Mówi: | Michał Iwan |
Funkcja: | dyrektor zarządzający |
Firma: | F-Secure Polska |
Codziennie w Polsce 280 tys. komputerów jest infekowanych wirusami. Coraz więcej ataków na urządzenia mobilne
Aż 280 tys. urządzeń dziennie w Polsce jest infekowanych przez złośliwe oprogramowanie – wynika z danych CERT Polska. Najbardziej narażone są nadal komputery z systemem Windows, szczególnie w starszych wersjach. Rośnie jednak także liczba ataków na urządzenia mobilne, zwłaszcza te z Androidem. Wirusy mogą np. przejąć kontrolę nad kontami w mediach społecznościowych lub wykraść dane bankowe. Coraz więcej jest ataków wymuszających okup.
– Według danych CERT w Polsce każdego dnia infekowanych jest około 280 tys. komputerów – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Michał Iwan, dyrektor zarządzający F-Secure Polska. – Obserwujemy wiele wirusów, które są nowe, ale obserwujemy też te, które pojawiły się już 7-8 lat temu i ciągle są obecne. Na przykład takim wirusem jest Conficker, który od 2008 roku dominuje na komputerach. Ponad 30 proc. wszelkich zagrożeń to ten wirus.
Jak podkreśla Iwan, złośliwe oprogramowanie może dostać się na komputery i urządzenia mobilne w wiele różnych sposobów: bezpośrednio z internetu, poprzez pocztę elektroniczną lub poprzez urządzeniami pamięci USB.
Różne są też konsekwencje ataków. Nowy wirus Kilim przejmuje częściową kontrolę nad kontami w portalach społecznościowych i może lajkować strony. Z tego powodu internetowi przestępcy mogą sprzedawać takie oprogramowanie działającym nielegalnie firmom. Dużym zagrożeniem są wirusy, które wykradają dane z systemu bankowości internetowej. Użytkownik, który zaloguje się na swoje konto w banku z zainfekowanego komputera, może nieświadomie przekazać swoje hasło, numery konta i kart przestępcom. Podobne zagrożenie jest związane z płatnościami internetowymi.
– W ostatnich latach obserwujemy nowe zagrożenia, np. oprogramowanie wymuszające okupy od użytkowników. Po zainfekowaniu komputera zostają na nim zaszyfrowane pliki i od zaatakowanego użytkownika wymagane jest uiszczenie opłaty na rzecz hakera, aby te dane zostały odblokowane – dodaje Iwan.
Podkreśla, że na ryzyko najbardziej narażeni są niezmiennie użytkownicy systemu operacyjnego Windows. Laboratoria F-Secure codziennie otrzymują ponad 200 tysięcy próbek szkodliwego oprogramowania na system operacyjny Microsoftu. Najbardziej zagrożeni są ci, którzy korzystają ze starszych wersji tego systemu.
Jak wynika z raportu F-Secure podsumowującego cyberzagrożenia w II połowie 2014 roku, na ataki coraz częściej narażone są również urządzenia mobilne. Więcej ataków jest przypuszczanych na system Android – do laboratoriów F-Secure wpływa ich ponad 9 tys. dziennie, a liczba ta cały czas się zwiększa. Nieco bezpieczniejsi są użytkownicy komputerów i urządzeń mobilnych Apple'a, choć również i oni są coraz częściej narażeni na złośliwe oprogramowanie.
– Powinniśmy starać się temu zapobiegać, instalując odpowiednie, czyli bardzo dobrze zabezpieczającego komputer, oprogramowanie antywirusowe. Zwracajmy uwagę na to, czy producent od wielu lat jest obecny na rynku i jak to oprogramowanie w różnego rodzaju testach wypada – przekonuje Iwan. – Na urządzeniach mobilnych zabezpieczamy się w taki sam sposób, jak na komputerach czy laptopach, czyli stosujemy odpowiednie oprogramowanie antywirusowe, które kompleksowo zabezpiecza nasze urządzenie.
Iwan dodaje, że właśnie ze względu na poziom zabezpieczeń więcej wirusów atakuje komputery w biedniejszych częściach świata. Użytkownicy korzystają tam często ze starszych systemów i niedostatecznie chronią komputery.
Oprogramowanie antywirusowe to jednak tylko jeden ze sposób ochrony. Zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych należy zachowywać ostrożność podczas korzystania z internetu. Oznacza to, że nie powinniśmy wchodzić na podejrzane strony i ściągać plików z nieznanego źródła. Przy braku ostrożności nawet najlepszy program antywirusowy nie uchroni przed cyberatakiem.
Dobrym nawykiem jest regularne tworzenie kopii zapasowej danych. W przypadku niektórych wirusów jedynym rozwiązaniem może okazać się sformatowanie, czyli usunięcie wszystkich danych z dysku twardego – kopia zapasowa pozwoli nam wtedy zminimalizować straty danych.
Do pobrania
Czytaj także
- 2025-01-28: Europa bierze bezpieczeństwo w swoje ręce. Potencjał obronny może być nawet kilkukrotnie większy niż Rosji
- 2025-01-27: Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej
- 2025-01-22: T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
- 2025-01-29: Karolina Pilarczyk: To jest karygodne, że ktoś ma kilkukrotnie zabrane prawo jazdy, a dalej pijany wsiada za kierownicę. Taka osoba powinna iść do więzienia
- 2025-01-17: Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
- 2025-01-14: Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
- 2024-12-10: Polska spółka stworzyła innowacyjny system poprawiający bezpieczeństwo pożarowe w kopalniach. Właśnie wchodzi z nim na globalny rynek
- 2024-12-12: Nowe obowiązki dla e-sklepów. Wchodzi w życie rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów
- 2025-01-16: Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
- 2024-12-10: Europosłowie PiS: Europa traci na konkurencyjności. Potrzeba redefinicji polityki klimatycznej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/11111/n-innowacje.png)
Prawo
![](https://www.newseria.pl/files/11111/platnosc-alexander-grey--8a5ej1-mmq-unsplash,w_274,_small.jpg)
Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
Za niespełna półtora roku do polskiego prawa powinna zostać wdrożona dyrektywa o jawności wynagrodzeń, która nałoży na pracodawców obowiązek informowania kandydatów do pracy o widełkach płacowych dla oferowanych stanowisk. Także każdy zatrudniony pracownik będzie miał prawo do informacji na temat średnich wynagrodzeń osób zajmujących podobne stanowiska lub wykonujących pracę o tej samej wartości. Dla pracodawców oznacza to konieczność usystematyzowania siatki płac, a także – w niektórych przypadkach – ich raportowania.
Polityka
Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
![](https://www.newseria.pl/files/11111/afd-froelich-migranci-foto2,w_133,_small.jpg)
W poprzednich wyborach do Bundestagu w 2021 roku Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 10 proc. głosów. Najnowsze sondaże przed lutowymi wyborami dają jej dwukrotnie większe poparcie, tym samym prawicowo-populistyczna partia może stać się drugą siłą polityczną. Coraz więcej Niemców popiera postulaty AfD – 68 proc. chce zaostrzenia polityki migracyjnej, podobny odsetek popiera wykorzystanie energii jądrowej, a blisko połowa – budowę nowych elektrowni.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
![](https://www.newseria.pl/files/11111/bukowska-tomczak-alkohol-foto2,w_133,_small.jpg)
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
Partner serwisu
Szkolenia
![](https://www.newseria.pl/files/11111/ramka-prawa-akademia-newser_1,w_274,_small.jpg)
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.