Mówi: | płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek |
Funkcja: | rektor-komendant |
Firma: | Wojskowa Akademia Techniczna |
Rekordowa liczba miejsc na studiach mundurowych. Na studentów czeka ponad 1,3 tys. indeksów, z czego ponad połowa w Wojskowej Akademii Technicznej
Rośnie liczba miejsc na wojskowych uczelniach. W tym roku na studentów w mundurach czeka ponad 1,3 tys. miejsc. Najwięcej, bo ponad połowę, przygotowała Wojskowa Akademia Techniczna. Rekrutacja rusza 1 marca. Na niektórych kierunkach liczba miejsc jest dwukrotnie większa niż rok wcześniej. Na kryptologię i cyberbezpieczeństwo zostanie przyjętych ponad 100 osób. Ocenia się, że wojsko co roku będzie potrzebować kilkudziesięciu specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa.
– W tym roku chcemy przyjąć 750 kandydatów na studia mundurowe. Rekordowa liczba miejsc bierze się z zapotrzebowania, jakie płynie z sił zbrojnych, a to z kolei wynika z utechnicznienia armii. Współcześnie wszystkie działania na polu walki związane są z bardzo dużym nasyceniem techniką wojskową. Na uczelni mamy ponad 250 różnego rodzaju pracowni i laboratoriów. Studenci mają dużo praktyk, zwłaszcza studenci wojskowi, którzy ćwiczą i szkolą się na sprzęcie w jednostkach wojskowych i w ośrodkach szkolenia – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).
W roku akademickim 2018/2019 na studentów czeka 1315 miejsc na uczelniach wojskowych. To o 150 więcej niż rok wcześniej. Ministerstwo Obrony Narodowej wskazuje, że większa liczba miejsc wynika z potrzeby uzupełnienia wakatów na stanowiskach oficerskich w 2023 roku, czyli w perspektywie pięcioletniego kształcenia przyszłych podporuczników.
Najwięcej, bo 750, miejsc przygotował WAT. Dla porównania w 2017 roku uczelnia przyjęła 610 kandydatów na żołnierzy zawodowych, a rok wcześniej – zaledwie 392. Dodatkowo WAT będzie prowadzić rekrutacje na studia cywilne.
– Oferujemy w tym roku ponad 20 kierunków i ponad 90 specjalności, natomiast dla studentów wojskowych nieco mniej – 11 kierunków i 26 specjalności. Ciekawsze kierunki dla studentów cywilnych to na przykład inżynieria kosmiczna i satelitarna, a dla studentów wojskowych kryptologia i cyberbezpieczeństwo, kierunek bardzo ostatnio modny i potrzebny w siłach zbrojnych – wymienia płk Szczurek.
Najwięcej podchorążych (163) będzie mogło studiować elektronikę i telekomunikację. Na niektórych kierunkach przygotowano dwu-, a nawet trzykrotnie więcej miejsc niż jeszcze rok wcześniej. Wynika to z liczby chętnych i zapotrzebowania na rynku pracy. Na budownictwie będzie mogło studiować 61 osób przy 27 rok wcześniej, na kierunku mechanika i budowa maszyn liczba miejsc wzrosła z 18 do 56. Znacznie wzrosła też liczba indeksów na kryptologię i cyberbezpieczeństwo (z 55 do 107).
– Zarówno dla studentów wojskowych, jak i cywilnych prowadzimy moduł politechniczny. Studenci wojskowi dodatkowo mają jeszcze moduł wojskowy, obejmujący takie przedmioty, jak taktyka, taktyka rodzajów wojsk, szkolenie strzeleckie, dużo języka angielskiego, wychowania fizycznego i oczywiście praktyki w jednostkach wojskowych – wymienia rektor WAT.
Podstawą przyjęcia na studia dla kandydatów wojskowych i cywilnych jest dobrze zdana matura. Dodatkowo studentów wojskowych sprawdza się pod kątem sprawności fizycznej, ogólnego stanu zdrowia i zdolności do pełnienia służby wojskowej. Niezbędne jest też zaświadczenie o niekaralności.
