Mówi: | Jakub Borowski |
Funkcja: | główny ekonomista |
Firma: | Credit Agricole Bank Polska |
Credit Agricole: We wrześniu możliwa obniżka stóp procentowych. RPP skłoni do tego deflacja i troska o wiarygodność
Rekordowo niska inflacja w Polsce od kilku miesięcy zaskakuje ekonomistów. Stanowi ona także problem dla Rady Polityki Pieniężnej, która zapowiadała wcześniej, że nie zmieni stóp procentowych do końca roku. Jednak w III kwartale ma pojawić się po raz pierwszy w historii deflacja w ujęciu rocznym, czyli spadek cen, co może we wrześniu skłonić RPP do cięcia stóp – uważa Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska. Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP, na którym zostaną opublikowane najnowsze prognozy NBP.
– To będzie bardzo ważne posiedzenie, dlatego że poznamy wyniki następnej projekcji inflacji, która startuje z bardzo niskiego poziomu. Inflacja zaskoczyła wszystkich w Polsce, w tym bank centralny. W krótkim okresie będzie znacząco niższa niż spodziewał się tego NBP – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.
W maju 2014 r. ceny wzrosły zaledwie o 0,2 proc. w ujęciu rocznym. Ekonomiści Credit Agricole Bank Polska prognozują, że w czerwcu inflacja CPI wyniesie 0 proc., czyli ceny dóbr konsumpcyjnych będą na takim samym poziomie, co rok wcześniej. W III kwartale ma pojawić się deflacja, czyli spadek cen o 0,1 proc. rok do roku. Najnowsze wskaźniki pokazują także, że produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna rosną wolniej, niż prognozowali analitycy. Te tendencje będą widoczne w najnowszej prognozie inflacji i PKB, którą opublikuje Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu, jednak zdaniem Borowskiego RPP na razie wstrzyma się ze zmianą polityki.
– Sądzę, że te wyniki nie skłonią Rady Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych. Myślę, że skłonią ją do tego dane o inflacji w miesiącach letnich, kiedy odnotujemy spadek cen w ujęciu rocznym po raz pierwszy w historii. Natomiast sądzę, że to wpłynie na ton komunikatu po posiedzeniu, który będzie bardziej gołębi – uważa ekonomista.
To oznacza, że RPP w większym niż do tej pory stopniu będzie dopuszczać możliwość obniżki stóp procentowych na jednym z najbliższych posiedzeń. Według głównego ekonomisty Credit Agricole Bank Polska, nie nastąpi to jednak jeszcze na najbliższym spotkaniu, lecz na kolejnym (w sierpniu nie ma posiedzenia decyzyjnego). Wskazywały na to ostatnie wypowiedzi członków RPP, którzy zapowiadali kontynuację dotychczasowej polityki.
– Spodziewam się obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych we wrześniu. Uważam, że to będzie jednorazowa korekta parametrów polityki pieniężnej, będąca odpowiedzią na to, co dzieje się przede wszystkim z inflacją. Jest ona bardzo niska i będzie jeszcze niższa – twierdzi Jakub Borowski.
Bardziej łagodne nastawienie RPP może być impulsem do wzrostu cen obligacji, zwłaszcza krótkoterminowych, ponieważ perspektywa obniżki stóp procentowych NBP przekłada się na spadek rentowności obligacji. Ruch może być jednak niewielki, jeśli inwestorzy już wcześniej kupowali polskie papiery skarbowe, zakładając, że bank centralny będzie zmuszony łagodzić politykę pieniężną. W tym kontekście wysokie ceny długoterminowych obligacji (10-letnich) także mogą wywołać presję na wzrost cen papierów o krótszej zapadalności. To – przynajmniej w krótkim terminie – przełoży się także na rynek walutowy.
– Z tego punktu widzenia projekcja inflacji, komunikat po posiedzeniu, ewentualnie wypowiedzi Marka Belki mogą być czynnikami, które przyczynią się do lekkiego osłabienia kursu złotego – uważa główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.
Niewielka obniżka stóp procentowych (o 0,25 punktu proc.) będzie miała bardzo niewielki wpływ na wzrost gospodarczy, ponadto efekt może wystąpić dopiero po kilku kwartałach. Wzrost gospodarczy w Polsce na razie pozostaje relatywnie wysoki, zwłaszcza w porównaniu z tym w strefie euro, dlatego RPP nie musi prowadzić luźnej polityki pieniężnej. Bank centralny musi jednak dbać o wiarygodność swojej polityki, czyli podejmować działanie, które mają pomóc inflacji powrócić jak najbliżej celu NBP, czyli 2,5 proc.
– To będzie bardziej zabieg komunikacyjny niż wspierający wzrost gospodarczy. To będzie miało jednorazowy charakter i moim zdaniem celem będzie podkreślenie, że ten cel inflacyjny jest dla Rady Polityki Pieniężnej ważny i że inflacja nie będzie taka niska bez końca – mówi Borowski.
Czytaj także
- 2022-04-21: Adam Glapiński coraz bliżej drugiej kadencji na fotelu szefa NBP. Eksperci: Jego wybór uspokoi sytuację w obliczu wojny w Ukrainie
- 2022-05-06: Ewa Ziętek: Mam wrażenie, że teraz do teatru przychodzi mniej ludzi. Z powodu wojny i drożyzny w sklepach liczą każdy grosz
- 2022-04-20: Przybywa inwestycji w duże farmy fotowoltaiczne. System elektroenergetyczny czekają wyzwania związane z regulacją mocy
- 2022-04-07: Duże sieci handlowe znaczącymi płatnikami podatku CIT w Polsce. Część z nich płaci go jednak w kraju pochodzenia
- 2022-04-13: Tegoroczne święta upłyną pod znakiem drożejącej żywności. Różnice cen niektórych produktów wyniosą nawet ponad 20 proc.
- 2022-04-28: Wzrost stóp może nie wystarczyć do zahamowania inflacji. Zejście do celu inflacyjnego może potrwać nawet trzy lata
- 2022-04-22: Wojna i inflacja wpływają na hamowanie inwestycji. Firmy obawiają się mniejszego popytu
- 2022-04-06: Operatorzy telekomunikacyjni będą opiniować dostawców sprzętu i oprogramowania pod względem cyberbezpieczeństwa. Taką możliwość dostali tylko najwięksi gracze [DEPESZA]
- 2022-04-13: WHO w Polsce: Polski system zdrowotny poradzi sobie z napływem uchodźców. Mogą się jednak pogłębić dotychczasowe problemy
- 2022-04-15: W święta do śmieci trafia nawet trzy razy więcej jedzenia niż w innych miesiącach. Marnowanie żywności staje się coraz droższe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Firma

