Mówi: | Dariusz Olszewski |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | TDI Corporate Finance |
PGNiG ma nowego prezesa
Od 19 marca gazowa spółka będzie mieć nowego prezesa. Dziś na dwuletnią kadencję Rada Nadzorcza powołała Grażynę Piotrowską-Oliwę.
- W ocenie Rady Nadzorczej PGNiG SA Pani Grażyna Piotrowska-Oliwa spełniła oczekiwania w kontekście wymagań stawianych kandydatom i posiada kompetencje do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PGNiG SA - informuje spółka w komunikacie.
Jednocześnie informuje, że wciąż trwa procedura konkursowa na stanowiska wiceprezesa ds. korporacyjnych oraz wiceprezesa ds. handlowych.
W marcu 2011 Grażyna Piotrowska-Oliwa została członkiem zarządu PKN Orlen na wniosek ministra skarbu państwa. Wcześniej przez 2 lata była prezesem zarządu PTK Centertel, pracowała też dla Telekomunikacji Polskiej. Do 2000 roku była Naczelnikiem Wydziału Spółek Strategicznych i Instytucji Finansowych w MSP. Zajmowała się branżą finansową i telekomunikacyjną.
Stanowiska zachowają dotychczasowi wiceprezesi PGNiG: Sławomir Hinc, Radosław Dudziński, Mirosław Szkałuba i Marek Karabuła.
Przed nowym zarządem dużo wyzwań.
- To jest bardzo szczególny okres dla firmy. Po pierwsze, sprawa sporu arbitrażowego z Gazprom, ale też program uwolnienia rynku gazu. Rynek gazu w Polsce de facto nie jest rynkiem. Jest jeden dostawca, jedna firma dominująca - mówi Dariusz Olszewski, prezes firmy doradczej TDI Corporate Finance.
Jego zdaniem w najbliższym czasie rynek gazu powinien pójść tą samą drogą, co rynek elektroenergetyczny.
- W tym sektorze urynkowienie dokonało się już bardzo dawno, było związane z szeregiem działań i przekształceniami w firmach energetycznych. Chodzi przede wszystkim o rozdzielenie działalności dystrybucyjnej od obrotu energią elektryczną. Przede wszystkim jest pewna liczba graczy na tym rynku i instytucje, takie jak Towarowa Giełda Energii - uważa Dariusz Olszewski.
I dodaje, że w przypadku rynku gazu to nie będzie łatwe zadanie.
- To nie będzie na pewno proces szybki, bo na razie mamy określoną strukturę instytucjonalną. Ważne jest, że nowy zarząd ma właśnie takie doświadczenie, jeżeli chodzi o sprawy regulacyjne. Na pewno to będzie jedno z głównych zadań nowego zarządu - podkreśla prezes TDI Corporate Finance.
Wśród innych wyzwań, przed którymi stanie nowy zarząd wymienia też inwestycje zagraniczne koncernu, m.in. na Morzu Północnym i krajowe, związane z poszukiwaniami gazu łupkowego.
- Ja oceniam pozytywnie ten zarząd. Uważam, że tym zadaniom, które stoją w tej chwili przed PGNiG, zarząd na pewno sprosta - uważa Dariusz Olszewski.
PGNiG funkcjonowało bez prezesa od początku roku. W połowie grudnia dymisję złożył dotychczasowy prezes Michał Szubski. Oficjalnym powodem był brak decyzji URE w sprawie podwyżek taryf gazowych. Postępowanie w tej sprawie jeszcze trwa. Według zapewnień prezesa URE decyzja powinna zapaść najpóźniej w przyszłym tygodniu.
Czytaj także
- 2024-02-15: Włoska żywność wśród najczęściej podrabianych na świecie. Producenci walczą z tym zjawiskiem za pomocą certyfikacji
- 2022-12-07: Grażyna Wolszczak: Dresy i sportowe obuwie to jest coś, co zawsze lubiłam, a pandemia nam jeszcze ten styl podkreśliła. Wspaniale, że projektanci to wykorzystują
- 2022-10-28: Wiceprezes PGNiG: Paliwa alternatywne będą zyskiwać na znaczeniu. Biometan i wodór będą w przyszłości uzupełniać paliwa tradycyjne
- 2022-06-15: PGNiG szuka start-upów, które mogą zrewolucjonizować sektor energetyczny. W najlepsze inwestuje miliony złotych
- 2022-06-13: Grażyna Wolszczak: Nie ośmieliłabym się malować, ale może niesłusznie. Może nawet do szuflady warto pisać i malować
- 2021-10-25: Grażyna Szapołowska: Choć się starzejemy, to nasze serce nie powinno mieć zmarszczek. Chcę zachęcać kobiety, żeby korzystały z życia i były szczęśliwe same dla siebie
- 2021-10-18: Grażyna Szapołowska: Kobiecie w każdym wieku nie wypada kłamać, wstydzić się swoich uczuć, bać się, udawać i hejtować. A reszta to już jest sprawa wyobraźni
- 2021-08-05: Grażyna Szapołowska: Aby dostać skrajną rolę, to trzeba być Charlize Theron i mieszkać w Stanach Zjednoczonych. W naszym kraju myśli się schematami
- 2021-07-29: Grażyna Szapołowska: Jak człowiek jest młody, to przyjaźni się bezinteresownie. Z wiekiem i doświadczeniem zaczyna się przyjaźnić w celu osiągnięcia pewnych korzyści
- 2021-08-13: Grażyna Wolszczak: Mam świra ekologicznego. Zawsze zakręcam wodę, za wszystkimi gaszę światło, segreguję śmieci i walczę ze smogiem
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.