Mówi: | Grzegorz Peszko |
Funkcja: | Senior Energy/Environmental Economist |
Firma: | Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju |
EBOiR dofinansuje zielone inwestycje polskich przedsiębiorców
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju dofinansował budowę największej farmy wiatrowej w Polsce i planuje wsparcie kolejnych takich elektrowni. Przedsiębiorcy mogą starać się o pożyczki także na inwestycje mniejsze i obniżające zużycie energii.
– Inwestorzy mogą liczyć na bezpośrednie pożyczki EBOiR-u na budowę elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł – zapewnia Grzegorz Peszko, starszy ekonomista z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. – Już sfinansowaliśmy w Polsce trzy duże elektrownie wiatrowe, dwie biomasowe oraz zasililismy kapitałowo fundusz inwestycyjny wspierający portfel kilku farm wiatrowych. Nasze warszawskie biuro prowadzi zaawansowane rozmowy z inwestorami w dwie kolejne elektrownie wiatrowe.
Bank udzielił kredytu na budowę 60 turbin w Margoninie o mocy 120 MW. Pierwsze z nich stanęły w 2009 roku i do tej pory jest to największa farma wiatrowa w kraju. Produkowany dzięki niej prąd pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne 90 tys. gospodarstw domowych.
– Finansując tę elektrownię wzięliśmy na siebie część ryzyka związanego ze sprzedażą energii elektrycznej, co jest pewnym novum przy wspieraniu energetyki odnawialnej w systemie zielonych certyfikatów – zwraca uwagę w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Grzegorz Peszko.
EBOiR brał udział również w inwestycjach wiatrowych w Tychowie czy w Golicach.
– Chcemy finansować więcej. Zależy nam na tym, żeby pokazać, że elektrownie wiatrowe w Polsce mogą być wspierane w sposób, który nie wymaga pełnych zabezpieczeń finansowych na majątku dewelopera, ale również tak, że instytucja finansowa bierze na siebie część ryzyka związanego z ceną, i certyfikatów zielonych, i energii elektrycznej – tłumaczy ekspert.
Dlatego EBOiR stopniowo bierze na siebie to coraz większe ryzyko. Po to, by pokazać rynkom finansowym, że odnawialne źródła energii przy polskim rynkowym systemie wsparcia są wiarygodne kredytowo i mogą być wspierane długoletnimi pożyczkami.
– Akceptujemy, jeżeli operator elektrowni rezygnuje z gwarantowanych cen energii elektrycznej i handluje nią na zasadach rynkowych – zapewnia Peszko. – Naszym ideałem jest doprowadzenie do transakcji, w których kredytobiorca weźmie na siebie zarówno ryzyko cenowe energii elektrycznej, jak i zielonych certyfikatów. Wierzymy, ze nastąpi to niedługo. I nie boimy się proponowanych przez Ministerstwo Gospodarki zmian w systemie wsparcia OZE.
Na kredyty mogą liczyć także mali i średni przedsiębiorcy. W ramach programu opracowanego przez EBOiR finansowane jest wsparcie projektów związanych z nowymi technologiami i urządzeniami obniżającymi zużycie energii lub wytwarzającymi ją ze źródeł odnawialnych. PolSEFF (Program Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce), z linią kredytową o wartości 150 milionów euro, pozwala na finansowanie w formie pożyczki lub leasingu w wysokości do 1 miliona euro za pośrednictwem uczestniczących w Programie instytucji finansowych (banków i instytucji leasingowych).
– Energetyka odnawialna jest kapitałochłonna, natomiast ma niskie, prawie zerowe, koszty eksploatacyjne. W związku z tym, przy obecnych cenach energii elektrycznej w Polsce i przy przewidywalnych cenach za zielone certyfikaty, to są inwestycje, które przyciągają inwestorów – dodaje Grzegorz Peszko.
Mimo, że – jak zaznacza ekspert – zielone certyfikaty wiążą się z większym ryzykiem niż system gwarantowanych cen (feed-in tariff), w którym to stawki są ustalane na wiele lat. Jest on stosowany w innych krajach europejskich, jak np. w Niemczech, Czechach, Francji czy Hiszpanii.
– Przedsiębiorcy jednak do tych inwestycji lgną, to oznacza, że są one opłacalne przy obecnym systemie wsparcia. A jak bardzo, to zależy od projektu, natomiast nie są to jakieś wielkie "kokosy" – mówi Peszko.
Jak zaznacza, przedstawiciel EBOiR przedsiębiorcy inwestujący w energetykę odnawialną są często skłonni czekać wiele lat na zwrot lokaty.
– Wierzą, że to jest instalacja, która będzie miała spokojny żywot w przyszłości. Instalacja długowieczna, która dzięki temu, że ma bardzo niskie koszty eksploatacyjne, nawet w warunkach rynkowych w przyszłości sobie poradzi na rynku energii elektrycznej – podsumowuje.
Czytaj także
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-11-13: Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
- 2024-10-14: Grzegorz Krychowiak: Mieszkam od lat we Francji i kultura tego kraju jest mi bliska jak polska. Poświęciłem bardzo dużo, żeby osiągnąć sukces
- 2024-09-30: Grzegorz Krychowiak: Wydaje mi się, że Wojtek Szczęsny zrezygnował z gry w reprezentacji, bo po prostu stwierdził, że już mu się nie chce
- 2024-09-23: Rząd chce większego udziału polskich firm budowlanych w projektach energetycznych. Ma to być element nowej ustawy offshorowej
- 2024-08-13: Rośnie zainteresowanie dotacjami do produktów OZE. Firmy z branży zielonej energii znów notują wzrosty klientów
- 2024-08-26: Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
Instytut Europy Środkowej podaje, że w ciągu niespełna trzech lat areał zasiewów w Ukrainie zmniejszył się o ponad 21 proc., z 28,6 mln ha w 2021 roku do 22,5 mln ha w 2024 roku. Jednocześnie sektor rolny stał się kluczowym źródłem dochodów budżetu państwa. Chociaż wartość eksportu spadła, to jego udział w dochodach ze sprzedaży zagranicznej wzrósł z 41 do 61 proc. – Rozwój rolnictwa jest kluczowy dla przetrwania Ukrainy – podkreśla dr n. ekon. Oksana Kiforenko z IERiGŻ-PIB.
Transport
Czas na nowe podejście do lotnisk regionalnych. Również do ich finansowania
Czas pandemii COVID-19 był okresem próby dla lotnisk regionalnych, ale też pokazał konieczność unowocześnienia podejścia biznesowego w strukturze właścicielskiej i modelu zarządzania – wskazuje ubiegłoroczna rządowa strategia rozwoju lotnictwa. Jak podkreśla Karol Halicki z Podlaskiej Izby Lotniczej, to może być dobry moment na rozpoczęcie debaty o częściowej prywatyzacji tych lotnisk. Analiza nowych modeli powinna uwzględniać nie tylko kwestie ekonomiczne, ale również wpływ lotnisk na rozwój regionów czy bezpieczeństwo kraju.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.