Mówi: | Oleksiy Nekrasov |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Standard Trade |
Rusza handel biomasą przez Internet. Głównie z Europą Wschodnią
W sierpniu rozpocznie się sprzedaż biomasy na specjalnej internetowej platformie, umożliwiającej wymianę handlową głównie między Rosją, Ukrainą i Białorusią. Przygotowująca projekt firma Standard Trade, szacuje, że rynek ten wart jest nawet 7 mld zł i będzie rósł.
– Platforma biomasy będzie organizować handel pomiędzy elektrowniami, elektrociepłowniami, ciepłowniami będącymi głównym jej odbiorcą, a producentami i pośrednikami – informuje Oleksiy Nekrasov, prezes Standard Trade. – To miejsce, gdzie będzie kreowana cena, będą zawierane transakcje i nastąpi ich rozliczenie.
Platforma obejmie oprócz Polski, kraje Europy Zachodniej (m.in. Niemcy, Danię, Szwecję), ale przede wszystkim skoncentruje się na Europie Wschodniej.
– To tam głównie jest biomasa, której w Polsce brakuje. Poza tym, ten handel już istnieje: są firmy przywożące biomasę z Białorusi i Ukrainy. To są rynki trudne, te kraje nie należą do Unii Europejskiej. Ale ludzie robią biznes, potrzebują tej biomasy i ją zwożą na własną rękę – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Oleksiy Nekrasov.
Transakcje prowadzone za pośrednictwem internetowej platformy mają być bezpieczne. Kontrahenci (firma energetyczna, producent biomasy) po dokonaniu transakcji, otrzymają elektroniczną umowę kupna-sprzedaży, którą po podpisaniu wyślą do Standard Trade, a oryginał do kontrahenta. Bezpieczeństwo wymiany handlowej będzie gwarantował też Indeks Wiarygodności oparty na wartości przeprowadzonych transakcji i rzetelności ich rozliczania. Pod uwagę będzie brany również czas aktywności na rynku.
– Biznes budujemy nie tylko na biomasie, to jest tylko start. Chcemy rozszerzyć działalność na inne produkty, np. węgiel – podkreśla prezes Standard Trade.
Powstanie platformy jest odpowiedzią na potrzeby rynku, którego uczestnicy czekają na uruchomienie wymiany handlowej biomasą na Towarowej Giełdzie Energii.
– W Polsce i w ogóle w Europie nie ma takiej platformy, na której jest duży obrót biomasą. Jest jedna sensowna giełda w Amsterdamie, jednak to jest za daleko. W Polsce Towarowa Giełda Energii chciała uruchomić taki projekt, ale z tego, co wiem, został on zamrożony. W Katowicach też jest giełda, ale tamten obrót z kolei nie jest zbyt duży – wyjaśnia Oleksiy Nekrasov.
Czytaj także
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-09-23: Rząd chce większego udziału polskich firm budowlanych w projektach energetycznych. Ma to być element nowej ustawy offshorowej
- 2024-08-13: Rośnie zainteresowanie dotacjami do produktów OZE. Firmy z branży zielonej energii znów notują wzrosty klientów
- 2024-08-26: Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
- 2024-08-08: Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Firmy mają problem z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności
- 2024-08-14: Coraz więcej odmów przyłączenia do sieci dla źródeł OZE. Problemy ma nie tylko Polska
- 2024-07-30: Trzynaście państw UE wytwarza już więcej energii z OZE niż z paliw kopalnych. Polska jeszcze nie, ale też bije rekordy w zielonej energii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie wymaga znaczących zmian w systemie rolniczym – ocenia think tank Żywność dla Przyszłości. Tym bardziej że niedługo liczba ludności globalnie się zwiększy do 10 mld. Zdaniem ekspertów warunkiem jest odejście od rolnictwa przemysłowego na model rolnictwa regeneratywnego, opartego na równowadze przyrodniczej. To obejmuje także znaczące ograniczenie konsumpcji mięsa na rzecz żywności roślinnej.
Ochrona środowiska
Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
W trakcie procedowania jest obecnie rządowy projekt tzw. ustawy odległościowej, który ostatecznie zrywa z zasadą 10H/700m i wyznacza minimalną odległość wiatraków od zabudowań na 500 m. Kolejna liberalizacja przepisów ma zapewnić impuls dla sektora, przyspieszyć transformację energetyczną i przynieść korzyści lokalnym społecznościom. Branża liczy także na usprawnienie i skrócenie procedur planistycznych i środowiskowych, które dziś są barierą znacznie wydłużającą czas inwestycji w elektrownie wiatrowe na lądzie.
Transport
Część linii lotniczych unika wypłacania odszkodowań za opóźnione lub niezrealizowane loty. Może im grozić zajęcie samolotu przez windykatora
Mimo jasno sprecyzowanych przepisów linie lotnicze niechętnie wypłacają odszkodowania za opóźnione lub odwołane loty, często powołując się na zdarzenia nadzwyczajne lub problemy z przepustowością ruchu lotniczego. Wielu konsumentów odstępuje od dalszego postępowania, bo obawiają się żmudnych formalności. Zdaniem eksperta z kancelarii DelayFix, specjalizującej się w egzekwowaniu należnych odszkodowań, warto się ubiegać o należne rekompensaty. Ostatecznym – i skutecznym – środkiem po wyczerpaniu drogi polubownej i sądowej jest zajęcie samolotu przez windykatora.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.