– Rekrutacje dla tych, którzy będą startować na studia wojskowe, zaczynamy już 1 marca. Kandydat na studenta musi się zarejestrować online na naszej stronie i otworzyć swoje konto. Ma czas na zarejestrowanie do końca marca. W kwietniu, maju i na początku czerwca komisje lekarskie prowadzą badania lekarskie i psychologiczne, stąd to wyprzedzenie. Studenci cywilni mają więcej czasu, mogą się rejestrować do początku lipca – podkreśla płk Tadeusz Szczurek.
Na studiach wojskowych studenci otrzymują na koszt MON zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie oraz uposażenie finansowe. Warunkiem jest jednak zobowiązanie do podpisania kontraktu na pełnienie zawodowej służby wojskowej po ukończeniu studiów.
– Studenci wojskowi od dnia stawienia się w WAT stają się żołnierzami, zatem z tego tytułu przysługuje im uposażenie. Na pierwszym roku jest to uposażenie w wysokości 40 proc. najniższego uposażenia żołnierza zawodowego, na piątym roku – 80 proc., czyli student otrzymuje od 1,1 tys. do 2,6 tys. zł – mówi płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek.
Czytaj także
- 2024-12-18: Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
- 2024-10-04: Branża lotnicza zmaga się z niedoborem kadr. Brakuje przede wszystkim mechaników lotniczych
- 2024-09-10: Prezes PAN: Akademia wymaga reformy i usprawnienia. Nie będzie ona skuteczna przy obecnym poziomie finansowania
- 2024-09-02: Projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk wzburzył naukowców. Ich zdaniem spowoduje on obniżenie prestiżu tej instytucji oraz ograniczy jej samodzielność
- 2024-08-22: Maja Klajda (Miss Polonia 2024): Musiałam przełożyć sesję egzaminacyjną na wrzesień. Poświęciłam wszystko dla konkursu Miss Polonia
- 2024-07-22: Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki
- 2024-07-26: Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele
Rok obowiązywania ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej nie przyniósł znaczących zmian w systemie opieki nad seniorami, ale zdaniem lekarzy dzięki niej więcej rozmawia się o problemach tego sektora i szuka się odpowiednich rozwiązań, bardziej dopasowanych do krajowych realiów. Problemem pozostaje brak geriatrów oraz brak odpowiedniej liczby oddziałów geriatrycznych. Eksperci postulują możliwość przygotowania lekarzy innych specjalizacji do opieki nad seniorami, przede wszystkim POZ, a także położenie większego nacisku na wielodyscyplinarne podejście do tej opieki.
Konsument
Ludzie przestają ufać treściom publikowanym w internecie. Rośnie także potrzeba bycia offline
Nieufność wobec treści udostępnianych w sieci i mediach społecznościowych oraz dążenie do budowania zdrowej relacji z technologią – to według raportu Accenture dwa z pięciu najważniejszych przyszłorocznych trendów konsumenckich. Okazuje się, że kontakt z fałszywymi treściami stał się już powszechny, przez co większość ludzi ostrożnie podchodzi do tego, co czyta w internecie. Dla marek, które docierają do odbiorców głównie poprzez media społecznościowe, dużym wyzwaniem będzie więc odbudowa zaufania klientów. Ci jednak, a zwłaszcza reprezentanci młodszych pokoleń, coraz częściej szukają możliwości bycia offline.
Konsument
Nowy rok to dobry moment na refleksję nad celami finansowymi. Polacy mają coraz większą świadomość konieczności budowania kapitału
Pandemia, wojna w Ukrainie i najwyższa od kilkudziesięciu lat inflacja – wszystkie te kryzysy, które wydarzyły się w ciągu niespełna pięciu lat, nadszarpnęły oszczędności Polaków i wielu z nich skłoniły do zastanowienia się nad swoją przyszłością finansową i jej zabezpieczeniem. Wciąż jednak na tle innych krajów UE poduszka finansowa Polaków jest skromna. Według Doroty Sierakowskiej, analityczki rynków surowcowych, przedsiębiorczyni i inwestorki, przełom roku to dobry moment na podjęcie planów finansowych, a najważniejszą zasadą inwestycji, chroniącą przed kryzysami, powinno być zróżnicowanie portfela.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.