Mówi: | Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji Anna Zalewska, minister edukacji narodowej Wojciech Kamieniecki, dyrektor instytutu badawczego NASK |
Polska doceniona na forum ONZ. Projekt połączenia szkół szerokopasmowym internetem zdobył w Genewie prestiżową nagrodę
Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, zakładający, że do końca tej dekady wszystkie szkoły w Polsce zostaną podłączone do szybkiego szerokopasmowego internetu, zdobył w Genewie prestiżową nagrodę WSIS Prizes. Organizatorem konkursu jest agenda ONZ – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Wyróżnienie zostało przyznane dzięki głosom internautów z całego świata. OSE to największa tego typu inicjatywa w Europie, która ma wprowadzić edukację cyfrową do polskich szkół.
– Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to największe przedsięwzięcie tego typu w Europie. Nikt jeszcze nie przeprowadził na tak dużą skalę projektu, który będzie spinał w jedną sieć wszystkie szkoły w kraju. Wiemy, że niektóre państwa idą tą drogą i wykorzystują ten pomysł. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zostało to zauważone, docenione i traktujemy to jako swego rodzaju otuchę, żeby nam się udało, bo jest to duże przedsięwzięcie techniczne i logistyczne – mówi agencji Newseria Biznes Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji.
W ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej do końca 2020 roku ponad 30,5 tys. szkół w całej Polsce ma zostać podłączonych do szybkiego internetu o przepustowości minimum 100 Mb/s. Dzięki temu lekcje we wszystkich polskich szkołach będą prowadzone przy wykorzystaniu nowych technologii i internetu, a uczniowie i nauczyciele rozwiną swoje cyfrowe kompetencje. Projekt ma też wyrównać różnice pomiędzy szkołami z obszarów wiejskich, a tymi w dużych miastach.
OSE będzie publiczną siecią telekomunikacyjną, a odpowiedzialny za jej wdrożenie i utrzymanie jest Państwowy Instytut Badawczy NASK, który zapewni również treści edukacyjne dla szkół. Pierwszych 2 tys. placówek – zlokalizowanych w 1,5 tys. punktów adresowych – zostanie podłączonych do szybkiego internetu jeszcze w tym roku. Utrzymanie sieci to wydatek przekraczający 1,3 mld zł, który dzięki staraniom Ministerstwa Edukacji Narodowej ma zapewnione finansowanie z budżetu państwa na najbliższe 10 lat.
– Jestem bardzo szczęśliwa, że wyzwania cywilizacyjne, którym staramy się sprostać, zostały dostrzeżone. Myślę, że zauważono nie tylko zapewnienie powszechnego, szerokopasmowego internetu do szkół, lecz także fakt, że został on wzbogacony innymi elementami. Warto podkreślić tu kwestie wyposażenia sal w sprzęt multimedialny, szkolenia dla nauczycieli, a także zmianę podstaw programowych, dzięki czemu dzieci już w I klasie szkoły podstawowej uczą się programowania. Nasze działania pokazują, że o cyfrowej szkole myślimy kompleksowo, stawiając na rozwój cywilizacyjny – podkreśla Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.
Inicjatywa OSE została doceniona przez międzynarodowe gremia telekomunikacyjne i wyróżniona prestiżową nagrodą WSIS Prizes, przyznaną w tym tygodniu podczas oficjalnej gali w Genewie.
– Wygranie tak prestiżowego konkursu na najlepsze projekty telekomunikacyjne realizowany przez ITU jest dla nas bardzo dużym wyróżnieniem. To także argument dla tych, którzy wątpili, czy to ma sens. Natomiast dla tych, którzy pracowali nad projektem, to potwierdzenie, że mieliśmy dobry pomysł i dobrze to zaprojektowaliśmy. Już na etapie wcześniejszych dyskusji, spotkań i konferencji słyszeliśmy, że robimy coś niesamowitego. Przedstawiciele niektórych krajów zazdrościli nam, że w ogóle mamy taką ambicję. Byli też tacy, którzy pukali w czoło, twierdząc, że się nam nie uda – mówi Marek Zagórski.