Google pomoże młodym ludziom zdobyć kompetencje cyfrowe. Eksperci w dziedzinie marketingu internetowego będą teraz poszukiwani na rynku pracy
Umiejętności Jutra czy Kompetencje Jutra to programy, dzięki którym młodzi ludzie będą mogli zdobyć kompetencje cyfrowe i budować karierę w branży marketingu internetowego. Eksperci w tej dziedzinie, zdaniem ekspertów, będą mogli liczyć nie tylko na pewne zatrudnienie, ale i niezwykle atrakcyjne zarobki.

Edukacja
W polskich szkołach jest już blisko 200 tys. uczniów z Ukrainy. Przed systemem edukacji piętrzą się kolejne problemy

– Wejście ukraińskich uczniów do naszego systemu przypada w dość trudnym momencie dla polskiej edukacji. Zostaliśmy doświadczeni wieloma rzeczami, które zadziały się jeszcze przed wojną w Ukrainie – pandemią, reformą oświaty, strajkami nauczycieli, które odcisnęły swoje piętno. I w tym momencie – kiedy mamy też daleko niewystarczający zasób nauczycieli i nieobsadzone wakaty – mamy napływ uczniów, którzy przychodzą z ogromną traumą. Polski system edukacji sam w sobie nie jest w najlepszej kondycji do przyjęcia takiej rzeszy uczniów – zauważa dr Tomasz Gajderowicz, wiceprezes Fundacji Evidence Institute. Jak podkreśla, efektywne włączenie uczniów z Ukrainy w polski system wymaga kompleksowych, systemowych rozwiązań, na które w tej chwili nie ma pomysłu. Odzwierciedla to chociażby decyzja MEiN, zgodnie z którą ukraińscy uczniowie mają zdawać polskie egzaminy ósmoklasisty.
Zdrowie
Nawet 100 tys. Polaków umiera rocznie wskutek chorób spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Smog zwiększa również ryzyko rozwoju cukrzycy

Eksperci wskazują, że zanieczyszczonym powietrzem oddycha ponad 90 proc. ludzi na całym świecie, a ok. 3 mln osób rocznie z tego powodu umiera. Z badań wynika, że smog może się również przyczyniać do wzrostu zachorowań na cukrzycę typu 2, bo powoduje oporność na insulinę. Zagrożenie jest już zauważalne nawet przy niewielkich stężeniach, uznawanych obecnie za bezpieczne przez WHO. Pyły zawieszone PM2.5 powodują jednak stany zapalne w naczyniach krwionośnych i podnoszą poziom cukru.
Współpraca

Obsługa konferencji prasowych
Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.