Mówi: | Beata Czajczyk |
Firma: | Biuro Ubezpieczeń Mieszkaniowych i Rolnych, Warta SA |
Coraz więcej rolników decyduje się na dobrowolne polisy. Popularna jest dodatkowa ochrona budynków rolniczych
Rolnicy są coraz bardziej świadomi korzyści, jakie niosą polisy ubezpieczeniowe. – Odnotowujemy bardzo szybko rosnące zainteresowanie ubezpieczeniami dobrowolnymi – mówią przedstawiciele TUiR Warta. Najczęściej rolnicy wybierają poszerzenie zakresu obowiązkowego ubezpieczenia budynków w gospodarstwach rolnych, a także ochronę płodów rolnych czy zwierząt gospodarskich.
– Sprzedaż ubezpieczeń rolnych rośnie z roku na rok. Rolnicy są coraz bardziej świadomi korzyści, jakie przynosi polisa ubezpieczeniowa – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Beata Czajczyk, z Biura Ubezpieczeń Mieszkaniowych i Rolnych w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta. – Odnotowujemy bardzo szybko rosnące zainteresowanie ubezpieczeniami dobrowolnymi, które są doskonałym uzupełnieniem polis obowiązkowych.
Nabycie polisy OC jest dla każdego rolnika obligatoryjne, podobnie jak ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Ubezpieczony jest sam budynek (mury i stałe elementy) od ryzyk nazwanych, jak pożar, huragan, uderzenie pioruna, gradobicie czy osunięcie się ziemi.
Jak wynika ze sprawozdania KNF, po I kwartale tego roku liczba czynnych obowiązkowych polis ubezpieczenia budynków w gospodarstwach domowych przekroczyła 3,4 mln, natomiast obowiązkowego OC rolników – 1,36 mln.
– Z naszych danych wynika, że rolnicy najczęściej poszerzają zakres ochrony budynków rolniczych o dodatkowe ryzyka nieobjęte ustawą, np. zalanie, stłuczenie, przepięcie, dewastacje czy koszty poszukiwania przyczyny szkody – podkreśla przedstawicielka Warty.
Obowiązkowe ubezpieczenia obejmują jednak zaledwie część majątku. Podczas np. huraganu czy powodzi ubezpieczeniem nie są objęte sprzęty ruchome, np. sprzęt elektroniczny czy meble.
– Nadal mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki polisie dobrowolnej rolnicy mogą ochronić to, co daje typowe ubezpieczenie domu czy mieszkania. Jeżeli przejdzie burza czy huragan, to zniszczeniu ulegają nie tylko okna czy dach, lecz także to, co mamy w środku – przypomina Czajczyk.
Zakres obowiązkowej polisy OC rolników zawiera odpowiedzialność cywilną rolnika i osób, które pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub które wyrządziły szkodę podczas pracy w gospodarstwie. OC rolników nie obejmuje natomiast szkód związanych z życiem prywatnym.
– Popularne są również ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie od kradzieży czy od następstw nieszczęśliwych wypadków – mówi ekspertka.
Właściciele gospodarstw, którym zależy na większej ochronie, mogą ubezpieczyć sprzęt rolniczy i niepodlegające rejestracji maszyny rolnicze. Ochroną można też objąć zwierzęta gospodarskie, ziemiopłody czy materiały, jak np. środki do uprawy roślin.
– Kupując polisę, warto w niej uwzględnić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które można rozszerzyć o dodatkowe klauzule, np. świadczenie usług agroturystycznych czy posiadanie koni rekreacyjnych. Po drugie, ubezpieczenie NNW należy dopasować do potrzeb oraz liczby członków rodziny lub pracowników. Warto też zwrócić uwagę na ubezpieczenie assistance, czyli pomoc ubezpieczyciela w przypadku powstania szkody – tłumaczy Czajczyk.
Jak podkreśla, ceny polis w zależności od zakresu ubezpieczenia zaczynają się od kilkudziesięciu złotych rocznie.
– Biorąc pod uwagę to, że pęknięta rura może spowodować szkody na kilka tysięcy złotych, nie wydaje się to zbyt dużym wydatkiem – przekonuje Beata Czajczyk.
Czytaj także
- 2025-05-28: Mietek Szcześniak: Odremontowałem stare gospodarstwo, a na polu zrobiłem kwitnący ogród. Jestem dendrologiem amatorem, potrafię przywrócić stare drzewa do owocowania
- 2025-04-28: Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
- 2025-05-12: Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób
- 2025-04-16: Brakuje decyzji KOWR o przyszłości dzierżawionej ziemi rolnej. To zagrożenie dla polskiego rolnictwa i zatrudnionych w nim pracowników
- 2025-04-23: Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
- 2025-04-14: Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-03: W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców
- 2025-01-20: Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
- 2024-12-17: Koniec dzierżawy państwowych gruntów rolnych może oznaczać likwidację nowoczesnych gospodarstw. Zagrożonych kilkaset miejsc pracy
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Firmy dzierżawiące grunty od Skarbu Państwa muszą zwrócić majątek rolny. Zagrożony jest też wspierany przez nich ośrodek rehabilitacyjny
Działalność ośrodka rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami w Głubczycach, w województwie opolskim, jest zagrożona, o czym alarmuje Stowarzyszenie „Tacy Sami”. Zagrożenie jest konsekwencją restrukturyzacji spółki Top Farms Głubczyce, która jest jednym z największych pracodawców w okolicy i od lat wspiera działalność stowarzyszenia. Rolnicza spółka nie wie, jakie będą dalsze losy dzierżawionych do tej pory przez nią ziem, które w listopadzie br. muszą wrócić do Zasobu Skarbu Państwa. Zarząd spółki od wielu miesięcy apeluje do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wiążące decyzje w sprawie powołania Ośrodków Produkcji Rolniczej, które miałyby powstać na zwróconych gruntach, oraz kryteriów wyboru ich nowych dzierżawców.
Bankowość
Polskie kredyty hipoteczne wciąż jednymi z najdroższych w Europie. Zdaniem członka RPP odgórne ograniczanie marż banków się nie sprawdzi

Hipoteki w Polsce, co podkreśla też wielu polityków, należą do najdroższych w Europie. To nie tylko kwestia wysokości stóp procentowych, ale też marży banku. Zdaniem członka RPP prof. Ireneusza Dąbrowskiego jest tylko możliwość wpływania na ten pierwszy czynnik, bo regulacyjne ograniczenie wysokości marży byłoby trudne do wdrożenia.
Ochrona środowiska
Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce szansą na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Wciąż brakuje jednak wykwalifikowanych pracowników

W Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu rząd przewiduje zainstalowanie do 2030 roku około 5,9 GW w morskich farmach wiatrowych i kolejnych 12 GW w ciągu następnej dekady. Offshore ma być istotnym filarem dekarbonizacji krajowej gospodarki. Realizowane przez polskie spółki wraz z partnerami zagranicznymi projekty tzw. fazy I nabierają tempa i wkraczają w etap budowy infrastruktury na lądzie. Wśród wyzwań, które czekają wykonawców, jest m.in. brak pracowników z branży offshore. Pomocne może być ściąganie do kraju Polaków, którzy pracują na zagranicznych projektach morskich.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.