osiągnięty już taki poziom koncentracji, który jest odpowiedni dla takiego rynku i kraju jakim jest Polska – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
KNF obawia się, że kolejne fuzje mogłyby doprowadzić do przejęcia większości rynku przez kilka podmiotów, co naruszyłoby konkurencję.
– Mamy system dobrze zdywersyfikowany jeśli chodzi o liczbę podmiotów, także z punktu widzenia akcjonariuszy i krajów pochodzenia. Jest on sprawny, a jednocześnie konkurencyjny. Pozwala na restrukturyzację w oparciu o środki krajowe, ale bez angażowania kosztów restrukturyzacji po stronie podatników. Należy ten dobry model wspierać. Dlatego nie będziemy bezkrytycznie przyjmowali każdej próby połączenia, przejęcia i tworzenia banków, które będą istotne pod względem systemowym – zapowiada Jakubiak.
W najbliższym czasie do KNF powinien trafić wniosek PKO BP o zgodę na przejęcie banku Nordea. To jedna z wielu takich transakcji w ostatnich miesiącach. BZ WBK przejął Kredyt Bank, a Getin Noble Bank – Allianz Bank . W połowie czerwca Komisja wyraziła też zgodę na połączenie Polskiego Banku Przedsiębiorczości i FM Banku.
Przy ocenie kolejnych fuzji i przejęć KNF będzie brała pod uwagę kilka czynników.
– Będziemy sprawdzali wpływ łączenia banków na konkurencyjność, bezpieczeństwo banku przejmującego, zobowiązania złożone przez akcjonariuszy banku, który będzie przejmowany oraz sposób wyjścia – mówi przewodniczący KNF.
Przede wszystkim nadzór sprawdzi, jak skutki połączenia dwóch instytucji bankowych odczują klienci.
– Nie może być tak, że jakiś czas temu duża część banków pod dyktando swoich akcjonariuszy prowadziła bardzo ekspansywną politykę kredytową, zwłaszcza, jeśli chodzi o walutowe kredyty mieszkaniowe. Dzisiaj ci akcjonariusze mówią: nie udało nam się, nie osiągnęliśmy istotnej pozycji na rynku polskim, więc dziękujemy i wychodzimy. W tym zakresie będziemy bardzo wnikliwie oceniali postawę i sposób wyjścia – podkreśla przewodniczący KNF.
Czytaj także
- 2024-07-25: Banki spółdzielcze z coraz większą rolą w finansowaniu rolników i firm. Nadmierne regulacje i niejednoznaczne przepisy ograniczają ich rozwój
- 2024-07-16: Polskie banki nie zwalniają procesu digitalizacji. Wydatki na technologie stanowią nawet do 70 proc. ich kosztów
- 2024-06-18: Mimo wysokich cen mieszkań i stóp procentowych zainteresowanie kredytami hipotecznymi rośnie. Banki apelują o uproszczenie i ucyfrowienie procedur
- 2024-06-24: Zmiany w sektorze finansowym od 1 lipca. Będą dotyczyć ubezpieczeń oferowanych przez banki
- 2024-02-06: 200 stacji paliw działa już pod marką MOL. Koncern chce być wiceliderem polskiego rynku
- 2023-12-12: W tym tygodniu kolejny ważny wyrok TSUE. Banki może czekać „frankowe trzęsienie ziemi”
- 2023-11-09: Banki centralne na potęgę kupują złoto do swoich rezerw. Notowanie kruszcu coraz wyższe
- 2023-09-19: Polacy entuzjastami w podejściu do nowych technologii. Pod względem bezpieczeństwa danych najbardziej ufają bankom
- 2023-10-10: Europejskim indeksom nie sprzyjają polityka gospodarcza i koniunktura. Firmy coraz mniej chętnie sięgają po źródła finansowania na rynek publiczny
- 2023-05-04: Polskie banki na razie nie muszą się bać konkurencji ze strony fintechów. Jednak wzrost obciążeń regulacyjnych może zmienić tę sytuację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Agencja Badań Medycznych w przyszłym roku planuje ogłosić dwa konkursy. Pierwszy z nich dotyczy niekomercyjnych badań klinicznych z przewidywaną alokacją w wysokości 200 mln zł, drugi – niekomercyjnych eksperymentów badawczych z pulą w wysokości 75 mln zł. ABM zapowiada, że w 2025 roku skupi się na badaniach własnych, a także budowie rozwoju współpracy międzynarodowej.
Handel
Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem
Polska wciąż cieszy się w świecie renomą cenionego producenta mięsa drobiowego. Na eksport trafia ok. 60 proc. rocznej produkcji, czyli prawie 2 mln t. Polscy producenci walczą o silną pozycję na zagranicznych rynkach. Priorytetem jest dla nich ponowne uruchomienie eksportu do Chin, który został wstrzymany pięć lat temu ze względu na ptasią grypę. Trwa dopracowywanie szczegółów porozumienia w tej sprawie.
Finanse
Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń
Połowa Polaków wspiera zbiórki charytatywne online – wynika z raportu przygotowanego przez SW Research dla Allegro. Najczęściej przekazujemy datki na pomoc humanitarną związaną z kataklizmami, wsparcie chorych, pomoc dzieciom czy zwierzętom. Jeszcze do niedawna zbiórki internetowe kojarzyły się głównie z finansowaniem terapii czy rehabilitacji dla ciężko chorych, ale coraz częściej ludzie zbierają na podstawowe potrzeby, takie jak żywność czy opał na zimę, ale również na realizację marzeń.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.