Mówi: | Piotr Łuba |
Funkcja: | partner z działu Doradztwa Biznesowego |
Firma: | PwC Polska |
Pakiet energetyczno-klimatyczny głównym tematem szczytu UE
Nowe regulacje dotyczące klimatu to główny temat dwudniowego posiedzenia przywódców państw UE. Eksperci podkreślają, że rozwój polskiej energetyki, m.in. poziom inwestycji, będzie w dużym stopniu uzależniony od decyzji podjętych na szczeblu unijnym. Polski rynek czeka wiele zmian, wśród nich fuzje obecnych na nim spółek energetycznych oraz rozwój przydomowych mikroinstalacji.
– Bez wątpienia głównym motorem zmian są regulacje i to, jakie decyzje zostaną podjęte wokół pakietu klimatycznego. To będzie miało wpływ na inwestycje – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Piotr Łuba, partner z działu Doradztwa Biznesowego PwC Polska.
Ekspert ocenia, że polski rynek energetyczny czeka wiele zmian. Spodziewa się w najbliższym czasie transakcji fuzji i przejęć.
– Bardzo dużo przedsiębiorstw energetycznych w Europie to wciąż małe przedsiębiorstwa, więc spodziewałbym się konsolidacji, szczególnie konsolidacji na rynku polskim – uważa przedstawiciel Piotr Łuba. – Firmy będą się łączyły z uwagi na potrzeby ekonomiczne, i tutaj przypuszczałbym, że będą to przedsiębiorstwa o tym samym zakresie działalności. Może się też zdarzyć tak – z uwagi na to, że mamy do czynienia ze spółkami kontrolowanymi przez skarb państwa – że to będą decyzje bardziej administracyjne. I tutaj widziałbym łączenie się spółek, które są komplementarne w swojej działalności.
Drożejący prąd z sieci energetycznej, taniejące urządzenia produkujące energię z odnawialnych źródeł oraz wsparcie finansowe, na które mogą liczyć przydomowe instalacje, powinny zachęcać do budowania mikroelektrowni. Zwłaszcza że jeśli UE przyjmie pakiet klimatyczny w proponowanym kształcie, prąd może znacząco podrożeć. Gdy jednak Polacy ograniczą korzystanie z sieci i tym samym zmniejszą opłaty za prąd, pojawią się problemy w tradycyjnej energetyce.
– W momencie, kiedy ceny energii elektrycznej dla klienta końcowego uwzględniające transmisję i dystrybucję, będą na tyle wysokie, że zacznie się opłacać budowanie małych jednostek, aby obniżyć swoje zapotrzebowanie z sieci, automatycznie powstanie bardzo istotna bariera dla zwyżek ceny – wyjaśnia Piotr Łuba.
Ten proces już się zaczął. Na razie we własne źródła energii inwestują głównie przedsiębiorstwa i samorządy. Przykładem jest farma fotowoltaiczna o mocy 1,64 MW, którą firma Energa wybudowała w Gdańsku czy farma na Lubelszczyźnie (1,4 MW) wybudowana wspólnymi siłami przez pięć gmin.
Podobne instalacje w mniejszej skali mogą powstawać w indywidualnych gospodarstwach. Zamiast sprzedawać prąd będą go one zużywać, oszczędzając na rachunkach.
– Niesie to za sobą ogromne kłopoty dla systemu energetycznego, dla sieci – mówi Piotr Łuba. – Ponieważ te sieci muszą być utrzymywane w pełnej gotowości. Przez wzrost produkcji energii u klientów końcowych będą w mniejszym stopniu wykorzystywane, co spowoduje bardzo istotne obciążenia. I to jest problem formalno-prawny.
Takich inwestycji będzie przybywać również dzięki wsparciu publicznemu. Od tego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska uruchomił program Prosument, w ramach którego oferuje dopłaty do budowy przydomowych elektrowni fotowoltaicznych i tanie kredyty na ich sfinansowanie, biogazowni, pomp ciepła. Do 2020 roku przeznaczy na ten cel 600 mln zł.
Czytaj także
- 2025-07-02: Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku
- 2025-07-08: Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy
- 2025-07-11: Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania
- 2025-07-01: Koniec polskiej prezydencji w Radzie UE. Doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków na obronność
- 2025-06-18: Większość Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu euro. Problemem może być brak dobrej komunikacji
- 2025-06-13: Hejt w sieci dotyka coraz więcej dzieci w wieku szkolnym. Rzadko mówią o tym dorosłym
- 2025-06-13: Kobietobójstwo jest typem przestępstwa niedookreślonym przez polskie prawo. Świadomość na ten temat jest wciąż zbyt mała
- 2025-07-02: Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
- 2025-06-11: ZUS zatwierdził standardy dofinansowania posiłków dla pracowników. To nowy rozdział w firmowych benefitach
- 2025-06-04: Rynek nieprzygotowany do wdrożenia systemu kaucyjnego. Może się opóźnić nawet o kilka miesięcy
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.