Mówi: | Grażyna Piotrowska-Oliwa |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo |
PGNiG planuje pozbyć się koncesji zagranicznych. Analizuje rynek
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiada zmiany w aktywach zagranicznych. Wszystkie będą konsolidowane wokół nowej spółki, która zastąpi PGNiG Norway. Gazowy koncern robi przegląd koncesji na dalekich rynkach, w Pakistanie, Libii i Egipcie, i analizuje, których będzie mógł się pozbyć. Choć – jak zastrzega prezes PGNiG – nie za wszelką cenę.
Grażyna Piotrowska-Oliwa podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria, że spółka będzie koncentrować się na inwestycjach na rynku polskim i norweskim.
– To jest w tej chwili naszym priorytetem – zapowiada prezes PGNiG.
Zgodnie z przyjętą strategią koncern będzie starał się konsolidować swoje aktywa zagraniczne wokół PGNiG Norway, którą docelowo zastąpi PGNiG International. Chodzi o koncesje w Pakistanie, Libii i Egipcie. Spółka analizuje, które z nich mogą trafić na sprzedaż.
– Robimy przegląd tych koncesji. Dopiero rozpoczynamy proces, trwają analizy. Musimy zrobić wszystko zgodnie z przepisami prawa, czyli będzie otwarty przetarg – wyjaśnia Grażyna Piotrowska-Oliwa. – Będzie wybrany doradca, który będzie koordynował taki proces, bo też nie za każdą cenę możemy i będziemy chcieli się koncesji pozbywać.
Prezes zapewnia, że spółka będzie przyglądać się każdej ofercie, o ile zaproponowana cena „będzie godna rozpatrzenia”.
Przygotowania do debiutu spółki poszukiwawczej
PGNiG szykuje się też do debiutu giełdowego nowej spółki z grupy, czyli Exalo Drilling. To działający od 1 lutego br. podmiot, który powstał po połączeniu się pięciu spółek wiertniczo-serwisowych (PNiG Kraków, PNiG Jasło, PNiG NAFTA, PN „Diament” i ZRG Krosno).
– Prospekt jest przygotowany. Exalo Drilling, czyli nasza spółka prowadząca wiercenia, będzie gotowa do debiutu do końca połowy tego roku – zapewnia Grażyna Piotrowska-Oliwa
PGNiG wiąże ze spółką duże nadzieje. Już jest jedną z największych z branży poszukiwawczej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Czytaj także
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-22: Wiarygodność ekonomiczna Polski sukcesywnie się pogarsza. To negatywnie wpływa na postrzeganie Polski przez inwestorów
- 2024-10-22: Coraz więcej inwestycji na Mazurach. Skokowy przyrost zabudowy niszczy jednak krajobraz regionu
- 2024-10-28: Ochrona krajobrazu mało istotna w nowych inwestycjach. Mazurskie gminy chcą to zmienić
- 2024-10-18: Firmy energetyczne cierpią na niedostatek kadr. Niepewność w branży zniechęca do edukacji w tym kierunku
- 2024-09-26: W przyszłym roku spodziewana jest fala inwestycji ze środków UE. Prawo zamówień publicznych wymaga pewnych korekt
- 2024-09-25: Budowa CPK ma ruszyć w 2026 roku. Wyzwaniem będzie skumulowanie dużych inwestycji w jednym czasie
- 2024-09-24: Lotniska regionalne z dużym wzrostem czarterów. Stały się motorem napędowym ruchu pasażerskiego
- 2024-09-13: Grupa PGE wciąż zwiększa wydatki na inwestycje. Po raz pierwszy przekroczyły 4,5 mld zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie wymaga znaczących zmian w systemie rolniczym – ocenia think tank Żywność dla Przyszłości. Tym bardziej że niedługo liczba ludności globalnie się zwiększy do 10 mld. Zdaniem ekspertów warunkiem jest odejście od rolnictwa przemysłowego na model rolnictwa regeneratywnego, opartego na równowadze przyrodniczej. To obejmuje także znaczące ograniczenie konsumpcji mięsa na rzecz żywności roślinnej.
Ochrona środowiska
Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
W trakcie procedowania jest obecnie rządowy projekt tzw. ustawy odległościowej, który ostatecznie zrywa z zasadą 10H/700m i wyznacza minimalną odległość wiatraków od zabudowań na 500 m. Kolejna liberalizacja przepisów ma zapewnić impuls dla sektora, przyspieszyć transformację energetyczną i przynieść korzyści lokalnym społecznościom. Branża liczy także na usprawnienie i skrócenie procedur planistycznych i środowiskowych, które dziś są barierą znacznie wydłużającą czas inwestycji w elektrownie wiatrowe na lądzie.
Transport
Część linii lotniczych unika wypłacania odszkodowań za opóźnione lub niezrealizowane loty. Może im grozić zajęcie samolotu przez windykatora
Mimo jasno sprecyzowanych przepisów linie lotnicze niechętnie wypłacają odszkodowania za opóźnione lub odwołane loty, często powołując się na zdarzenia nadzwyczajne lub problemy z przepustowością ruchu lotniczego. Wielu konsumentów odstępuje od dalszego postępowania, bo obawiają się żmudnych formalności. Zdaniem eksperta z kancelarii DelayFix, specjalizującej się w egzekwowaniu należnych odszkodowań, warto się ubiegać o należne rekompensaty. Ostatecznym – i skutecznym – środkiem po wyczerpaniu drogi polubownej i sądowej jest zajęcie samolotu przez windykatora.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.