Mówi: | Adam Matyaszek |
Funkcja: | Członek zarządu |
Firma: | Wincor Nixdorf |
Nowe technologie w bankach spółdzielczych często szybciej niż w komercyjnych
Banki spółdzielcze są prekursorami we wdrażaniu nowoczesnych technologii, jak bankomaty biometryczne. Dzięki swojej specyfice i lokalności są blisko klientów i są mniej zhierarchizowane niż te komercyjne. To może być jednak także utrudnieniem w przypadku wprowadzania nowych regulacji i zarządzania taką strukturą.
– Mamy ponad 200 bankomatów biometrycznych. Wiodący jest Podkarpacki Bank Spółdzielczy, który pierwszy je wprowadził i ma ich już blisko 100. Banki chcą w tę technologię inwestować i widzą w niej korzyści – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Adam Matyaszek, członek zarządu Wincor Nixdorf.
Firma zalicza się w Polsce do pionierów technologicznych wśród rozwiązań dla bankowości, m.in. wdrożyła pierwszy wpłatomat oraz dyspenser kasjerski z zamkniętym obiegiem gotówki (urządzenie przyjmujące i wydające gotówkę kasjerowi w banku) oraz pierwszy bankomat z czytnikiem biometrycznym w Europie. Wykorzystanie tej technologii ma zapobiec wzrostowi przestępczości związanej z kradzieżą danych.
– Mamy taki paradoks, że do tej pory to sektor komercyjny banków wyznaczał trendy rozwoju. Z biometrią jest odwrotnie – to banki spółdzielcze rozpoczęły implementację tej technologii i dopiero potem komercyjne zaczęły z nami współpracować i ją wdrażać – zwraca uwagę Adam Matyaszek.
Wincor Nixdorf od 2007 r. promuje zastosowanie biometrii i to właśnie bankowość komercyjna, w ocenie firmy, ma być w najbliższym czasie największym i najbardziej znaczącym odbiorcą tej technologii.
– Mamy trzy banki, w których ta technologia została zaimplementowana – informuje Adam Matyaszek. – Prowadzimy kolejne rozmowy, finalizujemy zapisy w umowach, żeby znalazła się ona w kolejnych bankach. W innej konfiguracji niż w bankach spółdzielczych, bo nie chodzi o bankomaty, ale o placówki bankowe. Na bardzo dużą skalę mamy w Polsce bank, który w 300 oddziałach używa tej technologii. Ale banki spółdzielcze były tu prekursorem i wyznaczyły trend jeżeli chodzi o biometrię.
Inne projekty, które firma zrealizowała z bankami spółdzielczymi, jak wdrożenie wpłatomatów czy urządzeń z zamkniętym obiegiem gotówki, potwierdzają innowacyjność banków spółdzielczych.
– Na poziomie lokalnym, gdzie banki mogą podejmować szybkie, suwerenne decyzje związane z tym, w jakim kierunku mają się rozwijać, są innowacyjne i wykorzystują każdą nową możliwość, aby z tych technologii dostępnych korzystać – wyjaśnia Adam Matyaszek. – W portfolio klientów Wincora banki spółdzielcze znajdują się w pierwszej trójce klientów, współpracę z którymi cenimy sobie najbardziej i mamy z tego największe korzyści.
Jednak ten rozwój może zostać zahamowany przez czekające banki zmiany. Chodzi przede wszystkim o wdrożenie unijnych przepisów z Dyrektywy CRD IV i Rozporządzenia CRR.
– Z pewną obawą patrzymy, w jakim kierunku to zmierza, bo widzimy schłodzenie, jeżeli chodzi o inwestycje. I ono chyba wynika z obawy, że banki nie do końca wiedzą, w którym kierunku to pójdzie od strony strukturalnej i proceduralnej, niż od strony biznesowej. Chyba możemy też powiedzieć, że mamy kryzys przywództwa, i tego w jaki sposób te banki chciałyby zapewnić sobie przyszłość – uważa przedstawiciel Wincor Nixdorf.
Wyjaśnia, że banki spółdzielcze mają strukturę, która utrudnia spójne wykreowanie wizji, którą wszystkie banki będą realizowały.
– Mniejsze banki mogą sobie nie poradzić bez zdecydowanego wsparcia, czy to ze strony banków zrzeszających, czy banków większych, które chciałyby tym bankom pomóc, bez klarownego porozumienia między małymi i dużymi bankami – podkreśla Adam Matyaszek.
Nixdorf zajmuje pierwsze miejsce w Europie i drugie na świecie pod względem liczby zainstalowanych systemów kasowych oraz drugie miejsce zarówno w Europie, jak i na świecie pod względem liczby zainstalowanych bankomatów.
Czytaj także
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-02-13: Plaga nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Konsekwencje zwykle ponosi klient banku
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
- 2025-01-24: Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem
- 2025-02-05: Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
- 2025-02-13: Adam Kszczot: Sportowcy, którzy nie wchodzą do finału podczas olimpiady, nie mają za co żyć. Nie dostają stypendium w kolejnym roku
- 2025-02-21: Adam Kszczot: Bardzo żałuję, że nie da się drugi raz wystartować w „Tańcu z gwiazdami”. W tym roku planuję za to z żoną pójść na kurs tańca
- 2024-07-25: Banki spółdzielcze z coraz większą rolą w finansowaniu rolników i firm. Nadmierne regulacje i niejednoznaczne przepisy ograniczają ich rozwój
- 2024-07-16: Polskie banki nie zwalniają procesu digitalizacji. Wydatki na technologie stanowią nawet do 70 proc. ich kosztów
- 2024-06-18: Mimo wysokich cen mieszkań i stóp procentowych zainteresowanie kredytami hipotecznymi rośnie. Banki apelują o uproszczenie i ucyfrowienie procedur
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.
Transport
Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.
Ochrona środowiska
W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców

Początek 2025 roku przyniósł zwyżkę cen niektórych surowców. Podrożało nie tylko złoto, ale także gaz, miedź czy aluminium. Ma to związek m.in. z ogólną niepewnością geopolityczną i gospodarczą, cłami, a także z postępującą elektryfikacją i rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Cła i zmiany klimatu będą z kolei najmocniej wpływać na notowania surowców rolnych. Po kilku miesiącach stabilizacji już wzrosły ceny pszenicy i kukurydzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.