Nagrody WSIS Prizes są przyznawane przez agendę ONZ – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Dzięki głosom internautów z całego świata Ogólnopolska Sieć Edukacyjna znalazła się w TOP 5 projektów w swojej kategorii – co oznacza, że była jednym z projektów, na które głosowano najczęściej.
– Niezwykle cieszy, że projekt – który dopiero nabiera rumieńców – został już doceniony nie tylko w skali naszego kraju, lecz także w skali światowej organizacji, jaką jest ITU. To wyróżnienie tym cenniejsze, że – aby je uzyskać – musieliśmy zostać wybrani w gronie pięciu projektów z danej kategorii przez internautów z całego świata. Dopiero w obrębie tej piątki została przez profesjonalne jury określona kolejność projektów, które zostały nagrodzone – i tutaj uzyskaliśmy najwyższą ocenę. Nie tylko to jest decyzja ekspertów, lecz także internautów, którzy ocenili go aż tak wysoko, że zostaliśmy zakwalifikowani do finałowej rozgrywki – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor instytutu badawczego NASK.
Prestiżowa międzynarodowa nagroda WSIS trafiła do Polski po raz drugi – w 2012 roku zdobył ją projekt „Latarnicy Polski Cyfrowej”, w ramach którego lokalni animatorzy z całej Polski zachęcają przedstawicieli pokolenia 50+ do stawiania pierwszych kroków w internecie.
Czytaj także
- 2025-02-06: OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
- 2025-02-04: Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
- 2025-02-05: Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
- 2025-01-31: Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
- 2025-01-30: Duża inwestycja w browarze w Elblągu. Nowa linia produkuje piwo z prędkością 60 tys. puszek na godzinę
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
- 2025-01-24: Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym
- 2025-01-22: T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
- 2025-01-23: Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Transport
Rząd pracuje nad nowymi warunkami testowania pojazdów autonomicznych. Do dopuszczenia ich do ruchu jeszcze daleka droga
Trwają prace nad przepisami, które ułatwią testowanie w Polsce pojazdów pół- i autonomicznych. Zmienią się m.in. definicje zawarte w ustawie z 2018 roku, by możliwe było wykorzystanie do testów pojazdów o pełnej autonomii. Do wprowadzenia takich aut na drogi jeszcze daleka droga, choć eksperci widzą w nich remedium na wiele bolączek, m.in. na niedobór zawodowych kierowców czy wykluczenie transportowe konkretnych grup społecznych i obszarów. Wiele wątpliwości wciąż budzą kwestie bezpieczeństwa i przygotowania kierowców.
Ochrona środowiska
OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w najnowszym raporcie poświęconym Polsce podtrzymuje prognozy wzrostu gospodarczego na obecny i kolejny rok na poziomie 3 proc. i więcej. Jeszcze szybciej będzie jednak rosła inflacja, co sprawi, że Rada Polityki Pieniężnej będzie prowadziła restrykcyjną politykę pieniężną. Mimo sukcesów gospodarczych OECD dostrzega zagrożenia wynikające z rosnącego zadłużenia naszego kraju. Proponuje m.in. progresywny podatek od nieruchomości według jej wartości.
Ochrona środowiska
Od przyrody zależy połowa światowego PKB. Za mało się mówi o jej roli i konieczności odbudowy ekosystemów
– W narracji dotyczącej bezpieczeństwa w czasie polskiej prezydencji za mało mówi się o przyrodzie, a to od niej zależy połowa światowego PKB oraz bezpieczeństwo żywnościowe i społeczne – ocenia dr Paulina Sobiesiak-Penszko z Instytutu Spraw Publicznych. O tym, jak ważna jest komunikacja tego aspektu, świadczy sytuacja z unijnym rozporządzeniem dotyczącym odbudowy ekosystemów, które spotyka się z dużą niechęcią m.in. ze strony rolników obawiających się zalewania pól. Nowe prawo będzie mieć jednak szereg korzyści dla rolnictwa.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.